Dysk HDDDysk SSD

Dysk twardy 1TB
Rankingi z 24 kwietnia 2024

Potrzeby magazynowania coraz większej ilości danych przez użytkowników wynikają z postępu technologicznego. Na potrzeby filmów w jakości full HD, muzyki, gier zajmujących nierzadko kilkanaście GB przestrzeni dyskowej oraz kolekcji zdjęć w wysokiej rozdzielczości potrzeba napędu, który swoją pojemnością zadowoli bardziej wybrednych. Czy dysk dający możliwość zapisania 1TB danych będzie wystarczający?


Dysk 1TB: SSD, HDD czy SSHD?

Obecnie mamy trzy rodzaje technologii konstruowania dysków wewnętrznych przeznaczonych do komputerów: SSD opartych na pamięci flash NAND, klasycznych dysków HDD z talerzami oraz głowicą oraz napędów hybrydowych SSHD – stanowiących połączenie SSD i HDD. Podstawową różnicą jest fakt, że SSD oferuje dużo lepszą wydajność, jednak jego cena w przeliczeniu na GB/zł z pewnością przestraszy osoby szukające budżetowych rozwiązań do komputera.

Tradycyjne dyski HDD są dużo wolniejsze, ale w pułapie cenowym dysku SSD o pojemności 128GB otrzymamy dysk magnetyczny o pojemności już 1TB. Tańsze dyski twarde posiadają prędkość obrotową 5400 rpm, droższe egzemplarze osiągają poziom 7200 rpm, zapewniając teoretycznie o 33% zwiększenie prędkości. Pozostają jeszcze dyski 10000 rpm.

Dysk twardy o pojemności 1TB w zupełności wystarczy do codziennych domowych zastosowań: gier komputerowych, aplikacji, filmów, muzyki, edycji dokumentów itp. Już napędy 500GB okazują się sprostać wymaganiom pojemnościowym sporej części użytkowników.
Dysk twardy o pojemności 1TB w zupełności wystarczy do codziennych domowych zastosowań: gier komputerowych, aplikacji, filmów, muzyki, edycji dokumentów itp. Już napędy 500GB okazują się sprostać wymaganiom pojemnościowym sporej części użytkowników.

Różnica cenowa między dyskiem HDD oraz SSD – oba o pojemności 1 TB – sięga poziomu przeważnie 1000-1500 zł na korzyść napędu magnetycznego. Dyski niektórych producentów, jak np. WD, posiadają system IntelliPower, który dostosowuje prędkość obrotową do aktualnego obciążenia komputera (zakres obrotowy to 5400-7200 rpm). Dla komputerów stacjonarnych są dedykowane dyski o formatach 3,5 cala, natomiast dla laptopów – 2,5 cala. Najbardziej popularny interfejs do SATA III, kompatybilny wstecz z SATA II/SATA I. W przypadku dysków SSD dostępne formaty to 3,5 cala (coraz rzadziej), 1,8 i 2,5 cala (komputery stacjonarne i laptopy/notebooki), karty pod złącze PCI-E oraz M.2. Dyski przenośne zewnętrzne podłączane do komputerów stacjonarnych czy też laptopów najczęściej podpinane są poprzez wejście USB 3.0/2.0.

Wariantem godnym rozważenia jest zakup nośnika hybrydowego SSHD, który zwiększy wydajność naszego komputera bez konieczności zbytniego nadszarpnięcie budżetu. W dyskach SSHD 1TB ilość pamięci Flash NAND wynosi zazwyczaj 8GB, natomiast tego rodzaju modele posiadają przeważnie 64MB pamięci podręcznej cache oraz dysponują prędkością obrotową 7200 rpm.


Wybieramy dysk 1TB

Poniżej przedstawione są podstawowe zalety i wady każdego z najbardziej popularnych opcji dysków na potrzeby przechowywania danych.

Dyski twarde HDD

Tradycyjne dyski magnetyczne montuje się w komputerach stacjonarnych i laptopach już od wielu lat. Chociaż nowoczesne napędy talerzowe są znacznie bardziej zaawansowane i cechują się wyższą wydajnością niż ich odpowiedniki z przeszłości, na wielu poziomach ich podstawowa technologia pozostaje bez zmian. Wszystkie napędy dysków twardych składają się z szybko obracających się na talerzach magnetycznych sparowanych z głowicami odczytu/zapisu, które przemieszczają się na powierzchni talerzy celem pobierania, odczytu i zapisu danych.


Dyski twarde HDD 1TB

Poniżej znajduje się zestawienie uwzględniające najchętniej kupowane wewnętrzne dyski twarde HDD o pojemności 1TB.


Dzięki swojej popularności już za stosunkowo niewielką kwotę można dostać porządny napęd o pojemności przynajmniej 1TB. Napędy magnetyczne HDD o pojemności 1TB to opcja, która z pewnością nie nadszarpnie przesadnie naszego budżetu.

Dzisiejsze najszybsze dyski twarde mogą odczytywać i zapisywać dane z prędkością przekraczającą 200 MB/s, jednak są to parametry znacznie gorsze niż te oferowane przez dyski SSD.

Dyski twarde są dedykowane dla użytkowników, którzy potrzebują dużej ilości miejsca, a kwestia wydajności jest dla nich sprawą drugorzędną. Jeśli jesteśmy zwykłymi użytkownikami PC, którzy korzystają głównie z poczty elektronicznej, przeglądania sieci Web i podstawowej edycji dokumentów, zapisywania muzyki oraz filmów, standardowy dysk twardy 1 TB powinien być w zupełności wystarczający.


Dyski półprzewodnikowe SSD

Zwykle w przypadku dysków SSD wykorzystywany interfejs to SATA (napędy dedykowane pod złącze PCI Express dostępne są również zarówno dla komputerów stacjonarnych, jak i laptopów/notebooków). Dyski SSD nie posiadają części mechanicznych takich jak talerze magnetyczne czy głowice odczytu/zapisu, a w zamian zastosowano komórki pamięci flash NAND. Brak elementów ruchomych zapewnia im znacznie większą wydajność oraz bezgłośną pracę.


Dyski SSD 1TB RANKING

Poniżej znajduje się zestawienie uwzględniające najchętniej kupowane wewnętrzne dyski SSD o pojemności 1TB.


Napędy SSD mogą odczytywać i zapisywać dane znacznie szybciej niż dyski twarde, jak również uzyskać znacznie szybszy dostęp do danych.

Podczas gdy najszybsze dyski twarde mogą odczytywać i zapisywać dane z prędkością ponad 200 MB/s danych i uzyskiwać dostęp do nich w ciągu kilku milisekund, najszybsze dyski półprzewodnikowe mogą osiągnąć poziom nawet 800-900 Mbps na złączach PCI-E lub M.2 (lub wyższej) z czasem dostępu wynoszącym ułamki milisekundy. Dyski SSD oferują zwiększoną wydajność, błyskawiczne czasy dostępu i uruchamiania aplikacji, kilkukrotnie większe prędkości transferu plików.

Postęp technologiczny sprawia, że dyski SSD cechują się coraz większą trwałością. Brak ruchomych części mechanicznych minimalizuje dodatkowo ryzyko uszkodzenia lub obniżenia wydajności z powodu wibracji i ruchu.

Największą wadą dysków półprzewodnikowych jest ich cena. Koszt zakupu nośnika SSD o pojemności 1TB to wydatek rzędu grubo powyżej 1000 zł. Najpopularniejsze SSD mają pojemności w przedziałach między 120-256 GB, natomiast dyski 512GB do 1TB wymagają od nas znacznie głębszego sięgnięcia do portfela.

Dyski półprzewodnikowe są dedykowane dla doświadczonych użytkowników komputerów, którzy szukają wysokiej wydajności. Koncepcja mniejszego dysku SSD na potrzeby systemu operacyjnego i aplikacje (120-256GB) oraz dysku twardego HDD o pojemności przynajmniej 1TB na magazyn danych pozwala wprowadzić kompromis między wydajnością, a możliwościami budżetu.

Hybrydowe dyski twarde SSHD

Napędy hybrydowe oferują zwiększoną wydajność w porównaniu z tradycyjnymi HDD. To mieszanka szybkiej pamięci flash nośnika SSD oraz magnetycznych tradycyjnych talerzy, zamknięta w jednym dysku.

W przypadku SSHD dane są odczytywane z dysku twardego i pamięci podręcznej przez pamięci NAND flash. Dane zapisane na pamięci NAND zmieniają się w czasie, jednak dla tych danych dostępnych w pamięci NAND następuje błyskawiczny ich odczyt.


Dyski SSHD 1TB RANKING

Poniżej znajduje się zestawienie uwzględniające najchętniej kupowane wewnętrzne dyski SSHD o pojemności 1TB.


Zalety dysku SSHD to niewątpliwie rozsądna korelacja między kosztami, wydajnością i łatwością zarządzania. Nawet przy stosunkowo niewielkiej pojemności pamięci flash (z reguły jest to 8GB) osiągamy znaczny wzrost wydajności, przez co inwestycja w dysk SSD o dużej pojemności (512GB czy 1TB) nie jest konieczna. Napędy hybrydowe zwykle kosztują nieco więcej niż tradycyjne dyski twarde, natomiast reprezentują one zdecydowanie niższy pułap cenowy niż nośniki SSD.

Dla użytkowników, których przerasta zarządzanie wieloma woluminami, hybrydowy napęd może być świetnym rozwiązaniem w celu poprawy wydajności systemu bez konieczności montowania i instalacji oddzielnych dysków półprzewodnikowych na system i napędów HDD na dane.


Na co wystarczy dysk twardy 500GB i 1TB?

Dysk 500GB:
Tworząc partycje dyskowe powinniśmy przeznaczyć na system przynajmniej 40GB. Biorąc pod uwagę aktualizacje oraz instalacje aplikacji najlepiej jest przygotować partycję o rozmiarze co najmniej 60-80GB. Pozostały obszar może nam posłużyć do magazynowania danych – popularne warianty to dzielenie tego obszaru także na partycje, np. MUZYKA, FILMY, DOKUMENTY, GRY itp. Ok. 400-420GB wolnej przestrzeni na dane wystarczy nam przykładowo na ok. 20000 plików mp3 (1 plik = 5MB), 200 filmów (1 film = 1GB), 200000 dokumentów (1 dokument = 100KB) oraz 20-25 gier (1 gra = 4 GB).

Dysk 1TB:
Ok. 900-920GB wolnej przestrzeni po instalacji systemu operacyjnego wystarczy nam na utworzenie partycji posiadających pojemność na ok. 50000 plików mp3 (1 plik = 5MB), 450 filmów (1 film = 1GB), 400000 dokumentów (1 dokument = 100KB) oraz 40-45 gier (1 gra = 4 GB).

Patrząc na możliwości magazynowe dysków 512GB i 1TB może się wydawać, że taka pojemność w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań. Trzeba jednak brać pod uwagę, że coraz więcej specjalistycznych aplikacji, filmów HD czy też gier komputerowych zajmuje niejednokrotnie po instalacji lub pobraniu z internetu 10GB i więcej, co przy większej skali zjawiska powoduje szybkie kurczenie się miejsca na dysku.


Dyskowe zapytania:

  • thejavasea me leaks aio-tlp

Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.