Peryferia PC

Dysk zewnętrzny 1TB
Rankingi z 18 kwietnia 2024

Wykonanie kopii zapasowej najważniejszych danych to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Jeżeli nie ufamy takim rozwiązaniom jak chmura i chcemy mieć fizyczny dostęp do cennych plików, dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w zewnętrzny dysk twardy (HDD). Na rynku oferowane jest całkiem sporo modeli, szczególnie tym mających 1TB pojemności i więcej. Polecamy zapoznać się również z publikacją opisującą dokładne kryteria wyboru i możliwości konfiguracyjne dysku zewnętrznego => Dysk zewnętrzny.

Wybierając dysk 1TB wiemy już, w jakim celu:

  • będziemy do wykorzystywali,
  • ile miejsca potrzebujemy,
  • jak często będziemy wykonywali kopię zapasową plików,
  • czy potrzebne jest nam szyfrowanie danych dla ich lepszego zabezpieczenia.

Zakresy pojemności dysku

Pojemność w dyskach zewnętrznych może wynosić od kilku GB do 4 TB i powyżej. Na potrzeby normalnego codziennego użytkowania powinno nam wystarczyć do ok. 1TB miejsca na dysku twardym. Obecnie oferowane są już Pendrive’y o pojemnościach 256GB i powyżej, więc mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych magnetycznych dysków. Dla osób poszukujących nośnik do przechowywania filmów, aplikacji, dużej ilości gier i muzyki, rekomendowany będzie napęd przynajmniej 1TB.


Prędkość transferu

Dysk zewnętrzny z interfejsem USB 3.0. Kupując peryferyjne nośniki danych najczęstszym wyborem są te o pojemności przynajmniej 500GB i 1TB.
Dysk zewnętrzny z interfejsem USB 3.0. Kupując peryferyjne nośniki danych najczęstszym wyborem są te o pojemności przynajmniej 500GB i 1TB.
Jeśli planujemy tworzyć kopie zapasowe nie częściej raz w tygodniu, zdecydowana większość zewnętrznych dysków twardych spełni nasze oczekiwania. Chcąc natomiast wykorzystywać nośnik głównie do przechowywania dużych plików, takich jak chociażby filmy czy też instalacje gier, wówczas rekomendowane jest zakupić szybszy dysk 1TB. W tym przypadku chociażby dysk twardy z interfejsem USB 3.0 lepiej wykorzysta możliwości transferowe w porównaniu z interfejsem USB 2.0. Chociaż USB 2.0 jest nadal powszechne, możliwości przepustowe łącza są 10-krotnie większe niż jego nowszy odpowiednik.

Oprócz dysków pod USB (przepustowość do 5 Gbit/s w przypadku USB 3.0) oferowane są także napędy zewnętrzne ze złączem eSATA (przepustowość do 3 Gbit/s) oraz FireWire (najnowsze standardy umożliwiają uzyskanie przepustowości na poziomie do 3,2 Gbit/s). Pamiętajmy, że nie wszystkie zewnętrzne dyski twarde współpracują ze wszystkimi komputerami. Starszy model komputera może posiadać USB 1.1 lub USB 2.0 zamiast USB 3.0, co ograniczy jego wydajność.

Od niedawna funkcjonuje również nowa technologia Thunderbolt, która wciąż zyskuje na popularności. Opracowana przez firmę Intel we współpracy z Apple Thunderbolt jest niezwykle szybkim złączem, pozwalającym na przepustowość nawet do 10 Gbit/s (Thunderbolt 2 nawet do 20 Gbit/s). Jak to zwykle bywa – większa przepustowość oznacza wyższą cenę.


Inne istotne cechy

    Przenośność dysku
    Na potrzeby domowego zastosowania wystarczy nam standardowy dysk zewnętrzny HDD, który nadaje się jako sprzęt stacjonarny. Jeżeli natomiast potrzebujemy go w różnych miejscach, wówczas warto zainwestować w urządzenie bardziej przenośne lub też kupić model ze wzmocnioną ochroną danych, co zmniejsza ryzyko awarii. Jeśli planujemy go transportować często, kolejna praktyczna cecha urządzenia to wzmocniona ochrona danych, która zmniejszy ryzyko awarii. Przenośne dyski cechuje większa trwałość, aby chronić pliki przed wstrząsami i uszkodzeniami. Szukajmy napędów wykonanych z solidnych, trwałych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne lub aluminium.

    Niekiedy dysk zewnętrzny wymaga dodatkowej obudowy i zasilania. Jeśli wolimy napęd lekki, o niewielkiej grubości, możemy go podłączyć do komputera bez zewnętrznego źródła zasilania. Kupując obudowę warto zainwestować w taką z wbudowanym wentylatorem, jeśli mamy zamiar często wykorzystywać dysk do przesyłu plików. Wbudowany wentylator pomoże przedłużyć żywotność dysku twardego.

    Bezpieczeństwo
    Upewnij się, że zewnętrzny dysk twardy wyposażony jest w opcję szyfrowania sprzętowego, które jest bardziej niezawodne niż szyfrowanie na przy pomocy oprogramowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy kupić przenośny dysk mobilny oraz przy przechowywaniu ważnych informacji.

    Format dysku przenośnego
    Kupując dysk zewnętrzny mamy do wyboru kilka wariantów formatów: klasyczne 3,5 calowe dyski HDD oraz mobilne cienkie dyski 2,5 cala. Wśród nich znaleźć można takie z dostępem do WiFi, z interfejsem Thunderbolt oraz wymagające dodatkowej obudowy z zasilaniem. Kupując obudowę pamiętajmy – mogą być one przeznaczone do obsługi różnych formatów dysków i typów złącza – 2,5″ SATA, 3,5″ SATA, 2,5″ ATA czy też 3,5″ SATA/ATA.

    Jeśli jesteśmy początkującymi użytkownikami lub nie chcemy bawić się z instalacją i konfiguracją oprogramowania narzędziowego, wybierzmy napęd przenośny z dołączonym oprogramowaniem. Warto na wypadek awarii zabezpieczyć się dodatkowo wykupując gwarancję.

    Zgodność sprzętowa
    Niektóre dyski twarde są kompatybilne tylko z komputerami PC lub Mac – ale nie jednocześnie.

    Zewnętrzne dyski półprzewodnikowe
    Dyski SSD są o wiele droższe niż konkurencja w postaci napędów magnetycznych HDD i wciąż są one stosunkowo rzadkim wyborem dysku zewnętrznego. Większość zewnętrznych dysków twardych SSD cechuje się pojemnością od 64 GB do 512 GB, co może na nie wystarczyć jako zewnętrzny magazyn danych.


Ile wydamy za dysk zewnętrzny 1TB?

Dyski w formacie 2,5 cala o pojemności 1TB są znacznie tańszym wariantem nośnika niż dyski 3,5 calowe. Osoby poszukujące rozwiązania budżetowego za dysk zewnętrzny HDD z taką ilością wolnego miejsca powinny znaleźć już napęd spokojnie za kwotę poniżej 300 zł. Jeśli od dysku oczekujemy czegoś więcej, wówczas musimy się liczyć z wydatkiem rzędu powyżej 500-600 zł. Dyski SSD w tym przedziale pojemnościowym są kilkukrotnie droższe.


Dyski zewnętrzne 1TB RANKING

Najchętniej kupowane przenośne dyski zewnętrzne o pojemności 1TB. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


*popularność w oparciu o porównywarkę Nokaut.pl.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.