Kieszeń na dysk 2,5 cala

Kieszeń na dysk 2,5 calaOgraniczenia magazynowe posiadanego przez nas dysku w laptopie lub notebooku powoduje, że konieczne jest niekiedy dokupienie dysku zewnętrznego albo też drugiego napędu do instalacji wewnętrznej. Niestety jednak nie wszystkie sprzęty mobilne posiadają dodatkowe miejsce na drugi nośnik, dlatego pozostaje nam postawienie na urządzenie przenośne lub też zakupienie dysku wewnętrznego oraz specjalnej kieszeni.

Obudowa wewnętrzna przeznaczona do laptopów posiada miejsce na dysk 2,5 cala, którą można łatwo zamontować – w przypadku braku miejsca na drugi dysk konieczny jest demontaż napędu CD/DVD i umieszczenie w jego miejsce kieszeni wraz z nowym dyskiem.

Jaką kieszeń na dysk 2,5″ wybrać?

Najtańsze obudowy można nabyć już za kwotę rzędu kilkunastu zł, jednak w takich przypadkach są one wykonane z niskiej jakości plastiku, który – szczególnie w przypadku nośników przenośnych – nie wytrzyma zbyt długo przy intensywnej eksploatacji. Przyzwoite konstrukcje kieszeni na dysk 2,5 cala można natomiast nabyć już za kwotę 50-60 zł.

Uwaga!
Przy zakupie kieszeni na dysk wewnętrzny 2,5 cala należy brać koniecznie pod uwagę gabaryty obudowy – jeżeli nasz zdemontowany napęd CD/DVD ma grubość 9,5mm (mierzymy panel przedni), wówczas należy kupić kieszeń o tej samej grubości. Najczęściej jednak wykorzystuje się obudowy 12,7mm, te cieńsze wykorzystywane ją głównie w notebookach lub też ultrabookach. Zewnętrzna konstrukcja ramki na dysk 2,5 cala wygląda praktycznie tak samo jak nagrywarka do laptopa – wszelkie elementy zostały tak dopasowane, aby można było bez trudu zamontować obudowę z dyskiem w wolne po nagrywarce miejsce.

Wielkim udogodnieniem jest możliwość zamontowania w ramce zarówno dysku SSD, jak i HDD. Osadzenie nośnika w obudowie jest niezwykle prostą czynnością, do stabilnego osadzenia wystarczy nam przykręcenie kilku śrubek celem jego osadzenia na szkielecie.

Kieszeń zewnętrzna na dysk 2,5 cala / Ranking

Przy wyborze kieszeni na dysk warto kierować się nowocześniejszym interfejsem SATA III, cechującym się większą przepustowością w stosunku do SATA II i SATA I. Kompatybilność wsteczna tego typu złącza sprawia, że można taką obudowę z nowszym interfejsem używać na starszym sprzęcie.

W przypadku dysku zewnętrznego o formacie 2,5 cala najczęściej wykorzystywanym interfejsem jest USB 3.0/2.0. Kieszeń na dysk obsługująca USB 3.0 jest lepszym rozwiązaniem, gdyż umożliwia ona większą przepustowość, co oznacza zwiększenie parametrów przesyłu danych (nie zawsze jednak ma to miejsce ze względu na słabsze osiągi dysku w postaci zapisu/odczytu).

obudowa zewnętrzna na dysk 2,5 calaDyski 2,5 cala z interfejsem eSATA to z reguły większa przepustowość, są często wykorzystywane jako nośniki zewnętrzne i przenośne magazyny danych, w ich przypadku kupiona obudowa na dysk 2,5 cala musi posiadać dodatkowe zasilanie. Obudowy wspierające starsze typy dysków posiadają interfejs wewnętrzny IDE (ATA).

Spotyka się także obudowy na dyski zewnętrzne z interfejsem peryferyjnym FireWire.

Standardowym materiałem, z jakiego ramka na dysk jest wykonana, jest tworzywo sztuczne. Obudowy do dysków wykorzystywane na potrzeby napędów zewnętrznych powinny być wykonane z trwalszych materiałów, gdyż są one bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne (kieszeń wewnętrzna na dysk jest chroniona w dużej mierze obudową laptopa) – rekomendowane są kieszenie, w których wykorzystuje się np. aluminium.

Kieszeń wewnętrzna na dysk 2,5 cala / Ranking

Jaki dysk / nośnik wybrać?

1 opinia na temat “Kieszeń na dysk 2,5 cala

  • 21 marca 2016 at 14:27
    Permalink

    A czy jakość takich kieszeni naprawdę jest różna?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *