Peryferia PC

Pendrive 32GB
Rankingi z 19 kwietnia 2024

Pamięci Flash USB to wygodne i mobilne narzędzie do przechowywania danych, wykorzystywane do szybkiej transmisji plików. Pendrive korzysta z portów USB 3.0 lub USB 2.0, które umożliwiają użytkownikom szybki dostęp do urządzeń pamięci masowej.

Pamięci Flash zastąpiły popularne w latach 90. dyskietki, potrafią magazynować o wiele więcej danych i są od nich o wiele trwalsze. Pendrive i jego pojemność powinna być dostosowana do naszych indywidualnych predyspozycji i od nas zależy, czy to będzie 16, 32 czy 64GB … A może i więcej.


Wybór Pamięci Flash USB

Istnieje wiele modeli Pendrive dostępnych na rynku, a kupujący muszą zmierzyć się z wieloma kryteriami wyboru przy zakupie. Pojemność pamięci, szybkość transferu plików i budowa urządzenia są jednymi z podstawowych kryteriów, o których warto pamiętać podczas zakupów.


Pendrive o pojemności 32GB RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych nośników pendrive o pojemności 32GB, powstałe w oparciu o porównywarki cenowe.


Określenie odpowiedniego rozmiaru Flash Drive
Najważniejsze pytanie, które większość kupujących Pendrive będzie zadawać to oczywiście „jaką pojemność muszę?” Odpowiedź będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju przechowywanych plików.

Krótka charakterystyka miary pojemności
Gigabajt to ok. 1 miliard bajtów, 1 mln kilobajtów (KB) lub 1000 megabajtów (MB). Pojemność pamięci Flash USB waha się od kilku GB, obecnie najpopularniejsze modele to Pendrive 8GB, Pendrive 16GB, Pendrive 32GB oraz Pendrive 64GB. Większa pojemność oznacza większe możliwości magazynowania dużych plików. Aby upewnić się, że mamy wystarczająco dużo miejsca dla zajmujących sporo miejsca plików sprawdźmy dokładnie ich rozmiary przed zakupem. Pamięci Flash USB 16GB i 32GB z powodzeniem wystarczą do naszych codziennych zastosowań.

Pendrive 4 lub 8 GB

Pendrive o pojemności przekraczającej 32GB to propozycja dla osób, dla których pamięć przenośna jest traktowana jako swoisty magazyn sporej ilości danych. Nadaje się świetnie także do transmisji plików wideo, aplikacji, gier, zaawansowanej grafiki. Na zdjęciu Pendrive Kingston 128GB z interfejsem USB 3.0.
Pendrive o pojemności przekraczającej 32GB to propozycja dla osób, dla których pamięć przenośna jest traktowana jako swoisty magazyn sporej ilości danych. Nadaje się świetnie także do transmisji plików wideo, aplikacji, gier, zaawansowanej grafiki. Na zdjęciu Pendrive Kingston 128GB z interfejsem USB 3.0.
Dokumenty tekstowe posiadają bardzo małe rozmiary, przez co duża liczba tego rodzaju plików może być zapisywana na Pendrive o niskiej pojemności. Większość dokumentów tekstowych zabiera mniej niż 200 KB na dysku, co oznacza, że ​​Pamięć Flash USB 4 GB może pomieścić tysiące standardowych plików tekstowych.

Większość zdjęć w formacie JPEG przeznaczona do użytku online zajmuje na dysku niewiele więcej miejsca niż standardowy dokument tekstowy. Jeśli używamy tylko Pendrive’a do tworzenia kopii zapasowych dokumentów tekstowych i zdjęć w formacie JPEG, to rozmiar 4 lub 8 GB powinien zapewnić nam wystarczająco dużo miejsca do transmisji tego typu danych.

Pendrive 16GB

Duże, wysokiej jakości zdjęcia mogą zajmować dużo więcej miejsca na dysku i będą wymagały większej pojemności. Tabele, wykresy i inne dokumenty z zaawansowaną grafiką również zajmują więcej miejsca niż dokumenty tekstowe. Nawet niewielkie rozmiarowo pliki muzyczne często zajmują kilka MB każdy i szybko zapełniają przestrzeń dyskową. Jeśli przenosimy wiele zdjęć o wysokiej rozdzielczości, wykresów lub plików MP3, weźmy pod uwagę Pendrive 16 GB.


Pendrive o pojemności 16GB RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych nośników pendrive o pojemności 16GB, powstałe w oparciu o porównywarki cenowe.


Pendrive 32GB

Pliki audio i wideo to z reguły duże pliki, wymagające większych zdolności magazynowania. Jeśli wykorzystujemy pamięć przenośną do plików wideo, ścieżek dźwiękowych lub przenoszenia zaawansowanej grafiki, to warto zainwestować w Pendrive 32 GB lub większy.

Prędkości transferu plików
Prędkości transferu są najczęściej wyznaczone w MB/s (megabajtów na sekundę). Odnoszą się one do tego, jak szybko urządzenie może pobierać i zapisywać dane – czyli jak szybko urządzenie może uzyskać dostęp do dokumentów przechowywanych na nim i jak szybko można na nim zapisać nowe treści.


Generacje dysków USB Flash

Technologia dysków flash USB znacznie się rozwinęła od czasu ich powstania na początku XXI wieku, a wiele nowych wersji została stworzona w celu zwiększenia pojemności pamięci, poprawy prędkości transferu i zgodności z nowymi wersjami portów USB.

Pendrive pod USB 2.0
Druga generacja dysków flash USB oferuje znacznie lepsze szybkości transferu i znacznie większe możliwości magazynowania niż Pendrive pod USB 1.1. Pamięci Flash pod USB 2.0 są w stanie zapisywać dane nawet do 20 razy szybciej w porównaniu z poprzednikami i są w stanie przechowywać przynajmniej kilka GB danych zamiast kilku czy kilkunastu MB.

Pendrive pod USB 3.0
Pendrive pod port USB 3.0 oferuje znaczny wzrost pojemności pamięci i szybkości transferu w porównaniu do swoich poprzedników i jest w stanie odczytywać oraz zapisywać dane nawet do 10 razy szybciej niż 2.0 (możliwości przesyłowe USB 3.0 w porównaniu z USB 2.0 są 10-krotnie większe).

Pendrive pod USB 3.1
Tutaj mamy kolejny skok wydajnościowy w porównaniu z poprzednikiem. Pamięć Flash USB pod port USB 3.1 oferuje przepustowość na poziomie 10Gbit/s, co oznacza dwukrotnie większe możliwości transmisji danych w stosunku do USB 3.0. Złącze USB 3.1 jest również kompatybilne wstecz.

Pamiętajmy, że pamięci Flash pod USB 3.0 są kompatybilne wstecz z pamięciami pod port USB 2.0. Oznacza to, że z powodzeniem możemy korzystać z nowszych dysków przenośnych na starszych portach USB, jednak możliwości przesyłu danych będą ograniczone do przepustowości łącza, z którego korzystamy.

Pojemność i szybkość transferu są kolejnymi ważnymi kryteriami wyboru pamięci Flash USB, jak również cena, design i trwałość.

  • Ceny pamięci flash USB mogą się znacznie różnić między producentami i modelami. Należy pamiętać, że produkty z niższej półki cenowej są często wynikiem kompromisu skutkującego gorszymi materiałami oraz jakością wykonania. Przed dokonaniem zakupu Pendrive warto przeczytać opinie o konkretnym produkcie.
  • Konstrukcja Pendrive. Dyski flash są tworzone w wielu różnych stylach celem poprawy wygody ich użytkowania, co niestety niekiedy przynosi odwrotny skutek. Przykładowo niektóre pamięci Flash USB posiadają dołączoną smycz, przez co można je chociażby zawiesić na szyi. Inne posiadają zdejmowane elementy ochronne na części metalowe, które przy zagubieniu zostawiają z kolei wtyczkę Flash USB z dysku narażoną i podatną na zabrudzenia lub uszkodzenia.
  • Trwałość. Jeśli nasz Pendrive ma służyć do przenoszenia danych pomiędzy dwoma komputerami w domu lub w biurze, to kwestia obudowy oraz trwałości jest raczej dla nas sprawą drugorzędną. W przypadku jego częstego wystawiania na czynniki zewnętrzne powinno być to dla nas ważne kryterium. Napędy flash USB w intensywnej eksploatacji są podatne na ułamania i zużywają się w czasie. Niektóre napędy najbardziej trwałych i skutecznych pamięci Flash USB wykorzystują opcję rozciągania lub chowania w prosty sposób wtyczki USB do środka, co zabezpiecza przed ich uszkodzeniem.

Wybieramy Pendrive 32GB

Pendrive 32GB - pamięć przenośna Flash USB o tej pojemności to duży magazyn na potrzebne dane w postaci plików o różnej charakterystyce. Na zdjęciu pamięć 32GB od producenta Sony.
Pendrive 32GB – pamięć przenośna Flash USB o tej pojemności to duży magazyn na potrzebne dane w postaci plików o różnej charakterystyce. Na zdjęciu pamięć 32GB od producenta Sony.
  • Pendrive o pojemności 32GB to propozycja dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy poszukują sporej ilości miejsca na potrzeby multimediów, obróbki graficznej, aplikacji itp. Obecnie oferowane modele w rozmiarze 32GB są kompatybilne z większością systemów operacyjnych takich jak Linux, MacOS X, Windows Vista, Windows Me, Windows 2000, Windows 7, Windows XP.
  • Przy wyborze pamięci Flash USB zwracajmy uwagę na interfejs. Najszybsze możliwości przesyłu daje nam USB 3.1, potem USB 3.0, a na końcu USB 2.0. W przypadku Pendrive’ów o słabszych parametrach zapisu/odczytu nie będzie to praktycznie żadna różnica. Topowe modele potrafią osiągać jednak prędkości rzędu kilkuset MB/s. Musimy również zweryfikować, czy sprzęt, na który będziemy zgrywać dane, posiada port USB 3.1 lub chociaż USB 3.0.
  • Prędkości zapisu/odczytu Flash Drive 32GB wahają się od 5-10 MB/s do nawet 150-200 MB/s (i więcej). Wzrost szybkości transmisji wiąże się także z wyższą ceną – bierzmy to pod uwagę.
  • Sprawdzajmy specyfikację techniczną danego produktu oraz materiały, z jakich został on wykonany. Niektóre modele posiadają dołączoną kartę SDHC, która w zależności od pojemności pozwala na rozszerzenie rozmiaru nośnika do kilku TB. Warte uwagi są szczególnie informacje dotyczące WiFi, zakresu temperatury podzczas pracy i przechowywania, formatów obsługiwanych zdjęć, plików audio i wideo (przydatne na potrzeby odtwarzania).

Pendrive o pojemności 32GB to spory magazyn danych, pozwalający na przechowywanie i przenoszenie dużej ilości plików. W zupełności wystarczy do nawet bardziej zaawansowanych zastosowań. Zakres cenowy jest mocno zróżnicowany – od kilkudziesięciu zł do nawet 700-800 zł (i więcej) w topowych modelach.


Pendrive 32GB o wysokich deklarowanych przez producentów prędkościach RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych nośników pendrive o pojemności 32GB o wysokich parametrach zapisu/odczytu, powstałe w oparciu o porównywarki cenowe.


*Ranking w oparciu o porównywarki cenowe. Zestawienie dotyczy nośników Flash USB, które cechują się prędkością zapisu na poziomie przynajmniej 30 MB/s i prędkością odczytu przynajmniej 50 MB/s.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.