Dysk HDD

Dysk do PS4
Rankingi z 16 czerwca 2024

Wymiana dysku twardego w PS4? Jak w przypadku użytkowników Playstation 3, także i tutaj powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Kupując bez rozeznania jakikolwiek pierwszy lepszy dysk z półki sklepowej sporo ryzykujemy, gdyż taki napęd może się nie mieścić w konsoli lub też zwyczajnie może nie działać. Playstation 4 ma określone (trzeba jednak przyznać, że niezbyt wygórowane) wymagania sprzętowe i warto się z nimi zapoznać.


Dysk twardy do PS4

Postawmy na dyski cechujące się prędkością obrotową 5400 RPM. W przypadku szybszych HDD 7200 RPM istnieje ryzyko, że nie będą one działać.

Dysk musi również zmieścić się we wnęce, dlatego należy wybierać dyski laptopowe 2,5″ i wysokości 9,5 mm. Dla celów bezpieczeństwa i stabilnego montażu stosuje się „sanki”, w których umieszczamy nasz dysk. Jest to szczególnie istotne przy PS4 Slim.

Dysk twardy do konsoli PS4 marki HGST 500GB, format 2,5 cala 5400RPM SATA II
Dysk twardy do konsoli PS4 marki HGST 500GB, format 2,5 cala 5400RPM SATA II

Dyski laptopowe o prędkości obrotowej 5400RPM posiadają 8 lub 16MB pamięci cache. W przypadku przeznaczenia dysku do konsoli nie powinniśmy zwracać na ten aspekt zbytniej uwagi, gdyż różnice te są praktycznie niezauważalne. To, na jaki nowy napęd do Playstation 4 się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszego budżetu. Tańsze modele o pojemności do 500GB można spokojnie nabyć za 120-130 zł.

Pojemność dysku to sprawa decyzyjna, którą powinniśmy podjąć sami – jeśli lubimy grać w kilka ulubionych tytułów, wówczas dysk rzędu do 250GB powinien w zupełności wystarczyć. Maniacy wielu gier powinni zainteresować się natomiast pojemniejszymi dyskami – przynajmniej 500GB i 1TB.

Playstation 4Ze względu na kompatybilność wsteczną interfejsu SATA można spokojnie nabyć dysk HDD z SATA II albo SATA III. Za napęd z nowszym typem złącza zapłacimy więcej, natomiast nie zauważmy praktycznie żadnej różnicy w wydajności. Poprawę w tym aspekcie może nam dać zakup dysku SSD o formacie 2,5 cala. Nawet na starszym typie interfejsu SATA II różnica będzie więcej niż zauważalna. Wiąże się to w głównej mierze z przepustowością złącza – Seria ATA II oferuje w tym aspekcie do 3 Gbit/s, co oznacza realne parametry zapisu/odczytu na poziomie 250-260 MB/s. Dyski talerzowe magnetyczne 5400RPM są z reguły 2-3 razy wolniejsze. Za dysk SSD zapłacimy również niestety też odpowiednio więcej.

Przed wymianą standardowego konsolowego dysku w Playstation 4 warto wykonać backup danych, które nas interesują (jeśli takowe są). W tym celu należy podpiąć pod USB nośnik Pendrive lub dysk zewnętrzny. Wymóg konieczny – nośnik służący do sporządzenia kopii zapasowej powinien mieć 2GB oraz obsługiwać system plików FAT32.


Dyski twarde do PS4 RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków twardych HDD i SSD do konsoli Playstation 4.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

2 komentarze do “Dysk do PS4

  • Dokładnie jak kolega wyżej napisał no inkto do ps4 proponuje dysk 250 skoro fabrycznie wychodzą z 500 durne skopiowanie opisu ps3

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.