Dysk HDDDysk SSD

Dysk pod system
Rankingi z 25 kwietnia 2024

Obecny trend przy tworzeniu zestawów komputerowych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wariant zakupu przynajmniej kilku dysków twardych do komputera stacjonarnego. W przypadku laptopów/notebooków natomiast cały czas mamy do czynienia raczej z wariantami pojedynczych napędów, które podzielone są na partycje, z których jedna przeznaczona jest właśnie na system.


Ile miejsca na system?

W przypadku najnowszych systemów Windows – wersje 7, 8 oraz 10 – minimalna wymagana przestrzeń dyskowa wynosi 16 GB w konfiguracji 32-bitowej oraz 20 GB w przypadku konfiguracji 64-bitowej. Windows 10 według zapowiedzi producenta miał zajmować znacznie mniej miejsca i obecnie tak faktycznie jest. Na jego potrzeby wystarczy nam ok. 15 GB wolnej przestrzeni. Przy intensywnym użytkowaniu po dłuższym okresie system wraz z aktualizacjami może się rozrosnąć do 30-40 GB, a czasami nawet więcej. W przypadku innych systemów operacyjnych, np. Linuxa, zapotrzebowanie na miejsce będzie znacząco mniejsze, jednak faktyczna ilość miejsca zależy od ustawień użytkownika i jego indywidualnych preferencji dotyczących konfiguracji.

Możemy pobawić się w systematyczne czyszczenie dysku systemowego (chociażby z plików tymczasowych), jednak bardziej leniwym użytkownikom z pewnością przypadnie do gustu opcja wygospodarowania po prostu większej ilości miejsca lub też nieco większego dysku na system.


Jaki dysk pod system? SSD czy HDD?

Dysk półprzewodnikowy SSD pod system operacyjny to coraz częściej wybrany wariant konfiguracji sprzętowej dla komputera stacjonarnego czy też laptopa/notebooka. Tego typu napędy to zauważalny znaczny wzrost wydajności oraz parametrów zapisu i odczytu. Minusem jest ich wyższa cena w porównaniu z dyskami HDD czy SSHD w przeliczeniu na GB/zł.
Dysk półprzewodnikowy SSD pod system operacyjny to coraz częściej wybrany wariant konfiguracji sprzętowej dla komputera stacjonarnego czy też laptopa/notebooka. Tego typu napędy to zauważalny znaczny wzrost wydajności oraz parametrów zapisu i odczytu. Minusem jest ich wyższa cena w porównaniu z dyskami HDD czy SSHD w przeliczeniu na GB/zł.
Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujemy, dedykowany dysk wewnętrzny pod system operacyjny spokojnie może dysponować rozmiarem rzędu 60-80 GB. Jeżeli chcemy dodatkowo instalować na nim aplikacje lub też gry, wówczas powinniśmy rozważyć zakup napędu z większą pojemnością – powyżej 100 GB.

Dysk talerzowy HDD?

Najbardziej tradycyjnymi dyskami wewnętrznymi są oczywiście dyski twarde HDD, które dysponują prędkościami obrotowymi rzędu 5400, 7200 lub 10000 rpm. Z reguły większa prędkość obrotowa pozwala na uzyskiwanie większej wydajności, chociaż w tym przypadku głównym czynnikiem determinującym wydajność jest jakość komponentów. Tego typu napędy oferują prędkość zapisu i odczytu na poziomie przeważnie do 160-170 MB/s, co w zupełności wystarczy dla zwykłego użytkownika.

Dyski HDD charakteryzują się (w zależności od modelu) różnym poziomem głośności, co często przy dyskach 7200 rpm oraz 10000 rpm może być dość uciążliwe. Obsługiwany interfejs to przeważnie SATA III, która jest kompatybilna wstecz ze złączami SATA II i SATA I, a przy tym oferuje znacznie wyższą przepustowość – 6 Gbit/s przy odpowiednio 3 Gbit/s i 1,5 Gbit/s. Obecne możliwości przesyłu danych przy dyskach HDD powodują jednak, że nawet SATA I nie ograniczy zbytnio ich możliwości. Coraz rzadziej spotykane są dyski HDD z interfejsem ATA. Wariant dysków HDD jest najtańszą opcją napędu pod system operacyjny. Oczywiście do komputera stacjonarnego wybieramy dyski 3,5 cala (można także dać mniejsze 2,5 cala, ale jest to mało popularny wariant), do laptopów/notebooków montujemy dyski o formacie 2,5 cala.

Dysk hybrydowy SSHD?

Jeżeli oczekujemy większej wydajności oraz lepszych parametrów zapisu i odczytu, wówczas możemy zdecydować się na zakup hybrydy w postaci dysku SSHD, stanowiące połączenie technologi szybkich pamięci NAND Flash z HDD. Technologia Flash zapewnia szybszy dostęp do plików, natomiast dysk HDD oferuje pojemność dyskową w przystępnej cenie. To powoduje, że w porównaniu z napędami HDD zauważamy widoczny skok wydajnościowy czy zachowaniu możliwości magazynowych HDD. W tego typu dyskach zastosowana jest niewielka ilość pamięci półprzewodnikowej NAND Flash, która wynosi z reguły ok. 8 GB. Dyski tego typu oferowane są z interfejsami SATA (przeważnie są to SATA III). Dyski hybrydowe są oferowane z reguły w pojemnościach od 1 TB wzwyż. Zakup dysku SSHD to wariant nieco droższy nic tradycyjnego HDD, ale mniej obciążający budżet niż zakup dysku SSD o pojemności 500 GB lub większym.

A może dysk półprzewodnikowy SSD?

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą postawić na maksymalizację wydajności swojego komputera, dedykowane są właśnie dyski półprzewodnikowe SSD, wykorzystujące pamięci Flash NAND. Brak charakterystycznych dla HDD talerzy oraz głowicy powoduje, że są one bezgłośne, a średnie temperatury na tego typu dyskach to przeważnie 30-40 stopni Celsjusza. Ich prawdopodobieństwo awaryjności jest określone wskaźnikiem niezawodności MTBF, które wynosi średnio 1500000-2000000 h. Warto poszukać produktów z gwarancją producenta przynajmniej na 3 lata, a zdarzają się modele z gwarancjami rzędu 5, a nawet 10 lat. Prędkości zapisu oraz odczytu w większości dysków półprzewodnikowych SSD są kilkukrotnie wyższe niż tradycyjnych dysków HDD czy nawet hybrydowych SSHD.

Napędy Flash do komputerów stacjonarnych oferowane są z interfejsami SATA III (zdarzają się również takie ze złączami SATA II i SATA I, jednak powodują one znaczne ograniczenia wydajności ze względu na maksymalną przepustowość), PCI-E (dyski w postaci wpinanej karty pod złącze PCI-E, znajdujące się na płycie głównej) oraz najnowsze złącze M.2 występujące na najnowszych płytach głównych przystosowanych do obsługi procesorów z rodziny Haswell. Do laptopów/notebooków oferowane są interfejsy mSATA oraz M.2. Formaty dostępnych dysków to 3,5 cala, 2,5 cala oraz 1,8 cala, pozostałe to napędy w postaci kart podpinanych pod PCI-E albo M.2.

Dyski SSD są zdecydowanie najdroższym wariantem nośnika dedykowanego pod system. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem budżetowym jest zakup dysku SSD do 120-200 GB pojemności, przeznaczonego pod system operacyjny, oraz dysku HDD przeznaczonego na magazyn danych. Taka konfiguracja pozwoli nam na ogromne zwiększenie wydajności naszego komputera bez konieczności wydawania przesadnej ilości gotówki.

Aktualizacja:
Obecnie cena nośników SSD znacząco spadła, w efekcie czego za kwotę oscylującą wokół 100 zł otrzymamy przyzwoity dysk o pojemności do 120GB, natomiast dokładając kilkadziesiąt zł możemy postawić na większy 240-256GB.

Zatem jaki dysk wybrać tylko pod system? W zupełności wystarczy nam taki o pojemności do 100 GB, a chcąc się cieszyć z ogromnej wydajności naszego komputera dyski SSD są obecnie najlepszym wariantem pod system operacyjny.


Dyski pod system operacyjny RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych dysków pod system operacyjny, aktualizowane na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.