Dysk SSD

Dysk półprzewodnikowy SSD 2,5 cala
Rankingi z 15 czerwca 2024

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w laptopie/notebooku możliwości montażu dodatkowego lub też zamiennego dysku dają nam tylko kilka opcji. Spośród nich wyróżnić można dyski SSD posiadające format 2,5 cala, łączące się za pomocą interfejsu mSATA lub SATA (jest jeszcze opcja ATA, jednak nie polecamy jej ze względu na ograniczenia wydajności), a także dyski SSD o formacie 1,8 cala montowane w gniazdo PCI-E.


Technologia i przeznaczenie dysków SSD

Nasze oczekiwania względem nowego napędu ograniczają się przede wszystkim do kwestii budżetowych oraz wydajnościowych. Niezależnie od wariantu, na który się zdecydujemy, dyski SSD oferują w porównaniu z tradycyjnymi konstrukcjami talerzowymi HDD znacznie wyższe parametry zapisu oraz odczytu. Odpowiedzialne za to są zastosowane typy pamięci Flash – NOR i NAND. Za zwiększenie gęstości zapisu odpowiadają natomiast technologie komórek:

  • wielopoziomowych MLC (ang. Multi Level Cell) – zapewniają większą gęstość zapisu, jednak często mają one znacznie krótszą żywotność, wynoszą kilka tysięcy cykli zapisu. Celem zwiększenia żywotności stosuje się kontrolery zabezpieczające przed awariami komórek MLC, równomiernie rozdzielające operacje zapisu pomiędzy komórkami;
  • jednopoziomowych SLC (ang. Single Level Cell) – są w stanie wytrzymać ok. 100 000 operacji zapisu.
Dysk SSD o formacie 2,5 cala nadaje się zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa. W przypadku notebooków zwracajmy jednak uwagę na gabaryty nośnika - dyski o tym samym formacie mogą się różnić wymiarami, przez co zamontowanie napędu wewnątrz laptopa może się okazać niemożliwe. Na zdjęciu Samsung 840 Evo z interfejsem SATA III, kompatybilnym wstecz ze złączami SATA II i I.
Dysk SSD o formacie 2,5 cala nadaje się zarówno do komputera stacjonarnego, jak i laptopa. W przypadku notebooków zwracajmy jednak uwagę na gabaryty nośnika – dyski o tym samym formacie mogą się różnić wymiarami, przez co zamontowanie napędu wewnątrz laptopa może się okazać niemożliwe. Na zdjęciu Samsung 840 Evo z interfejsem SATA III, kompatybilnym wstecz ze złączami SATA II i I.

Dyski SSD 2,5 cala z powodzeniem można natomiast zastosować zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach przenośnych. Mniejszy format sprawia jednak, że zamontowany napęd w obudowie komputera stacjonarnego będzie mniej stabilny i niedopasowany do kieszeni przeznaczonej na dyski twarde. Częściowo problem ten rozwiązuje przykręcenie dysku do ścianki bocznej.


Czym się kierować wybierając dysk SSD 2,5 cala?

Wymiary

      – nie każdy dysk o formacie 2,5 cala ma takie same wymiary. Mogą się one znacząco różnić, co pokazuje poniższa tabela:
Format SSD (cale) Wymiary (cale/mm)
Szerokość Głębokość Wysokość
5,25 5,75 / 146 8,00 / 203 3,25 do 0,80 / 82 do 20
3,5 4,00 / 101 5,75 / 146 1,63 do 1,00 / 41 do 25
2,5 2,75 / 70 3,94 / 0,75 0,75 do 0,37 / 19 do 9
1,8 2.10 / 54 3,10 / 78 0,2 / 5

Rekomendujemy, aby empirycznie sprawdzić rozmiar dysku zamontowanego w naszym laptopie. Problem ten nie dotyczy oczywiście montażu dysku w obudowie komputera stacjonarnego.

Gwarancja – warto kupić dysk SSD od renomowanego producenta, który oferuje gwarancję na poziomie przynajmniej 3 lat. Najlepsze modele oferują na rynku nawet 10 lat gwarancji. Pamiętajmy jednak, że gwarancja jest przeliczana również na ilość zapisanych danych na dysku. Z reguły wartości te przekraczają poziom 70 PB, natomiast najlepsze osiągają 150 PB, co jest praktycznie nieosiągalne dla przeciętnego użytkownika. Musielibyśmy przez ładnych parę lat zapisywać na dysku przynajmniej 40 GB dziennie.

Niezawodność MTBF – jest współczynnikiem określającym średni czas bezawaryjnej pracy dysku. Na tej podstawie można obliczyć prawdopodobieństwo awarii napędu. Im większa liczba godzin, tym jest ono mniejsze (teoretycznie). Warto zatem wybierać te dyski SSD, które mają wskaźnik MTBF na poziomie przynajmniej 1 000 000 – 1 500 000 h. Najlepsze konstrukcje przekraczają 2 mln h.

Pojemność dysku – tutaj musimy sobie zadać pytanie, w jakim celu potrzebny nam będzie dysk SSD. Jeżeli interesuje nam konfiguracja dysku SSD na potrzeby tylko systemu operacyjnego, a dysk HDD na magazyn danych, wówczas wystarczy nośnik o pojemności do 120-128 GB. Gdy dysk SSD ma nam służyć jako magazyn danych, wówczas trzeba rozważyć wariant przynajmniej 256-512 GB lub nawet 1 TB. Wiąże się to jednak ze sporymi kosztami, gdyż dyski SSD są znacznie droższe od dysków HDD w przeliczeniu na GB/zł.

Szybkość zapisu i odczytu – nawet w przypadku dysków SSD 2,5 cala są duże rozbieżności w tych parametrach. Czołowe modele potrafią osiągać wartości odczytu i zapisu powyżej 500 MB/s. Są też napędy SSD o znacznie niższych prędkościach – rzędu 170-200 MB/s (zapis) oraz 200-300 MB/s (odczyt).

Interfejs SATA – w tym przypadku maksymalna przepustowość złącza może znacząco ograniczać możliwości dysku SSD. Dla SATA I jest to 1,5 GBit/s, co daje nam transfer na poziomie jedynie ok. 178-179 MB/s. Z kolei SATA daje nam 3,0 GBit/s (transfer na poziomie ok. 357-358 MB/s). Największe możliwości to mSATA III i SATA III (biorąc pod uwagę jedynie dyski SSD 2,5 cala) – 6,0 GBit/s (transfer na poziomie ok. 718 MB/s).

Cena – budżet na zakup dysku SSD 2,5 cala powinien być przez nas z góry ustalony. Koszt zakupu determinuje przede wszystkim pojemność takiego dysku, jego jakość, niezawodność, parametry zapisu, gwarancja oraz rodzaj zastosowanych pamięci. Jeśli chcemy dysk na system, wówczas na dysk do 128 GB możemy przeznaczyć do 300 zł (najlepsze modele dysków SSD 2,5 cala o tej pojemności kosztują w granicach 400 zł). Im większy dysk, tym oczywiście koszty się zwiększają – dyski 240-256 GB wymagają wyłożenia przynajmniej 400 zł, natomiast nośniki 512 GB to wydatek rzędu od 650-700 zł wzwyż. Plusem jest niewątpliwie fakt, że dyski SSD 2,5 cala z przeznaczeniem do laptopów czy też komputerów stacjonarnych stają się coraz tańsze. Efekt to cykliczny spadek cen o nawet 15-20% w ciągu roku.

Zamontowany w naszym komputerze dysk SSD to niesamowity skok wydajnościowy w porównaniu z dyskami talerzowymi HDD, który odczujemy wykonując nawet proste prace biurowe korzystając z dostępu do prostych aplikacji czy też dokumentów. O bardziej zaawansowanych użytkownikach nie wspominając.


Dyski SSD 2,5″ RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków SSD o formacie 2,5 cala, aktualizowane na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.