Dysk SSD

Dysk półprzewodnikowy SSD 3,5 cala
Rankingi z 21 lipca 2024

Obudowa komputera stacjonarnego nawet typu midiTower pozwala zwykle na bezproblemowe zamontowanie podzespołów PC. Decydując się na zakup takiego sprzętu lub jego złożenie kluczowymi elementami determinującymi jego wydajność są:

 • procesor,
 • pamięć ram,
 • płyta główna,
 • chłodzenie procesora,
 • zasilacz,
 • dysk twardy,
 • karta graficzna.

Zajmiemy się w naszych rozważaniach dyskami półprzewodnikowymi 3,5 cala, dedykowanymi do komputerów stacjonarnych ze względu na swoje gabaryty. Ich rozmiary sprawiają, że nie nadają się one na dyski wewnętrzne do urządzeń przenośnych, takich jak laptopy/ultrabooki.


Jakie cechy posiada dysk SSD?

Montaż dysku SSD 3,5 cala w obudowanie przebiega w taki sam sposób jak dysku twardego HDD 3,5 cala – na specjalnie przygotowaną pod napęd półkę umieszczamy na nasz dysk, po czym podłączamy pod odpowiednie złącze na okablowaniu zasilacza oraz pod gniazdo SATA III/II na płycie głównej. Przykręcenie dysku do obudowy zapewni nam jego stabilność.

Dyski SSD o formacie 3,5 cala mają szerokość 4 cali (101 mm), głębokość/długość 5,75 cala (146 mm) oraz wysokość 1-1,63 cala (25-41 mm). Jak widać zatem podstawowe wymiary takie jak szerokość oraz głębokość/długość są dla dysków 3,5 cala takie same, co sprawia, że są one uniwersalne dla każdej obudowy komputera stacjonarnego.

Dysk SSD z interfejsem sata II o formacie 3,5 cala - producent OCZ. Napędy tego typu przeznaczone są do komputerów stacjonarnych ze względu na swoje gabaryty. Złącze sata II ogranicza jednak przepustowość do ok. 356 MB/s.
Dysk SSD z interfejsem sata II o formacie 3,5 cala – producent OCZ. Napędy tego typu przeznaczone są do komputerów stacjonarnych ze względu na swoje gabaryty. Złącze sata II ogranicza jednak przepustowość do ok. 356 MB/s.

Ze względu na starszą technologię tego rodzaju napędy cechują się z reguły słabszymi parametrami zapisu oraz odczytu w porównaniu z nowszymi nośnikami SSD. Są one wyposażone w obsługę interfejsu SATA III/II, co w przypadku SATA II dodatkowo ogranicza ich wydajność. Obecnie pod komputery stacjonarne stosuje się dyski SSD w formacie karty, wpinanej w interfejs PCI-E. Cechują się one jeszcze wyższymi parametrami zapisu oraz odczytu niż dyski SSD z interfejsem SATA.


Dyski SSHD 3,5″ RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków SSHD o formacie 3,5 cala, aktualizowane na bieżąco.


Jak wybrać dysk SSD 3,5 cala?

Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na zakup dysku SSD do komputera stacjonarnego, powinniśmy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

 • Okres gwarancji – tutaj poszczególne modele posiadają gwarancję producenta z reguły wynoszącą 3 lub 5 lat, która dodatkowo wyrażona jest w liczbie zapisanych danych.
 • Niezawodność MTBF – tutaj zdecydowanie wyższymi parametrami cechują się dyski SSD pod złącze PCI-E, osiągające poziom średnio 2,5 mln h.
 • Pojemność – na potrzeby systemu wystarczy nam niewielki dysk do 128 GB. Na aplikacje i dokumenty oraz niewielki magazyn danych – do 256 GB. Większe pojemności 512 GB oraz 1 TB i powyżej wystarczą w zupełności jako magazyn danych do codziennych zastosowań, jednak jest to wariant dużo droższy niż posiadanie mniejszego dysku SSD oraz dysku HDD na magazyn danych.
 • Interfejs SATA – tutaj nawet złącze SATA II ze swoją przepustowością 3,0 Gbit/s pozwala wykorzystać potencjał dysku SSD 3,5 cala. W przypadku dysków 2,5 cala rekomendowany jest wybór dysku ze złączem przynajmniej SATA III 6,0 Gbit/s.
 • Parametry – dyski SSD 3,5 cala pozwalają osiągać prędkości odczytu na pułapie 250-300 MB/s, co jest znacznie lepszym rezultatem niż tradycyjne dyski twarde HDD. Prędkości zapisu natomiast mogą być niestety niższe w porównaniu z tradycyjnymi dyskami wewnętrznymi. Znacznie lepiej pod tym względem wyglądają dyski SSD 2,5 cala pod SATA oraz dyski pod interfejs PCI-E.
 • Ceny – dyski SSD 3,5 cala są znacznie tańszym wariantem niż karty PCI-E do komputerów stacjonarnych. Nie oferują jednak takiej wydajności jak dyski pod złącze PCI-E. Wariantem godnym rozważenia jest zakup dysku SSD 2,5 cala nowszej generacji.
 • Konfiguracja – wariant w postaci mniejszego dysku SSD na system i większego dysku HDD na magazyn danych to warta rozważenia opcja, bardzo często wykorzystywana przez pasjonatów składających swój własny komputer stacjonarny.

Dyski SSD 3,5″ RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków SSD o formacie 3,5 cala, aktualizowane na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.