Dysk półprzewodnikowy SSD
Rankingi z 14 października 2024
Dyski SSD to szybkie, półprzewodnikowe nośniki danych, które pozbawione są części ruchomych w porównaniu z tradycyjnymi dyskami magnetycznymi HDD. Dlaczego warto przyjrzeć się im bliżej?
Czym jest dysk SSD?
Dysk półprzewodnikowy (SSD) to alternatywa dla tradycyjnych dysków HDD, których głównym zadaniem jest obecnie przechowywanie dużej ilości danych. W codziennym użytkowaniu dyski Flash zapewniają taką samą funkcjonalność jak tradycyjny talerzowy dysk twardy HDD. Różnice tkwią w konstrukcji. HDD przechowuje dane na charakterystycznych talerzach wykonanych z metalu, a gdy komputer chce uzyskać dostęp do niektórych z tych danych, głowica przemieszczanie do pozycji, gdzie występują dane, po czym przekazuje je jako odpowiedź na zapytanie.
Z kolei dyski SSD nie posiadają układu talerzowego z głowicą. Dane w ich przypadku są przechowywane w blokach komórek. Kiedy komputer chce uzyskać dostęp do niektórych z tych danych, otrzymuje natychmiastową odpowiedź od dysku SSD z oczekiwanymi danymi. Oczywiście jest to swoiste uproszczenie, jednak pokazujące, że proces dostępu do danych w przypadku dysku SSD jest bardziej bezpośredni, szybszy i skuteczniejszy. To powoduje, że jest on znacząco szybszy w porównaniu z dyskiem HDD. Dyski wykonane w technologii SSD pod sata III oferują prędkość zapisu na poziomie nawet 520-550 MB/s, natomiast tradycyjne dyski twarde osiągają wartość co najwyżej 170-180 MB/s. Prędkość odczytu również jest kilkukrotnie większa. To sprawia, że dysk SSD to jedna z najlepszych form aktualizacji hardware’owych dla komputera, jeśli poszukujemy sposobu na jego szybsze działanie.
Jak dysk SSD może przyspieszyć komputer?
- Proces uruchomienia systemu do wykonania pierwszej operacji jest kilkukrotnie szybszy.
- Uruchamianie aplikacji jest niemal natychmiastowe.
- Szybsze zapisywanie i otwieranie dokumentów.
- Znacznie większa prędkość kopiowania plików (szczególnie przy zapisie sekwencyjnym).
- Używanie połączenia w postaci dysk SSD (system operacyjny) + dysk HDD (magazyn danych) znacząco odciąża również talerzowy dysk twardy, gdyż nie wykonuje on procesów związanych z uruchomieniem plików systemowych oraz operacji związanych z działaniem systemu (aktualizacje, skanowanie dysku systemowego, konfiguracja sprzętu itp.). Można również pokusić się o łączenie (nawet kilku dysków SSD) w macierz RAID, co może przynieść nam wzrost wydajności.
Dyski SSD mają również swoje wady, a konkretnie dwie – z góry ograniczoną żywotność komórek oraz wysoką cenę w przeliczeniu na gigabajt pojemności. To ogromna różnica w kosztach, a rośnie ona wraz z porównywaniem dysków o coraz większych pojemnościach.
Ciekawą alternatywą dla tych, którzy potrzebują większej ilości miejsca na dane, są wspomniane dyski SSD i HDD – jeden instalowany na potrzeby systemu operacyjnego, a drugi jako magazyn danych. Jeszcze prostsze rozwiązanie to zakup hybrydowego dysku SSHD, który łączy w sobie zalety szybkości dysku SSD i pojemności dysku HDD. W rzeczywistości osiąga on jednak gorsze wyniki zapisu i odczytu od dysków SSD. Dobra informacja? Dyski SSD sukcesywnie tanieją i należy się spodziewać, że w ciągu roku cena może spaść nawet o 30-40%.
Jak wybrać odpowiedni dysk SSD?
Wybór odpowiedniego dysku SSD może początkowo przytłaczać ze względu na wielość ofert oraz parametrów. Poniżej znajdziecie praktyczne porady, które z pewnością przydadzą się podczas zakupu upragnionego dysku.
Wszystkie dyski SSD są z reguły zdecydowanie szybsze od tradycyjnych dysków talerzowych HDD, dlatego niezależnie od wyboru każdy z nich zapewni nam znaczący wzrost wydajności komputera. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku dysków półprzewodnikowych parametry osiągów mogą się znacząco różnić, nie bez znaczenia jest również fakt ograniczenia transmisji danych przez SATA 3 (max. przepustowość to 6Gbit/s) i SATA 2 (max. przepustowość to 3Gbit/s). Problem ten można rozwiązać kupując dyski SSD ze złączem PCI-e lub M.2, oferujące jeszcze większą wydajność.
Cechy charakterystyczne dysków SSD
- Wysokie parametry prędkości: prędkość odczytu z reguły oscyluje wokół wartości do 450-500 MB/s, przy czym te wartości dostępne są przy podłączeniu dysku pod SATA III, w przypadku SATA II i SATA I prędkości te są znacząco niższe (w pierwszym przypadku o mniej więcej połowę, w drugim osiągają wartość maksymalnie ok. 170-180 MB/s). Prędkość zapisu może dochodzić także do poziomu 500 MB/s na SATA III. Dysk SSD podłączony nawet na SATA I i taj zapewnia lepszą wydajność niż dyski talerzowe HDD. Testy rzeczywiste umieszczane na forach pokazują, że wiele modeli dysków SSD z niższej półki ma znacząco niższe osiągi niż zakłada producent. Warto czytać zatem różnego rodzaju testy, podsumowania oraz opinie użytkowników, dostępne na takich portalach jak chociażby benchmark.pl, chip.pl czy też purepc.pl. Należy pamiętać, że dyski SATA III są kompatybilne wstecz – do SATA II i I – ale nie zawsze. Zależy to od producenta sprzętu, dlatego warto w pierwszej kolejności uzyskać informacje o kompatybilności danego dysku.
- Multi Level Cell (MLC) NAND, czyli komórki pamięci flash o wielu poziomach: w dyskach SSD dostępne są dwa rodzaje komórek pamięci: wielopoziomowe (MLC) – m.in. trzystanowe TLC (Tripple Level Cell) oraz na poziomie pojedynczej komórki (SLC). Główną różnicą jest, że pamięć MLC można zapisać więcej informacji na temat każdej komórki. Zaleta to niższe koszty produkcji w porównaniu z SLC, natomiast minusem jest wyższy poziom błędu, ale dysk SSD z kodem korekcji błędów pomaga zapobiec tym problemom.
- Korekcja błędu pamięci (ECC): kod korekcji błędów pozwala wykryć i skorygować popularne typy uszkodzenia danych. Dysk półprzewodnikowy SSD z pamięcią ECC jest bardziej rekomendowany i wiarygodny.
- Historia niezawodności oraz opinie: warto porównywać opinie internautów oraz badać historię dysków SSD danego producenta. Postawmy na firmę uznaną, mającą już doświadczenie z tego typu technologią.
- Wymiary dysku: dostępne są dyski SSD o rozmiarach 1,8 cala, 2,5 cala oraz 3,5 cala. W pierwszym przypadku dysk podpinamy pod złącze PCI-E (o ile jest dostępne) na płycie głównej. Dyski takie cechują się jeszcze większą wydajnością, gdyż nie ogranicza ich złącze SATA. Dysk 2,5 cala idealnie pasuje jako dysk wewnętrzny do laptopa, natomiast 3,5 cala to rekomendowane rozmiary dla komputerów stacjonarnych. Nic się jednak nie stanie, jeżeli umieścimy dysk 2,5 cala we wnętrzu naszej stacjonarki. Zewnętrzne dyski SSD podłącza się natomiast poprzez USB. Na rynku pojawiły się już także dyski SSD pod złącze M.2 – są w nie często wyposażone nowsze płyty główne.
- Pojemność dysku: na chwilę obecną ze względu na wysoką cenę dysków SSD stosuje się je raczej jako wariant pod system operacyjny. Na te potrzeby wystarczą spokojnie dyski do 100 GB. Na potrzeby zapisu niewielkiej ilości danych i prostych prac na komputerze możemy rozejrzeć się już za dyskiem 100-250 GB. Dysk półprzewodnikowy SSD służący jako magazyn danych (pojemności rzędu od 250 GB do kilku TB) jest rzadko spotykany ze względu na swoją bardzo wysoką cenę w porównaniu z dyskami HDD czy też SSHD.
Wewnętrzne dyski SSD RANKING
Zestawienie najchętniej kupowanych szybkich wewnętrznych dysków SSD.
Zastanawiam się nad budżetowym rozwiązaniem do mojego leciwego lapka – w grę wchodzą poniższe dyski (pod sata oczywiście :)):
GOODRAM 60GB 2,5” SATA SSD MLC IRDM za 145 zł
INTEGRAL 120GB 2,5″ SATA SSD V Series 3D NAND za 149 zł
ADATA 120GB 2,5” SATA SSD Ultimate SU650 za 159 zł
GOODRAM 120GB 2,5” SATA SSD CX300 za 163 zł
Kingston 120GB 2,5″ SATA SSD A400 za 165 zł
Czy może poszukać na Allegro używkę – np. Samsunga 840 Pro??
Nawet bym się nie zastanawiał, używka Samsunga w wersji pro to lepsze rozwiązanie niż tani wariant o wątpliwej jakości. Jak dołożysz jeszcze kilkadziesiąt zł, to może uda Ci się znaleźć używane 850 Pro na Allegro. Świetne dyski, sam mam od prawie 4 lat i śmiga elegancko 🙂 No i masz 10 lat gwarancji producenta 🙂 Evo też niczego sobie, dostaniesz za cenę mniejszego pro drugie tyle pojemności, gwarancję ma też długą, bo 5-letnią. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂
Ja już dłubię na samsungu 850 evo już czwarty rok i jestem mega zadowolony 🙂 Co prawda mój stary laptop ma interfejs sata II, jednak przeskok z hdd-ka na ssd być aż nadto zauważalny 🙂 polecam jak najbardziej
Z dysków ssd obecnie posiadam kilka w formacie 2,5 cala – Cruciala ct250bx100 250gb, Samsunga 850 evo 256gb, Goodrama Iridium Pro 250gb, Samsunga 850 Pro 128gb oraz Goodrama cx300 120gb. Po kilku latach użytkowania jestem zadowolony praktycznie z każdego z nich. Interfejs sata wystarczy do praktycznie niemal każdych mniej lub bardziej zaawansowanych prac, deklarowane prędkości producenta mogą trochę odbiegać od rzeczywistości, jednakże to może być problemem bardziej dla zapaleńców, gdzie liczy się każdy megabajt 🙂 Największe obciążenie ma u mnie crucial oraz samsung pro, jednak dają radę jak na razie – nie zapeszając 🙂