Dysk SSD

Dysk SSD 500GB
Rankingi z 04 października 2024

Ze względu na dobry stosunek wydajności do ceny dyski twarde HDD nadal królują jako magazyny danych dla naszych plików. Obecnie jednak w zakresie prędkości zdecydowanie przegrywają one z dyskami półprzewodnikowymi SSD (Solid State Drive).

Dyski SSD są oparte na pamięci flash NAND, w porównaniu z dyskami magnetycznymi pozbawione elementów ruchomych takich jak talerze i głowica. To pozwala im znacznie szybciej uzyskać dostęp do danych. Przykładowo zainstalowany na dysku SSD system operacyjny Windows 7 jest w stanie uruchomić się nawet w ciągu kilku sekund (przeciętne czasy to ok. 15-20 sekund), a w przypadku dysku HDD czas ten wynosi zazwyczaj ok. 1 minuty. O szybkości oraz odczycie danych z dysku już nawet nie ma co wspominać. Przed zakupem musimy zadać sobie pytanie – jaka pojemność dysku SSD nas zadowoli? Jeśli chcemy kupić napęd na potrzeby magazynowania danych, wówczas konieczne będzie rozejrzenie się za modelami o pojemności przynajmniej 500GB.


Ile trzeba wydać na dysk SSD 500GB?

Dysk SSD 500GB to ogromna wydajność, która wymaga od nas wyłożenia większej ilości gotówki niż w przypadku dysku magnetycznego HDD. Na zdjęciu Samsung 850 EVO o pojemności 500GB z interfejsem SATA III.
Dysk SSD 500GB to ogromna wydajność, która wymaga od nas wyłożenia większej ilości gotówki niż w przypadku dysku magnetycznego HDD. Na zdjęciu Samsung 850 EVO o pojemności 500GB z interfejsem SATA III.
Elementem najbardziej odstraszającym potencjalnych kupujących to w przypadku dysku SSD cena. Za nośnik o pojemności 500GB trzeba niestety zapłacić znacznie więcej niż w przypadku dysku twardego – nawet tego o wielokrotnie większej pojemności. Jeśli jednak dysponujemy odpowiednio elastycznym budżetem, wówczas musimy się przygotować na wydanie przynajmniej 300-400 zł za nowy dysk. Topowe modele o tej pojemności wymagają wyłożenia znacznie powyżej 700 zł. Niewątpliwy plus to systematycznie spadające ceny napędów SSD i według zapowiedzi koszt zakupu ma w ciągu roku spaść średnio nawet o 10-15 procent.


Na co jest nam potrzebne 500GB?

Kupując dysk SSD o takiej pojemności naszym celem jest zazwyczaj zainstalowanie systemu operacyjnego na partycji systemowej – na ten cel wystarczyć nam powinno 50-60GB. Pozostałą część wolnej przestrzeni możemy swobodnie zagospodarować na aplikacje i pliki instalacyjne, gry, muzykę czy też filmy. Pojemność 500GB jako magazyn danych w zupełności wystarcza dla przeciętnego użytkownika. Ponadto prędkości zapisu/odczytu na poziomie oscylującym wokół 500 MB/s powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników (dyski pod interfejs PCI-E lub M.2 są w stanie osiągać jeszcze lepsze rezultaty). Należy pamiętać, że zazwyczaj dyski po sformatowaniu mają nieco mniejszą dostępną pojemność niż deklarowana przez producenta – przykładowo z 500GB zostaje nam średnio 460-470GB wolnej przestrzeni do zagospodarowania.


Jaki interfejs SATA?

Dyski twarde korzystają zazwyczaj z interfejsu Serial ATA (SATA). Przy zakupie dysku SSD należy zwracać uwagę na rodzaj złącza, za pośrednictwem którego łączy się z płytą główna. Starsza wersja interfejsu SATA II oferuje przepustowość na poziomie 3Gbit/s, natomiast SATA III – już 6Gbit/s. Jeżeli nasza płyta główna posiada port SATA III – wybierzmy dysk z takim złączem. Niezależnie jednak od wybranego wariantu interfejsu praktycznie zawsze zauważymy znaczny skok wydajności oraz szybkości transmisji danych w porównaniu z dyskiem HDD, niezależnie od zakupionego modelu. Kompatybilność wsteczna interfejsu SATA to niewątpliwie jego spora zaleta.


Format dysku SSD

Zdecydowana większość dysków SSD mieści się w 2,5-calowej obudowie, egzemplarze 3,5 cala są raczej rzadkością. Oznacza to, że dyski SSD mogą być z powodzeniem używane zarówno w laptopach/notebookach, jak i w komputerach stacjonarnych. Niemalże wszystkie napędy wyposażone są również w gwintowane otwory na śrubki, które pozwolą umieścić dysk SSD w 3,5-calowej wnęce odpowiednio przymocowany do elementów obudowy komputera. Bardzo rzadko zdarzają się w tym przypadku wyjątki. Komputery przeznaczone chociażby dla graczy i entuzjastów, wyposażone są w specjalne wnęki dedykowane na potrzeby montażu dysków SSD.

Uwaga: Jeśli kupujemy dysk SSD do laptopa/notebooka lub ultrabooka, zwracajmy uwagę na jego grubość: większość napędów SSD posiada grubość 7 mm do 9,5 mm, jednak niektóre mogą osiągać nawet 12mm, co praktycznie uniemożliwia montaż w bardzo ciasnych obudowach. Alternatywnie możemy się zdecydować na zakup dysku SSD 500GB w formacie karty wpinanej pod złącze PCI-E lub M.2 (interfejs M.2 występuje w nowszych płytach głównych dedykowanych dla nowszych procesorów z rodziny Haswell).


Wydajność dysku SSD

Dyski SSD Crucial MX200 500GB i 1TB to wysokobudżetowy pomysł na magazyn danych.
Dyski SSD Crucial MX200 500GB i 1TB to wysokobudżetowy pomysł na magazyn danych.

Nawet najtańsze dyski SSD 500GB zdecydowanie wyprzedzają pod względem wydajności tradycyjne dyski magnetyczne. Jednocześnie dwa różne dyski SSD, nawet jeśli używają tego samego interfejsu SATA, mogą różnić się pod względem wydajności i parametrów prędkości zapisu/odczytu. Wynika to z kontrolera SSD lub chipu, który zarządza przesyłem danych na i z pamięci flash. Niektóre kontrolery są po prostu szybsze podczas pracy z niektórymi rodzajami danych. Ilość operacji wejścia/wyjścia zapisu 4kB na sekundę na poziomie 30.000 IOPS lub więcej oraz ilość operacji wejścia/wyjścia odczytu 4kB na sekundę na poziomie 40.000 IOPS lub więcej posiadają wydajniejsze napędy. Poszukajmy informacji na temat typów danych i wartości IOPS w specyfikacji produktu oraz opiniach. Uwaga: Z przyczyn związanych z ich architekturą dyski SSD o mniejszej pojemności w tej samej serii w rzeczywistości mogą być wolniejsze od dysków o większej pojemności w pewnych okolicznościach. W efekcie ta sama seria dysku o pojemnościach np. 128GB i 256GB niekoniecznie może działać z tą samą prędkością zapisu/odczytu.


Inne ważne funkcje

  • Funkcja TRIM
    Dzięki niej następuje przesył informacji z systemu do kontrolera dysku na temat zwolnienia miejsca na danym sektorze, co pozwala na poprawę wydajności oraz kondycji dysku w dłuższej perspektywie. Komenda może zostać wywołana np. przy usunięciu pliku. Większość nowych dysków obsługuje TRIM, jednak warto zwrócić uwagę na tę kwestię.
  • Długość życia oraz gwarancja
    Dyski SSD mają ograniczoną żywotność. Pamięć Flash może być zapisana tylko przez określoną ilość cykli. Defragmentowanie dysku SSD obniża żywotność napędu. Najczęstsze okresy gwarancyjne to 3,5 a nawet 10 lat. Gwarancja może być także wyrażona w ilości transferowanych danych – zazwyczaj jest to granica ok. 70PT, chociaż zdarzają się modele 150PB i więcej.
  • MLC a SLC
    Istnieją dwie różne technologie pamięci Flash SSD – MLC i SLC. MLC (inaczej „wielopoziomowe komórki”) umożliwia zapisanie wielu bitów na pojedynczej komórce. Jest to bardziej powszechne i tańsze rozwiązanie, ale mogą być również zapisane mniejszą liczbę razy, co idzie w parze z ich mniejszą żywotnością. Dyski SSD SLC (Single Level Cell – „jednopoziomowa komórka”) umożliwia zapisanie tylko jednego bitu na komórkę, przez co są one szybsze, bardziej niezawodne i trwalsze, ale przy tym droższe.
  • Niezawodność MTBF
    Jest to średnia długość pracy dysku SSD, która określa prawdopodobieństwo jego awarii. W przypadku napędów półprzewodnikowych norma to ok. 1000000 h, lepsze modele natomiast posiadają wskaźnik MTBF na poziomie 1500000 h i więcej.
  • Konfiguracja RAID
    Zakupując dwa lub więcej SSD możemy spróbować połączyć je za pomocą macierzy RAID. Najczęściej wykorzystywane konfiguracje to „połączenie” wielu mniejszych dysków w celu utworzenia jednego dużego (RAID poziom 0) lub „Mirroring” (lustrzane odbicie) dla zwiększenia bezpieczeństwa (RAID poziom 1). Wymagany jest do tego celu kontroler RAID, który wiele płyt głównych ma wbudowany.

Dysk SSD 500GB to nie jest, nie ukrywajmy, budżetowe rozwiązanie na potrzeby magazynu danych. Jednak za wysoką cenę otrzymamy produkt, który ma znacznie większą wydajność w porównaniu z dyskami HDD.


Dyski SSD 500GB RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych dysków SSD o pojemności do 500GB, aktualizowane na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Jeden komentarz do “Dysk SSD 500GB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.