Dysk SSD

Dysk SSD dla gracza – poznaj zalety
Rankingi z 20 kwietnia 2024

Dyski SSD to rodzaj pamięci masowej, który jeszcze kilka lat temu dostępny był dla nielicznych, a teraz jest nieodzownym elementem niemalże wszystkich nowszych komputerów domowych. Dyski SSD są dyskami opartymi na pamięci flash, która pozwala na zapisywanie dużej ilości danych w niezwykle krótkim czasie.


Jakie są zalety dysków SSD?

Dyski SSD mają ogromną ilość zalet. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o ich szybkości działania. Powiedzieć, że działają one szybko, to tak jakby nie powiedzieć nic. Dyski te uruchamiają system bądź pliki błyskawicznie, co pozwala na niezwykle szybkie i komfortowe korzystanie z danych.

Kolejną zaletą jest cicha praca tego typu dysków. Jest tak dlatego, że zapis danych na dysku SSD następuje w sposób cyfrowy, przez co nie ma w jego wnętrzu żadnych mechanicznych elementów, które w dyskach HDD powodują ogromny hałas.

Warto też wskazać, że dyski SSD są pamięcią bardzo odporną na jakiekolwiek wstrząsy bądź lekkie uderzenia. Wynika to z tego, że w tego typu dyskach nie znajdziemy żadnych ruchomych elementów, które w dawnych dyskach talerzowych były niezwykle podatne na jakiekolwiek ingerencje i bardzo często przez takie wstrząsy się uszkadzały.


Czym różni się dysk SSD od dysku HDD?

Dyski SSD znaczącą różnią się od dawnych, talerzowych dysków HDD. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest szybkość odtwarzania danych. W przypadku dysków SSD dane odczytują się błyskawicznie i dlatego dyski te wykorzystywane są do zapisywania systemu operacyjnego. Dyski HDD są znacznie wolniejsze, dlatego wykorzystuje się je do instalowania mniej wymagających gier itp.

Kolejną różnicą jest cena. Trzeba przyznać, że dyski SSD są znacznie droższe niż dyski HDD. Za najbardziej typowe dyski SSD trzeba zapłacić mniej więcej 200 zł w górę. Dyski HDD są znacznie tańsze. Ważne jest to, że dyski HDD za mniejszą cenę oferują znacznie większą pamięć.

Warto też wskazać, że dyski HDD są znacznie głośniejsze i mniej odporne na wstrząsy i lekkie uderzenia. Wynika to z tego, że są one dyskami zbudowanymi z ruchomych elementów mechanicznych. Bardzo często zdarzyć się może, że dysk HDD po, wydawałoby się lekkim uderzeniu, wymagał naprawy bądź niezwykle kosztownego odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku.

Jaka pojemność dysku SDD będzie odpowiednia dla gracza?

Wybierając dysk SDD, należy zastanowić się jakie będzie jego przeznaczenie oraz czego od danego dysku oczekujemy. Niektórzy wybierają dysk SDD tylko po to, żeby zainstalować na nim system operacyjny, a resztę danych pobierają na dysk talerzowy HDD. W takim przypadku wystarczające będą dyski SDD o najmniejszej pojemności, np. 128 GB. Inni gracze, którzy wybierają znacznie bardziej wymagające tytuły, bardzo często wybierają jako dysk główny dysk SSD. Wtedy odpowiedni będzie dysk o znacznie większej pojemności, np. 2 TB, a także znacznie większe, np. 8,16 TB. Trzeba mieć jednak świadomość, że tego typu dyski, z tak dużymi pojemnościami są bardzo drogą inwestycją, której koszty mogą przekraczać nawet kilka tysięcy złotych.

Osobiście uważam, że optymalnym rozwiązaniem jest pierwsza opcja i jest ona najczęściej spotykana w praktyce.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.gram.pl/artykul/jaki-dysk-do-gier-ssd-hdd-czy-m2-ktory-wybrac.

Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.