Dysk SSD

Dysk SSD Samsung do 256 GB
Rankingi z 14 czerwca 2024

Biorąc pod uwagę aktualną ofertę rynkową Samsunga w kategorii dysków twardych zdecydowanie większe pole manewru mają zwolennicy nośników półprzewodnikowych SSD.


Typy złącz w dyskach SSD

Mamy tutaj do wyboru napędy zewnętrzne podłączane do laptopa czy też komputera stacjonarnego za pomocą interfejsu USB 3.0, dyski wewnętrzne do laptopów czy też komputerów stacjonarnych o formacie 2,5 cala – z typami złącza SATA czy też micro SATA (z reguły jest to nowsza wersja w postaci interfejsu SATA III o większej przepustowości), wpinanymi w złącze PCI-E na płycie głównej oraz najnowszym typem M.2 dla procesorów najnowszej generacji (sprawdzajmy specyfikację naszej płyty głównej, czy posiada ona złącze M.2).

Dysk SSD Samsung 850 Evo SATA III

Najpopularniejszymi i najczęściej kupowanymi nośnikami są dyski SSD podpinane pod złącze SATA III. Można je zamontować w praktycznie dowolnym modelu laptopa czy też komputera stacjonarnego. Bez problemu powinien poradzić sobie także z nowym napędem starszy sprzęt z podeszłymi już interfejsami SATA I i SATA II (w złączach SATA obowiązuje kompatybilność wsteczna) – jedyne ograniczenie to mniejsza wydajność takiego dysku na starszych interfejsach ze względu na ich mniejszą przepustowość.

W Samsungach montowane są kości TLC 3D V-NAND lub MLC NAND z technologią 40-nanometrową. Przy danych technicznych konkretnego modelu widnieje również informacja o niezawodności MTBF, wyrażonej w godzinach (średnio 1-1,5 mln h). Okres gwarancyjny waha się od 2 do nawet 10 lat.


Jaki dysk SSD Samsung do 256GB?

Dysk Samsung 850 EVO M.2Ze względu na nadal wysoki koszt zakupu dysków SSD i Samsung nie jest tutaj wyjątkiem. Standardowa konfiguracja to napęd SSD na system operacyjny oraz pojemniejszy nośnik na magazyn danych. Przez to wystarczy nam w zupełności półprzewodnikowy „SSD-ek” o pojemności do 250 lub 256GB.

Osiągi dysków SSD Samsunga zależą w dużej mierze od zastosowanego łącza. Te oferowane z interfejsem SATA mogą się pochwalić osiągami na poziomie średnio 500-520 MB/s prędkości odczytu oraz 480-500 MB/s szybkości zapisu. Jeszcze lepsze parametry oferują dyski z interfejsem PCI-E, natomiast prawdziwymi demonami prędkości są napędy SSD z interfejsem M.2 z możliwościami sięgającymi ponad 2 GB/s prędkości odczytu i ponad 1,5 GB/s prędkości zapisu.


Dyski SSD Samsung do 256GB RANKING

Poniżej znajdują się aktualnie oferowane dyski SSD marki Samsung o pojemności do 256 GB. Zestawienie obejmuje nośniki zarówno z interfejsem SATA, jak i M.2.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.