Dysk HDDPeryferia PC

Sieciowy dysk twardy do serwera NAS
Rankingi z 20 kwietnia 2024

Chęć jeszcze lepszego zabezpieczenia danych przed ich utratą powoduje, że coraz większa grupa osób decyduje się na kupno serwera NAS.


Czym jest NAS?

NAS jest komputer specjalnego przeznaczenia, sprzedawany bez dysków twardych, który można podłączyć do sieci. Funkcjonuje on jako serwer plików, zarządzając z jednego miejsca wszystkimi urządzeniami komputerowymi znajdującymi się w sieci, aby przejść do udostępnionych plików.

Serwer NAS w podstawowej konfiguracji najczęściej składa się z jednego dysku sieciowego, modele bardziej zaawansowane zawierają w konfiguracji nawet do powyżej 6 dysków.

Serwer NAS jest ceniony i wybierany przede wszystkim z powodu swojej wydajności, a wpływ na to mają odpowiedni procesor, ilość pamięci RAM czy też dodatkowe aplikacje. W zależności od producenta oprogramowanie dla serwera NAS będzie już zainstalowane, gdy zakupimy takowy serwer, lub samodzielnie będziemy mogli je pobrać bezpłatnie ze wskazanej strony www.

Dysk twardy do serwera NAS cechuje się lepszą wydajnością, stabilnością oraz bezawaryjnością w porównaniu do klasycznych dysków HDD montowanych w komputerach.
Dysk twardy do serwera NAS cechuje się lepszą wydajnością, stabilnością oraz bezawaryjnością w porównaniu do klasycznych dysków HDD montowanych w komputerach.

Podstawowe funkcje serwerów NAS

  • Backup danych oraz ich archiwizacja,
  • Serwer plików utworzony w sieci lokalnej,
  • Serwer iTunes przesyłający pliki audio oraz wideo z serwera NAS do iTunes w obrębie utworzonej sieci lokalnej,
  • Funkcja udostępniania plików graficznych,
  • Rejestrator nagrań z kamery,
  • Serwer multimediów DLNA,
  • Stacja pobierania plików umożliwiająca ich download bez uruchomienia komputera,
  • Klient sieci P2P.

Serwerowe dyski sieciowe RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych sieciowych dysków twardych do serwerów NAS, powstałe w oparciu o porównywarki cenowe.


Inne przykładowe funkcje tworzenia serwerów – TV, Active Directory (zbiera informacje o kontach użytkowników oraz komputerów), mail, rsync (odpowiedzialny za synchronizację danych między poszczególnymi urządzeniami), WWW, proxy, FTP, DNS, VPN, PLEX, baz danych, AirPlay (streaming do Apple TV), druku oraz urządzeń wielofunkcyjnych, tworzenie punktu dostępowego WiFi przy pomocy karty bezprzewodowej podłączonej do USB, zarządzanie zasilaczami awaryjnymi UPS.

Zakup serwera NAS wymaga podjęcia trzech decyzji: wybór producenta sprzętu, decyzja o liczbie wewnętrznych wnęk do napędów i wreszcie wybór konkretnego dysku do instalacji.

Wybór konkretnego producenta sprzętu jest bardzo istotny, gdyż musimy brać pod uwagę kompatybilność dysków twardych z danym serwerem.


Serwer NAS a jeden dysk sieciowy

  • Taki wariant jest znacznie tańszy.
  • Pojedynczy dysk sieciowy powinien zużywać mniej energii elektrycznej, jest cichszy i emituje mniej ciepła.
  • Lepszy i praktyczniejszy do zastosowania domowego.
  • Wystarczający do domowego zastosowania – obecnie dyski twarde do NAS dysponują pojemnością do 6 TB.

Chcąc rozbudować serwer w przyszłości warto wybrać wariant 2- albo 4-dyskowy.

Dla celów biznesowych lepszy i wydajniejszy będzie podwójny napęd NAS w konfiguracji RAID (poziom w zależności od preferencji – rekomendowane jest „lustrzane” RAID 1).

Stosowanie poziomów RAID nie zagwarantuje natomiast, że dane przechowywane na dyskach nie zostaną utracone lub uszkodzone. Poziomy RAID to głównie sprawa dostępności, a nie tworzenia kopii zapasowych. Warto zatem tworzyć również backup np. na dysku zewnętrznym lub dysku twardym wewnętrznym w komputerze.

Konfiguracja RAiD 1 (lustrzana) przy serwerze 2-dyskowym jest najbardziej bezpieczna. Poziom mirroring oznacza, że dane gromadzone są zarówno na jednym, jak i na drugim dysku. Przy awarii jednego nie utracimy dzięki temu zapisanych danych.

Konfiguracja RAID 0 (stripping) jest dedykowana tym osobom, którym zależy na szybkim odczycie danych. Rekomendowane, gdy z sieci korzysta przynajmniej kilka osób. Przy serwerach 4-dyskowych często spotykana jest konfiguracja RAID 0+1, która łączy w sobie szybkość zapisu oraz odczytu RAID 0, a także bezpieczeństwo danych oferowane przez poziom RAID 1. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dysków o tej samej pojemności i tego samego producenta. Pamiętajmy, że niezależnie od wyboru poziomu RAID wybranego przez nas tracimy połowę pojemności dysków. Przykładowo jeżeli mamy 4 dyski po 4 TB każdy (czyli sumując 16 TB), to przy przy zastosowaniu mechanizmów RAID dostępna będzie jedynie pojemność 8 TB. Najlepszą wydajność osiągniemy łącząc się za pomocą interfejsu SATA III (największa przepustowość – do 6 Gbit/s), SATA II oferuje jedynie do 3 Gbit/s.

Dyski twarde dedykowane do serwerów NAS mają format 2.5 i 3.5 cala, czyli taki jak standardowe dyski wewnętrzne HDD. Cechują się one jednak lepszymi zabezpieczeniami oraz trwałością, która pozwala im na pracę przez 24h na dobę.

Dyski twarde sieciowe/serweroweWybór dysku twardego do urządzenia NAS wymaga zapoznania się z listą zatwierdzonych lub znanych napędów kompatybilnych (taką specyfikację powinien udostępniać producent). Przykładowo Western Digital wyszedł z linią 3.5-calowych dysków twardych Red, zaprojektowanych specjalnie do zastosowania w serwerach NAS.

Jakiej pojemności szukać w sieciowym dysku twardym do NAS? Tutaj warto zastanowić się nad zakupem modelu dysponującego pojemnością przynajmniej 1 TB. Oprócz samej pojemności priorytetem w wyborze powinna być dla nas (oprócz pojemności) niezawodność.


Czy dysk SSD jest odpowiedni do serwera NAS?

Jeszcze do niedawna dyski SSD nie były żadną alternatywą dla tradycyjnych napędów talerzowych HDD, dodatkowo zabezpieczonych i dedykowanych na potrzeby serwerów NAS. Wiązało się to przede wszystkim z ich wyższą awaryjnością oraz z góry ograniczonym czasem żywotności komórek.

Obecnie jednak dyski SSD poprawiły znacznie aspekt awaryjności, dzięki czemu producenci oferują już konstrukcje z gwarancją 3,5, a nawet 10 lat. Poziom niezawodności (MTBF) w niektórych modelach osiąga lub nawet przekracza 2 mln godzin. Prędkości zapisu i odczytu na poziomie 500 MB/s stawiają je znacznie wyżej od napędów talerzowych w rankingu wydajności. Niewątpliwie minusem takiego wariantu jest cena dysków SSD, które są kilkukrotnie droższe od dysków talerzowych HDD. Dla osób dysponujących dużym budżetem jest to wariant z pewnością wart rozważenia.


Jakie parametry dysków do NAS są ważne?

  • POH, czyli czas działania (Power-On Hours) – wysoka jakość części użytych do budowy dysku sieciowego do NAS powoduje, że są one przystosowane do pracy 24h na dobę. Dyski twarde HDD to tradycyjnych komputerów cechują się parametrem POH na poziomie do max. 3120 godzin na rok, podczas gdy napędy do NAS mają ten parametr na poziomie 8760h (najlepsze dyski są przystosowane do pracy na okrągło).
  • Predyspozycje dysku do obciążeń (parametr o nazwie Workload Capability) – tradycyjne dyski HDD do komputera mają ową zdolność na poziomie max. 60 TB/rok, podczas gdy dyski do NAS cechują się poziomem parametru Workload Capability 180-560 TB/rok.
  • Niezawodność dysku określana współczynnikiem AFR/MTBF – Annualized Failure Rate określa szansę na awarię, im mniejszy tym mniejsze ryzyko awarii. Dyski Enterprise dedykowane do NAS przy poziomie obciążenia 100% są w stanie przepracować 800 000-2 000 000 h. Dyski HDD do komputerów przy obciążeniu 25% przepracują jedynie 600 000-1 000 000 h.
  • Szybkość naprawy uszkodzonych sektorów – dyski sieciowe Enterprise znacznie szybciej przechodzi proces naprawy w porównaniu z tradycyjnymi dyskami HDD.
  • W systemach wielodyskowych są stosowane dodatkowe funkcje, mające zapewnić stabilność, jak dla przykładu technologie mające za zadanie usuwanie błędów oraz zwiększenie odporności na drgania. Przykładem tego jest Seagate NASWorks™.

W kwestii ochrony środowiska producent Synology oferuje świetny sposób, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej – okno panelu może wyłączyć się w nocy i uruchomić ponownie rano. Dysk twardy natomiast kręci się po ustalonym okresie bezczynności, to określona funkcja NAS i jego systemu operacyjnego DSM. Opcję można konfigurować indywidualnie, według własnych potrzeb. Tak ustawiony harmonogram nie jest rekomendowany osobom korzystającym z komputera w godzinach nocnych. Oprócz Western Digital serię dysków przystosowanych do obsługi serwera NAS posiada również Seagate.


Serwery plików NAS od Synology RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych serwerów plików NAS od producenta Synology, z kieszeniami na dyski sieciowe HDD, powstałe w oparciu o porównywarki cenowe.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.