Dysk HDD

Dysk twardy do rejestratora
Rankingi z 20 lipca 2024

Obecnie sprzedawane rejestratory cyfrowe DVR bądź NVR przeważnie oferowane są bez dysków twardych, przez co konieczne jest dokupienie odpowiedniego napędu, którego zadaniem będzie zapisywanie obrobionego oraz skompresowanego obrazu.

W rejestratorach wykorzystuje się powszechne dyski twarde 3,5-calowe, spotykane w komputerach stacjonarnych. Wykorzystywany interfejs to natomiast SATA, choć czasami w starszych modelach rejestratorów spotkać można złącza ATA.

Systemy monitoringu nie wymagają natomiast specjalnego doboru dysków twardych pod kątem ich prędkości obrotowej czy też ilości pamięci podręcznej. Obecnie produkowane dyski HDD to przeważnie napędy 5400 rpm, 7200 rpm oraz 10000 rpm. Im wyższa prędkość obrotowa, tym z reguły wyższa cena. Popularny rozmiar pamięci cache to zazwyczaj 16, 32 oraz 64 MB. Dysk podłączamy za pomocą przewodu SATA oraz przewodu zasilającego, które posiadają specjalne i łatwo rozróżniane końcówki.

Dedykowany dysk twardy HDD do rejestratora DVR odznacza się wyższą jakością podzespołów, dzięki czemu jest przystosowany do pracy 24h na dobę w zmiennych warunkach temperaturowych oraz pod dużym obciążeniem, na co wpływ ma niższy wskaźnik awaryjności.
Dedykowany dysk twardy HDD do rejestratora DVR odznacza się wyższą jakością podzespołów, dzięki czemu jest przystosowany do pracy 24h na dobę w zmiennych warunkach temperaturowych oraz pod dużym obciążeniem, na co wpływ ma niższy wskaźnik awaryjności.

Jaki dysk do monitoringu?

Poszczególni producenci często posiadają dedykowane linie produktów, przystosowane do pracy z rejestratorami. Czym one się cechują? Przede wszystkim mają niski wskaźnik awaryjności, przez co są przystosowane do pracy 24 h na dobę, w zmiennych warunkach otoczenia, takich jak wibracje czy też znaczne amplitudy temperatury. Dyski takie muszą być przystosowane do najbardziej obciążających prac związanych z obróbką wideo.

Kompatybilność dysku z systemami do monitoringu

Pamiętajmy, że każdy producent rejestratorów ma określoną listę dysków twardych kompatybilnych z systemami. Warto przed zakupem napędu zasięgnąć informacji na ten temat analizując specyfikację, jak również maksymalną pojemność dysku HDD, która może być obsługiwana przez rejestrator. Rejestratory mogą obsługiwać różną ilość dysków twardych, dlatego warto sprawdzić dane techniczne zakupionego modelu. Przeważnie obsługują one od 1 dysku do 8 napędów HDD.

Ilość dysków dobieramy także pod kątem zapotrzebowania oraz preferencji jakościowych. Możemy również w przypadku niedoboru pojemności posiłkować się zewnętrznymi dyskami twardymi, które podłączamy za pomocą złącza eSATA, albo macierzami dyskowymi w konfiguracji RAID (ważne, aby uzyskać informacje, że dany rejestrator obsługuje tego typu konfiguracje). Dedykowane linie do rejestratorów posiadają m.in. Seagate czy też Western Digital.

Kompresja

Standard kompresji obecnie produkowanych rejestratorów to przeważnie H.264, gdyż oferuje ona bardzo dobry stosunek jakości zapisywanego obrazu do ilości zajmowanego miejsca na dysku. Znane są również inne rodzaje kompresji, takie jak MPEG czy MPEG4.

Jaką pojemność dysku twardego wybrać do rejestratora DVR?

To zależy od prędkości zapisu obrazu, a konkretnie ilości zarejestrowanych klatek. Większa liczba klatek na sekundę poprawia jakość zapisywanego obrazu, jednak przez to czas nagrania znacząco się skróci. Wszystko zależy od poziomu szczegółowości, jaki nas interesuje. Kolejny aspekt to rozdzielczość samych kamer, co ma bezpośrednie powiązanie z jakością obrazu. Wyższa rozdzielczość to więcej zapisywanych klatek na sekundę, przez co dysk zapełni się znacznie szybciej. Długość nagrania również jest determinowana przez liczbę kamer znajdujących się w samym systemie i oczekiwana jakość nagrania, ustawiona indywidualnie według oczekiwań. Parametr zapisu oraz liczba obsługiwanych kanałów audio to kolejne czynniki determinujące długość samego nagrania, jak również wybór samej kompresji, jakość zastosowanych podzespołów oraz jakość samego obrazu.


Dyski HDD 3,5″ wykorzystywane do rejestratorów RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków do systemów monitoringu.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Jeden komentarz do “Dysk twardy do rejestratora

  • Dokupowałem właśnie ostatnio dyski do rejestratorów i przyznam szczerze, że sam nie wiedziałem jakie będą najlepsze. Na szczęście trafiłem na specjalistów, podali mi dokładną specyfikację każdego urządzenia, łącznie z maksymalnym czasem zapisu nagrań. Wybrałem te o naprawdę dużej pojemności i przyznam, że jestem bardzo zadowolony.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.