Dysk HDDDysk SSD

Dysk twardy wewnętrzny
Rankingi z 03 listopada 2024

Obecnie na potrzeby przeciętnego użytkownika wystarczy w zupełności na początek dysk twardy wewnętrzny o pojemności kilkuset GB. Sama instalacja systemu operacyjnego wraz z jego konfiguracją oraz sterownikami do podzespołów uszczupla nam dysk o ok. 20-40 GB. Cała reszta zostaje nam na dane w postaci dokumentów, aplikacji, gier, zdjęć, filmów itp.

Wraz jednak z postępem technologicznym rosną również wymagania dotyczące szybkości dysku twardego do komputera lub laptopa, a także jego pojemności. Zatem czym należy się kierować wybierając dla siebie odpowiedni dysk twardy?

Zakup wewnętrznego dysku twardego wydaje się z pozoru łatwy. Wystarczy znaleźć możliwie największy w konkretnym, z góry ustalonym przedziale cenowym. Jak się jednak okazuje wielość ofert poszczególnych producentów powoduje, że można być przytłoczonym taką ilością informacji. Czy za dysk twardy o większej pojemności warto dopłacić? Jak wpływa prędkość obrotowa na jego wydajność? Czy wystarczy jeden dysk? Poniższe porady oraz rekomendacje ułatwią wybór dysku twardego do komputera stacjonarnego lub też laptopa.


Dyski twarde HDD 3,5″ do PC RANKING

Poniżej znajdują się rekomendowane dyski twarde z przeznaczeniem do komputerów stacjonarnych. W ich przypadku ceny zaczynają się od ok. 200 zł, a pojemności nośników – od 320GB. Coraz popularniejsze stają się dyski SSD 2,5-calowe montowane do komputerów stacjonarnych, stąd ich obecność w rankingu.


Dysk twardy HDD talerzowy to obecnie najpopularniejsza opcja wewnętrznego dysku dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Osiągają one pojemność nawet do kilkunastu TB.
Dysk twardy HDD talerzowy to obecnie najpopularniejsza opcja wewnętrznego dysku dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Osiągają one pojemność nawet do kilkunastu TB.
Poniższe rekomendacje dotyczą wewnętrznych dysków twardych. Jeśli poszukujemy dysku zewnętrznego na potrzeby bezpiecznego tworzenia kopii zapasowych i przechowywania plików w łatwo dostępnym miejscu, rekomendujemy zapoznanie się z publikacją >> Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Jeśli interesuje nas natomiast konkretnie szybki dysk półprzewodnikowy, polecamy artykuł >> Jaki dysk SSD kupić?


Ile miejsca potrzebujemy?

Kiedy kupujemy wewnętrzny dysk twardy, najważniejszą cechą jest jego pojemność. Większe dyski są zazwyczaj (ale nie zawsze) droższe niż dyski o mniejszej pojemności. Jeśli regularnie pobieramy pliki wideo lub używamy komputera do ich nagrywania, nasz wybór powinien paść na dysk o pojemności przynajmniej 1TB. Profesjonalni fotografowie, którzy przechowują wiele zdjęć w formacie RAW, również potrzebują wiele przestrzeni, natomiast miłośnicy muzyki wymagają od dysku sporej pojemności na potrzeby ogromnej biblioteki MP3 lub AAC. Maniacy najnowszych gier komputerowych powinny również rozważyć zakup dysku o pojemności co najmniej 1TB. Natomiast do użytku biurowego lub typowo domowego celem zainstalowania jedynie systemu Windows 7 lub 8 i oprogramowania Microsoft Office, przechowywania dokumentów Word, arkuszy kalkulacyjnych Excel i małej kolekcji zdjęć wystarczą w zupełności dyski poniżej 1TB. Warto na system przeznaczyć partycję o rozmiarze przynajmniej 30-40 GB, choć bezpieczniej jest zwiększyć ją do 80-100 GB (aktualizacje, aplikacje oraz pliki tymczasowe szybko zapełniają wolną partycję).

Czy wiesz, że …
Mimo, że obecne dyski twarde oferują coraz częściej pojemności do 6-8 TB, niektóre systemy operacyjne (szczególnie te starsze, m.in. Windows XP) mogą mieć problemy z rozpoznawaniem wszystkich miejsc na dyskach większych niż 2.19 TB. Wiele firm opracowało w tym celu specjalne rozwiązania: Western Digital posiada kontroler sprzętowy SCSI (HBA) dla napędów, takich jak Caviar Green 3TB, a także producent płyt głównych Asus i firma Seagate opracowały aplikacje, które zapewniają dostęp do wszystkich miejsc na dysku pod pewnymi warunkami.


Ile dysków twardych warto kupić?

Choć powszechnie systemy zajmują jedynie jedną partycję dysku twardego, coraz więcej osób decyduje się na zakup więcej niż jednego dysku do komputera. Istnieją pewne korzyści z posiadania więcej niż jednego wewnętrznego dysku twardego w komputerze. Najważniejszym czynnikiem jest szybkość i wydajność, a także bezpieczeństwo danych na wypadek awarii (kopie zapasowe na kilku dyskach), dzięki czemu uszkodzenie jednego dysku nie spowoduje bezpowrotnej utraty ważnych dokumentów. Mając jeden napęd wyłącznie do programów oraz systemu operacyjnego i co najmniej jeden dysk na potrzeby danych to warta rozważenia opcja.


Jakie prędkości mamy do wyboru?

Dyski twarde SSD i HDDRóżne dyski obracają się w różnym tempie, a oczywistym jest, że za szybsze dyski twarde zapłacimy więcej. Średnia prędkość na dysku twardym na pulpicie to zazwyczaj 7200 obrotów na minutę (rpm), co oferuje większość dysków do pojemności 4-6 TB. Istnieją również dyski twarde mające prędkość 10,000 rpm, które są znacznie szybsze, ale ogólnie dostępne w mniejszych pojemnościach (obecnie jeden z większych o tej prędkości to VelociRaptor 1TB Western Digital) i mające wyższą cenę. Niektóre dyski typu „low-power”, „energooszczędne” lub oznaczone jako „zielone” mają prędkość obrotową na poziomie, jak np. Western Digital Caviar 1TB dysk 5,400rpm. Są one w porównaniu tańsze niż dyski o większej prędkości.

Przy wyborze dysku twardego warto kierować się pamięcią cache – im więcej, tym lepiej. Obecnie produkowane dyski posiadają opcje 8 MB, 16 MB, 32 MB oraz 64 MB.


Jaki interfejs?

Sposób, w jaki napęd łączy się z komputerem, może mieć ogromny wpływ na jego wydajność. Niemalże każdy dysk przeciętnego użytkownika posiada złącze Serial ATA (SATA), dające przepustowość 3Gbps (SATA II) lub 6Gbps (SATA III). Jeżeli płyta główna komputera jest wyposażona w port 6Gbps (SATA III), a napęd obsługuje ten interfejs, warto go używać mając dysk SSD jako systemowy. Na dysku twardym talerzowym HDD i tak nie jesteśmy w stanie osiągnąć prędkości zbliżonych do maksymalnej przepustowości SATA II, a co dopiero SATA III. Ponadto interfejs SATA jest kompatybilny wstecz. Jeśli mamy komputer PC starszej generacji, nadal możemy korzystać z ATA (PATA, znany również jako IDE) portu, który jest jednak szerszy i wolniejszy niż SATA. Wygodniejsze jest jednak używanie nowszego już interfejsu SATA. Natomiast inne technologie, takie jak interfejs Serial Attached SCSI (SAS) rzadko pojawiają się w systemach konsumenckich. Dyski SSD, oprócz tych łączących się przez SATA, mogą posiadać złącze PCI-E lub M.2 (nowsze generacje płyt głównych).

Dyski SSD RANKING

Najchętniej wybierane dyski półprzewodnikowe SSD. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Format dysku twardego

Większość komputerów stacjonarnych wyposażona jest w dyski twarde w formacie 3,5 cala, który pozwala łatwo dopasować je do kieszeni oraz obudowy w PC. Natomiast niektóre nowsze dyski produkowane są w formacie 2,5-calowym. Fizyczny rozmiar dysku nie oznacza jego wydajności – jeden z najszybszych dysków twardych – VelociRaptor WD – jest 2,5-calowy dysk posiadający dodatkowo 3,5-calowe ramki. Nie wszystkie dyski tego formatu są proste w montażu, niektóre wymagają korzystania z tacki lub specjalnych uchwytów, które mieszczą się w kieszeniach 3,5-calowych. Przed zakupem dysku 2,5-calowego upewnijmy się, czy nas komputer będzie miał możliwość go pomieścić.


Macierz RAID

Jeśli mamy już kupiony i zamontowany więcej niż jeden dysk twardy w komputerze, możemy je połączyć za pomocą konfiguracji macierzy RAID, co może dać nam dodatkowy zastrzyk wydajności i bezpieczeństwa. Dzięki RAID (Redundant Array of Independent Disks) można „połączyć” wiele mniejszych celem stworzenia jednego dużego dysku wewnętrznego (np. RAID poziomu 0, czyli „striping”), możemy również np. wybrać konfigurację „lustrzaną”, który nie oferuje dodatkowej przestrzeni, ale chroni przed utratą danych (RAID poziomu 1). Wiele płyt głównych już dziś ma zintegrowane kontrolery RAID; warto sprawdzić system lub specyfikację płyty głównej, czy posiada ona kontrolery RAID.


Jaki dysk do laptopa?

Chcąc zamontować wewnętrzny dysk twardy w naszym laptopie mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to montaż klasycznego HDD o formacie 2.5 cala (interfejs SATA III), kolejna opcja to podłączenie dysku flash SSD 2.5 cala (również przez interfejs SATA III), a także dysk SSD wpinany do płyty głównej przez złącze M.2. Wydajniejsze dyski 7,200 rpm są głośniejsze niż dyski 5400 rpm. Coś za coś. Pamiętajmy również, że grubość dysku mają szczególne znaczenie w przypadku laptopów – standardowo są to 7-9,5 mm. Warto zatem zasięgnąć informacji u producenta albo samemu rozkręcić sprzęt celem zmierzenia obecnie wmontowanego dysku. Cienkie notebooki i ultrabooki mają często dysk SSD zintegrowany w płytą główną, jednak zawsze pozostaje nam złącze M.2 na dodatkowy dysk.

Dyski twarde 2,5″ do laptopa RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków formatu 2,5 cala, kupowanych przede wszystkim z myślą o sprzętach mobilnych. Ranking zawiera zarówno pozycje z dyskami SSD, jak i z tradycyjnymi HDD.


Jaki wariant warto rozważyć?

Kwestie wydajnościowe oraz budżetowe zazwyczaj determinują najbardziej zakup konkretnego dysku twardego. Jeśli chcemy kupić dysk o stosunkowo niewielkiej pojemności, ale sporej szybkości (jak na dysk HDD), to warto wybrać dysk o prędkości 10,000 rpm lub dysk półprzewodnikowy SSD (jeszcze szybszy) i zainstalować na nim system operacyjny oraz niezbędne aplikacje. Drugi dysk (znacznie większy) natomiast możemy przeznaczyć na magazyn danych. Chcąc wykorzystać w pełni technologię SSD warto postawić na interfejs SATA III, PCI-E lub M.2. Alternatywą mogą być także dyski SSHD, łączące cechy dysku SSD (jego szybkość, choć w mniejszym stopniu) oraz pojemność dysku twardego HDD.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Jeden komentarz do “Dysk twardy wewnętrzny

  • Mam do zaoferowania dyski twarde SATA SAS SSD FATA SCSI. Komputery laptopy karty pamięci karty graficzne i wiele innych

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.