Peryferia PC

Dysk zewnętrzny 500GB
Rankingi z 23 kwietnia 2024

Rosnące potrzeby magazynowania danych spowodowały, że obecnie często nie wystarczy już standardowy dysk twardy czy też inny pojedynczy nośnik danych. Postęp technologiczny wymaga, aby wykorzystywane napędy były pojemniejsze i szybsze. Jako dodatkowy nośnik danych z powodzeniem stosuje się dysk zewnętrzny, który najczęściej cechuje się pojemnością przynajmniej 500GB wolnego miejsca. To bardzo wygodne rozwiązanie, mogące w zależności od potrzeb cechować się nieco inną konfiguracją oraz charakterystyką. Co to oznacza w praktyce?

Dysk zewnętrzny i jego przeznaczenie:

  • backup newralgicznych danych,
  • dodatkowe zwiększenie powierzchni na dane,
  • jako łącznik w przenoszeniu dużej ilości danych między np. komputerami.
Dysk zewnętrzny Toshiba 2,5 cala przenośny 500GB - interfejs USB.
Dysk zewnętrzny Toshiba 2,5 cala przenośny 500GB – interfejs USB.

Cechy dysku zewnętrznego

Wśród dysków zewnętrznych niezależnie od pojemności mamy do wyboru formaty 2,5 oraz 3,5 cala. W przypadku tych pierwszych standardowo łączymy się najczęściej z urządzeniem za pomocą portu USB, dyski 2,5 cala są ponadto bardziej mobilne, nie wymagają dodatkowego zasilania oraz ważą zdecydowanie mniej, przez co możemy je z powodzeniem przenosić nawet w kieszeni. To zazwyczaj dyski przenośne, cenione za ich dużą mobilność oraz szybki i prosty dostęp do danych (zazwyczaj wystarczy podpięcie kabla do portu USB).

Większe gabaryty dysków 3,5 calowych powodują, że są one znacznie cięższe, a ich mobilność jest ściśle ograniczona (np. chociażby przez dodatkowe zasilanie). Dedykowane są raczej dla osób, które potrzebują stacjonarnego magazynu danych. Zaletą większych pod względem formatu dysków jest ich niższa cena.

Transfer danych
Tutaj mamy do wyboru różne konfiguracje interfejsów – od USB 3.0/2.0, po SATA III/II (eSATA – oznaczenie dla dysków zewnętrznych), aż do WiFi, Firewire czy też Thunderbolt. W zależności od typu złącza pamiętajmy, że mamy do czynienia z odmiennymi parametrami przepustowości. Chociażby port USB 2.0 ogranicza nas do transferu na poziomie maksymalnie 60 MB/s, podczas gdy USB 3.0 umożliwia nam transfer już na poziomie ok. dziesięciokrotnie większym. Z kolei eSATA (pamiętajmy, że konieczne jest dodatkowe zasilanie)daje nam możliwość przesyłu do ok. 716 MB/s (pod SATA III). Obsługa Wifi oraz Firewire oferowana jest w konfiguracji z portem USB. Poziomy maksymalnego transferu zewnętrznego zwykle osiągają poziom 600 MB/s.

Dyski zewnętrzne 500GB HDD zwykle osiągają prędkości zapisu/odczytu rzędu 30-40 MB/s. Jeżeli interesują nas znacznie wyższe osiągi, wówczas powinniśmy zainwestować w lepszy model napędu lub rozważyć zakup kilkukrotnie droższego dysku SSD.

Zapotrzebowanie na miejsce i prędkość obrotowa
Także i tutaj mamy możliwość zakupu dysku zewnętrznego 500GB w kilku wariantach prędkości. Najpopularniejsze to 5400 rpm oraz 7200 rpm. Wybrawszy napęd pod USB 3.0 warto zastanowić się nad drugim wariantem, natomiast w przypadku starego USB 2.0 dysk zewnętrzny 5400 rpm powinien być wystarczający.

Pamięć podręczna
W buforze przechowywane są informacje dotyczące plików, które cechują się najdłuższym dostępem, co pozwala na ich szybszy odczyt. Im większy bufor, tym więcej miejsca na tego rodzaju dane. Z reguły standardowo pamięć podręczna cache wynosi 8MB, natomiast lepsze modele posiadają przynajmniej 32MB bufora. Nie powinien to być natomiast czynnik determinujący nasz zakup.

Dodatkowe zasilanie
Nie jest ono wymagane przy dyskach 2,5 calowych przenośnych, które emitują zdecydowanie mniej energii. Z kolei dyski 3,5 calowe w wielu przypadkach potrzebują dodatkowego zasilania, gdyż pobierają one większą moc.

Obudowa i gwarancja
Jest szczególnie istotna, gdy mamy do czynienia z dyskiem przenośnym często eksploatowanym. Tani plastik przy narażaniu sprzętu na uszkodzenia mechaniczne to nie jest dobry pomysł.

Okres gwarancyjny w przypadku dysków zewnętrznych najczęściej wynosi 2 lata. Warto rozważyć przy zakupie produkt, który cechuje się możliwie jak najdłuższą gwarancją. Na jakość i cenę dysku zewnętrznego wpływ ma ponadto wyposażenie dodatkowe, takie jak szyfrowanie danych (szczególnie istotne przy magazynowaniu newralgicznych danych), tworzenie backupu (oprogramowanie dostarczane przez producenta, które bez konieczności interwencji użytkownika sporządza kopię zapasową plików na nośniku) czy też czujnik spadania (zwiększa odporność dysku przy oddziaływaniu czynników zewnętrznych).


Ile kosztuje dysk zewnętrzny 500GB?

Warianty 3,5 calowe są rzadko sprzedawane w konfiguracji mniejszej niż 1TB. Z kolei dyski przenośne 2,5 cala cechują się znacznie większym wyborem w tym segmencie pojemnościowym. Za magnetyczny dysk w tym formacie i 500GB wolnej przestrzeni zapłacimy w najtańszej konfiguracji poniżej 200 zł. Za droższe modele wydać musimy natomiast powyżej 400 zł.


Dyski zewnętrzne 500GB RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych przenośnych dysków zewnętrznych o pojemności 500GB, aktualizowane na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.