Dysk SSDPeryferia PC

Dysk zewnętrzny
Rankingi z 24 kwietnia 2024

Zewnętrzne dyski twarde oferują obecnie niemal nieograniczone możliwości przechowywania danych. Za stosunkowo niewielką kwotę można zyskać dodatkowy magazyn kilku TB danych dla komputera PC, MacBooka czy też laptopa. To wystarczy na ponad 750 tysięcy plików MP3, zdjęć lub ponad 230 pełnometrażowych plików filmowych. Ten dodatkowy magazyn danych staje się coraz bardziej popularny oraz przystępniejszy cenowo. Taki dodatkowy dysk to również świetne miejsce na utworzenie kopii zapasowej na wypadek uszkodzenia dysku twardego komputera, na którym znajduje się system.


Format dysków zewnętrznych

Tutaj mamy wybór pomiędzy dyskami przenośnymi o rozmiarach 1,8 cala, 2,5 cala oraz 3,5 cala. W zależności od ilości miejsca oraz preferencji możemy wybrać między mniejszymi, kompaktowymi rozmiarami a tradycyjnymi dyskami o wielkości dysku twardego HDD do komputera stacjonarnego.

Najbardziej popularne są dyski zewnętrzne o pojemnościach od 500GB do 1TB, natomiast na potrzeby serwerowe lub też na większy magazyn danych coraz częściej wybierane są dyski pojemności znacznie przekraczającej 1TB – 2TB, 3TB, 4TB, a nawet 6TB i więcej.

Konfiguracja kilku dysków przenośnych

Dysk zewnętrzny przenośny wybierany jest przede wszystkim w celu utworzenia dodatkowej kopii zapasowej dla ważnych plików. W tym sektorze możemy wybierać pomiędzy SSD lub tradycyjnymi dyskami twardymi HDD. Bardzo ważny jest natomiast interfejs, który determinuje możliwości przesyłu danych. Na zdjęciu dysk zewnętrzny HP ze złączem USB 3.0, kompatybilnym wstecz z USB 2.0.
Dysk zewnętrzny przenośny wybierany jest przede wszystkim w celu utworzenia dodatkowej kopii zapasowej dla ważnych plików. W tym sektorze możemy wybierać pomiędzy SSD lub tradycyjnymi dyskami twardymi HDD. Bardzo ważny jest natomiast interfejs, który determinuje możliwości przesyłu danych. Na zdjęciu dysk zewnętrzny HP ze złączem USB 3.0, kompatybilnym wstecz z USB 2.0.
Można zwiększyć pojemność, prędkość lub ochronę danych kupując kilku dyskową macierz RAID, co jednak wiąże się z większym kosztem. Po podłączeniu zewnętrznej macierzy RAID do komputera, MacBooka czy też zwykłego laptopa działa ona jak każdy inny dysk zewnętrzny. W zależności od wyboru mamy kilka poziomów macierzy RAID, w tym m.in.:

  • RAID 0, czyli Stripping – w tej konfiguracji złączone dyski cechują się znacznie większą wydajnością,
  • RAID 1, czyli Mirroring – konfiguracja dublująca dyski, najczęściej 2,
  • RAID 5 – jest to macierz RAID 0 z dodatkowymi danymi o parzystości dla poprawy bezpieczeństwa,
  • RAID 10 – stworzona z dwóch macierzy RAID 1 macierz RAID 0.

Należy pamiętać, że żaden RAID nie zastąpi nam tradycyjnego backupu. Macierz RAID zwiększa jedynie dostępność kopii zapasowych. Awaria w przypadku RAID 0 skutkuje niestety utratą danych, w innych poziomach z reguły wystarczy wymiana uszkodzonego dysku macierzy.

Przenośne dyski półprzewodnikowe (SSD) są wykorzystywane stosunkowo rzadko, ponieważ jako magazyn danych są one drogie w porównaniu z tradycyjnymi talerzowymi dyskami twardymi HDD. Cechują się one mniejszymi pojemnościami – najczęściej występują one w zakresie pojemności od 30GB do 512 GB. Dysk SSD poleca się obecnie bardziej jako dysk wewnętrzny.


Interfejs dysków zewnętrznych

Wybierając przenośny dysk zewnętrzny bierzmy pod uwagę interfejs. Obecnie najczęściej spotykane interfejsy to WiFi 802.11n, USB 2.0/3.0, Thunderbolt oraz Ethernet.

Dyski zewnętrzne zwykle są podłączane do komputerów PC i MacBook’ów za pośrednictwem swoich kabli zewnętrznych. Porty USB 2.0/3.0 są praktycznie zawsze na wyposażeniu sprzętu komputerowego; Inne znane interfejsy to FireWire (400 i 800), eSATA, port USB 3.1/USB-C (zapewniający nawet do 10 Gbit/s) lub iSCSI. Należy pamiętać, że chociaż iSCSI wykorzystuje kable Ethernet, różni się on od technologii SAN lub NAS, łączących kilka dysków twardych na wielu komputerach. USB 3.1/USB-C i iSCSI są nadal bardzo rzadko spotykane. iSCSI jest używany głównie na dyskach klasy profesjonalnej, takich jak DroboPro. USB 3.0 zapewnia większą prędkość transferu w porównaniu z USB 2.0. USB 3.1 to nowszy standard, obsługiwany za pomocą złącza USB typu C – nie ma on wstecznej zgodności ze starszymi portami USB 2.0/3.0. Ma taką samą prędkość teoretyczną jak pierwotnie Thunderbolt (10Gbps).

Złącze USB 2.0/3.0 i eSata

Port USB 2.0 dysponuje przepustowością teoretyczną na poziomie 480Mbps. Mniej powszechny, ale pozornie szybszy jest port FireWire, w obu formatach 400Mbps i 800Mbps. FireWire 400 i 800 są kompatybilne z sygnałem (mogą korzystać z tych samych przewodów), ale mają różne – FW400 i FW800 – złącza na końcach tych kabli. Za pomocą FireWire można połączyć kilka dysków lub urządzeń do jednego portu FireWire, jeśli połączymy je ze sobą w pierwszej kolejności.

Jeszcze szybszy interfejs zastosowany w zewnętrznym dysku twardym przenośnym to eSATA, która pozwala na przesył teoretycznie do 3Gbps (3,000Mbps), czyli znacznie szybciej niż USB 2.0. Złącze eSATA nie dostarcza natomiast energii na kabel złącza i wymaga albo kabla USB do zasilania, połączonego z kablem USB/eSATA (i złącza) albo zewnętrznego zasilacza (tutaj warto rozważyć opcję zakupu dodatkowej obudowy do dysku twardego). Obecnie Thunderbolt i USB zastąpiły w większości dyski z interfejsem eSATA. Pod względem prędkości USB 3.0 jest nawet szybsze niż eSATA, z teoretyczną przepustowością 5Gbps.

Dyski zewnętrzne - zestawienie popularnych i najlepszych nośnikówUSB 3.0 jest wstecznie kompatybilne z USB 2.0 (można urządzenie podłączyć do portów USB 2.0, jednak dane będą transferowane z mniejszymi prędkościami USB 2.0). Obecnie na rynku oferowane są dyski z możliwością podłączenia do wielu portów (np. z potrójnym interfejsem napędu USB 2.0/3.0, FireWire 800 i eSATA), choć nadal będziemy w stanie połączyć tylko jeden dysk do jednego komputera, natomiast każdy dodatkowy interfejs podwyższa koszt zakupu dysku.

Interfejs USB 3.1/USB-C i Thunderbolt

Z kolei USB 3.1/USB-C korzysta z wtyczki i gniazda mniejszych w porównaniu z tradycyjnym USB, ale możemy używać kompatybilnego sprzętu – spora część pamięci USB i dysków twardych posiadają obecnie zarówno z USB 3.0 i USB 3.1, oferując dwa oddzielne złącza. Opcjonalnie zakupione adaptery pozwolą na korzystanie z dysków USB-C przez starsze komputery z portami.

Thunderbolt to technologia opracowana przez firmę Intel oraz Apple. Thunderbolt został pierwotnie zaprojektowany jako szybkie łącze optyczne (przy użyciu światłowodów), ale praktyczność dodania nowego złącza do istniejących systemów spowodowała, że współpracuje m.in. z istniejącymi kablami miedzianymi. Wizualnie identyczne ze złączami mini-DisplayPort, interfejs Thunderbolt jest spotykany do podłączenia monitorów i zewnętrznych dysków twardych. Jak w przypadku FireWire, urządzenia korzystające z Thunderbolt można łączyć z jednego interfejsu na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Również podobnie jak FireWire, interfejs Thunderbolt może być używany do rozruchu komputera Mac (dyski startowe USB mogą jednak nie działać na niektórych komputerach Mac). Cechujący się teoretycznie największą prędkością przesyłu danych jest interfejs Thunderbolt 2 – do 20GBps. Thunderbolt staje się powszechnym standardem w systemach klasy profesjonalnej takich producentów jak Apple, Dell, HP. Ten interfejs jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które przesyłają spore ilości danych.

Interfejs Thunderbolt jest stosunkowo drogim rozwiązaniem, dlatego spotyka się go relatywnie rzadko. AMD i Texas Instruments stworzyły konkurencyjną technologię o nazwie DockPort albo „Lightning Bolt”, łączącą złącza USB 3.0, mini DisplayPort oraz układ zasilający.


Czy prędkość dysku przenośnego ma znaczenie?

W teorii podczas praktycznych zastosowań przenośny talerzowy dysk twardy zewnętrzny HDD dysponujący prędkością obrotową 7,200rpm jest z natury szybszy niż dysk 5,400rpm, natomiast wiele zależy oczywiście od interfejsu samego dysku. W przypadku przesyłania wielu plików za pomocą szybkiego interfejsu eSATA (szybki interfejs), USB 3.0/3.1 (USB-C jest jeszcze szybszy) lub Thunderbolt (najszybszy transfer danych), to faktycznie dysk 7,200rpm będzie znacznie lepszą inwestycją pod kątem wydajności. Jeżeli jesteśmy natomiast ograniczeni do portu USB 2.0 lub FireWire 400/800, to możliwie największy dysk 5,400rpm w zupełności nam wystarczy i będzie on znacznie tańszy. USB 2.0 i FireWire 800 są to starsze interfejsy, które działają dobrze z napędem 5,400rpm. Niezależnie od prędkości dysków talerzowych (7,200rpm, 10,000) złącze Thunderbolt 2 oferuje najszybszy przesył danych, natomiast najwyższy skok wydajności możemy osiągnąć kupując pojedynczy zewnętrzny dysk SSD podłączony przez USB 3.0/3.1 lub Thunderbolt.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego dysku przenośnego jest gwarancja – wybierajmy dyski z możliwie jak najdłuższą gwarancją. Pamiętajmy ze gwarancja, oprócz wymiaru czasowego, przedstawiona jest również w postaci limitu przesyłu danych (dyski SSD). Warto poszukać propozycji z 3- i 5-letnią gwarancją.


Przenośne dyski zewnętrzne RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych przenośnych dysków zewnętrznych, powstałe w oparciu o porównywarki cenowe.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.