Karty pamięci

Karta pamięci do aparatu
Rankingi z 20 lipca 2024

Wybierając kartę pamięci do aparatu powinniśmy w pierwszej kolejności dostosować jej parametry techniczne do naszych umiejętności. Co jest zatem decydujące przy wyborze memory card?


Karta pamięci do aparatu dla początkujących amatorów

Jeśli dopiero zaczynamy lub traktujemy fotografię jako hobby realizowane od czasu do czasu, to najważniejszym kryterium powinna być jej pojemność. Większość producentów kart pamięci publikuje tabele na swoich stronach internetowych, aby pokazać, ile zdjęć można zapisać na określonej karcie. Różne typy plików, kompresji i rozdzielczości – wszystko to wpływa na rozmiar każdego pliku, zatem liczba zdjęć, które można umieścić na jednej karcie w aparacie cyfrowym może się znacząco różnić. Karta pamięci od 1 GB do 8 GB pojemności powinna być wystarczająca dla przeciętnego początkującego fotografa, co nie nadwyręży zbytnio jego budżetu.

Specyfikacja kart pamięci SD / SDHC / SDXC dla przypomnienia:

Karta SD Karta miniSD Karta microSD Pojemność karty pamięci
SD karta pamięci SD karta pamięci miniSD karta pamięci microSD do 2GB
SDHC karta pamięci SDHC karta pamięci miniSDHC karta pamięci microSDHC od 4GB do 32GB
SDXC karta pamięci SDXC karta pamięci microSDXC od 32GB do 2TB

* Sprawdzajmy wg specyfikacji naszego sprzętu, czy dany typ karty jest obsługiwany przez posiadany przez nas aparat cyfrowy lub fotograficzny.


… dla półprofesjonalistów i profesjonalistów

Ta grupa docelowa oprócz samej pojemności bierze pod uwagę przede wszystkim parametry szybkości karty, gdyż chociażby większość lustrzanek może produkować duże pliki Raw, zapisywać wideo w jakości HD lub wykonywać zdjęcia seriami. Dane strumieniowe przesyłane na kartę muszą zostać przetwarzane z dużą prędkością, dlatego wydajność samej karty ma tutaj duże znaczenie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest tak zwany wskaźnik niezawodności MTBF, określający tak naprawdę prawdopodobieństwo wystąpienia awarii danego sprzętu. MTBF jest także wykorzystywane do oszacowań pracy np. dysków SSD. Topowe karty nierzadko przekraczają 1 000 000 h pracy – warto zwracać uwagę na ten parametr przy wyborze memory card do aparatu.


Parametry prędkości

Karty pamięci Sandisk SD 2GB i SDHC 4GB. Pierwsza z nich posiada klasę szybkości 2, co oznacza minimalną prędkość zapisu na poziomie 2 MB/s. W przypadku drugiej karty szybkość gwarantowana to zapis na poziomie przynajmniej 4 MB/s. Karty pamięci o tych parametrach w zupełności wystarczą do naszych codziennych zastosowań.
Karty pamięci Sandisk SD 2GB i SDHC 4GB. Pierwsza z nich posiada klasę szybkości 2, co oznacza minimalną prędkość zapisu na poziomie 2 MB/s. W przypadku drugiej karty szybkość gwarantowana to zapis na poziomie przynajmniej 4 MB/s. Karty pamięci o tych parametrach w zupełności wystarczą do naszych codziennych zastosowań.

Zwracajmy uwagę na prędkości odczytu i zapisu, jakie oferuje nam karta pamięci.

Prędkość odczytu karty opisuje, jak szybko dane mogą być pobierane/odczytywane z karty. Wskaźnik ten jest widoczny podczas przesyłania zawartości karty np. do komputerów, laptopów czy też drukarek. Odczyt może się różnić w zależności od zastosowanej karty SD podłączonej do komputera, wykorzystywanego złącza USB 2.0, FireWire 800, USB 3.0, czy też od miejsca zapisu – czy jest to dysk magnetyczny HDD czy też półprzewodnikowy napęd SSD.

Prędkość zapisu opisuje natomiast, jak szybko zdjęcia mogą być zapisywane na karcie, co jest ważne podczas wykonywania seriami zdjęć w trybie zdjęć seryjnych, nagrywania wideo w jakości HD i przy użyciu kamer o wysokiej rozdzielczości wykonujących zdjęcia dysponujące dużymi rozmiarami. Jest to szczególnie istotne przy wykonywaniu chociażby fotografii sportowej.


Karty pamięci do aparatu RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych kart pamięci do aparatu cyfrowego, które aktualizowane jest na bieżąco i powstało w oparciu o porównywarkę cenową.


Karta pamięci przy trybie zdjęć seryjnych

Podczas fotografowania ślubów i pobierania wielu plików RAW na komputer warto posiadać kartę o wysokich parametrach odczytu/zapisu danych. Pamiętajmy, że prędkość odczytu jest zawsze wyższa niż prędkość zapisu.

Wykorzystywane są w specyfikacji danego modelu (w zależności od producenta) dwa rodzaje szybkości karty:

Karty używają często mnożnika (stosowna informacja na karcie), który zazwyczaj reprezentuje prędkość odczytu (przykładowo 133x, 200x, 300x, itp). Czyli mamy WARTOŚĆ_ MNOŻNIKAx wartość 150 KB/s. Łatwo zatem obliczyć, że karta pamięci 200x potrzebuje ok. 1 sekundy, aby odczytać plik obrazu o rozmiarze 29.5MB (200 x 150 = 30000/1016 = 29.528).

Bardziej aktualne jest natomiast zastosowanie oznaczenia w postaci klasy szybkości karty. Dana klasa prędkości określa minimalną szybkość zapisu danych z kart SD / SDHC / SDXC.

Przykładowe oceny klasy szybkości karty pamięci

    • Karta z klasą szybkości 2 może obsługiwać trwały zapis danych z prędkością przynajmniej 2 MB/s;
    • Karta z klasą szybkości 4 może obsługiwać trwały zapis danych z prędkością przynajmniej 4 MB/s;
    • Karta z klasą szybkości 8 może obsługiwać trwały zapis danych z prędkością przynajmniej 8 MB/s;

itd.

Należy pamiętać, że są to minimalne deklarowane wartości zapisu, co często oznacza osiąganie znacznie lepszych wyników podczas umieszczania danych na karcie. Chociażby karta z klasą szybkości 4 SDXC może osiągać nawet 15 MB/s.

Klasa prędkości została wprowadzona z inicjatywy producentów sprzętu filmowego i wideo, w przypadku którego nagrywanie danych w różnych formatach i rozdzielczościach wymaga określenia pewnych prędkości zapisu podczas zapisywania na kartę pamięci. W rezultacie celem rankingu klasy szybkości jest umożliwienie konsumentom łatwe znalezienie karty, która spełnia minimalny poziom wymaganej wydajności w oparciu o ich użycie lub zastosowanie. Poniżej znajduje się lista typowych zastosowań dla każdej klasy prędkości.

Klasa szybkości SD / SDHC Aplikacje Gwarantowana minimalna szybkość zapisu
2 nagrywanie wideo w formacie H264, MPEG-2 i MPEG-4 2 MB/s
4 nagrywanie wideo w formacie MPEG-2 (HDTV), wykonywanie zdjęć seryjnych DSC 4 MB/s
6 wykonywanie zdjęć seryjnych mega-pixel DSC, profesjonalne kamery video 6 Mb/s
10 nagrywanie wideo w bardzo wysokiej jakości 10 MB/s

Status najszybszej karty pamięci

Największe możliwości transferu danych oferują karty CF, które są powszechnie dostępne dla większości kamer (karty CFast 2.0 są jeszcze dostępne dla niewielkiej liczby kamer).

Najszybsze karty CompactFlash na rynku mają prędkość dochodzącą do 150 MB/s (1000x) prędkości zapisu, podczas gdy karty SDHC osiągają z reguły ok. 20-30 MB/s (133-200x). Superszybkie modele kart pamięci UHS-I SD Class 10 są w stanie zapisać dane z prędkością zapisu do 80 MB/s, natomiast UHS-II SD Class 10 osiągają nawet powyżej 200 MB/s.


Bardzo szybkie karty pamięci do aparatu RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych bardzo szybkich kart pamięci do aparatu cyfrowego (prędkość odczytu przynajmniej 150 MB/s), które aktualizowane jest na bieżąco i powstało w oparciu o porównywarkę cenową.


Karty klasy 10 turbo są zwykle przeznaczone na potrzeby kamer wideo produkujących filmy, na które trzeba napisać jak najwięcej danych. Upewnijmy się, że nasz aparat może wykorzystać zakresy prędkości, które oferuje wybrana przez nas karta, aby nie ograniczać jej wydajności. Specyfikacja techniczna naszego sprzętu oraz lista kompatybilnych typów kart z aparatem powinny precyzyjniej określić zakres naszych poszukiwań i ułatwić nam wybór.
Zwiększanie prędkości:

Warto od czasu do czasu sformatować kartę, co może pomóc zwiększyć prędkość zapisu. W większości aparatów cyfrowych jesteśmy w stanie sformatować kartę już z poziomu menu. Należy pamiętać, że proces formatowania usuwa wszystkie pliki z nośnika!

Czasami można zwiększyć odczyt karty podłączonej do komputera, jeśli używamy przez port USB lub FireWire 2 akcesoriów takich jak chociażby gniazda Lexar CF UDMA czy też specjalnych czytników pod USB 2.0 – np. SanDisk ImageMate Multi-Card.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.