Karty pamięci

Karta pamięci microSD
Rankingi z 18 kwietnia 2024

Obecnie produkowane karty microSD oferowane są w kilku typach wariantów. Standardowa karta microSD oferuje pojemność maksymalnie do 2GB, z kolei microSDHC oferuje nam już miejsce z przedziału od 4GB do 32GB. Największe możliwości magazynowania danych oferuje nam natomiast karta microSDXC – najmniejsze karty mają 32GB, a największe nawet do 2TB.

Karta pamięci microSD ze względu na swoje wymiary (15 x 11 x 1 mm) znajdują swoje miejsce przede wszystkim w telefonach komórkowych, a także w aparatach cyfrowych. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem samej karty zapoznać się ze specyfikacją techniczną naszego telefonu komórkowego, gdyż nie każdy model obsługuje typy microSDHC czy też microSDXC.

Na podstawowe potrzeby w zupełności wystarczy nam zwykła karta microSD, oferująca do 2GB pojemności. Osoby lubujące się w robieniu zdjęć wysokiej jakości powinny zainteresować się kartami microSDHC oraz microSDXC.


Jaką kartę pamięci microSD wybrać?

Rodzaj obsługiwanej pamięci
Sprawdźmy, czy nasz sprzęt (np. telefon lub aparat cyfrowy) obsługuje formaty microSDHC oraz microSDXC. Jeżeli nie ma z tym problemu, będziemy mogli wyposażyć się w znacznie pojemniejszy magazyn danych.

Karty pamięci idealnie nadają się jako magazyn danych do telefonów komórkowych oraz tabletów. Na fotografii karta microSDHC 16GB od producenta SanDisk.
Karty pamięci idealnie nadają się jako magazyn danych do telefonów komórkowych oraz tabletów. Na fotografii karta microSDHC 16GB od producenta SanDisk.

Pojemność karty pamięci
Standard microSD pozwala na magazynowanie danych o łącznej pojemności (w zależności od modelu) do 2GB. Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca, wówczas warto rozważyć zakup karty microSDHC – jej pojemność waha się od 4GB do 32GB. Dla osób poszukujących jeszcze większej przestrzeni dyskowej zarezerwowane są karty microSDXC – ich możliwości pozwalają na zapisanie od 64GB do 2TB danych. Rozsądny jest zakup kilku kart pamięci jako swoistego backupu dla dotychczas zapisanych plików.

Parametry szybkości karty
W tym przypadku jest to ważny punkt kryterium wyboru osób korzystających z profesjonalnych kamer czy też aparatów lustrzanek. Producenci oferujący swoje modele kart stosują rozmaite oznaczenia na klasy szybkości. Zazwyczaj zapis na kartach pamięci wynosi od 5-10 MB/s do nawet powyżej 50-60 MB/s.


Karty pamięci microSD RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart typu microSD, oparte o porównywarki cenowe.


Stosowane oznaczenia:

  • WARTOŚĆ_LICZBOWAx – określa w ten sposób parametr zapisu jako wielokrotność 150 kb/s. Przykładowe obliczenia i zapisy parametrowe:
    WARTOŚĆ_LICZBOWAx Przybliżona prędkość zapisu
    40x 6 MB/s
    80x 12 MB/s
    200x 30 MB/s
    600x 90 MB/s
    1000x 150 MB/s
  • ClassLICZBA – jest to deklarowana minimalna szybkość zapisywanych danych, jaką osiąga karta pamięci. Występujące klasy szybkości:
    ClassLICZBA Minimalna prędkość zapisu
    2 2 Mb/s
    4 4 MB/s
    6 6 MB/s
    8 8 MB/s
    10 10 MB/s
    UHS-1 <=104 MB/s
  • indywidualne oznaczenie producentów – producenci mogą oznaczać swoje modele własnymi kryteriami szybkości zapisu, dlatego ważne jest zapoznanie się ze specyfikacją techniczną karty pamięci.
Karta microSDXC 64GB marki Samsung.
Karta microSDXC 64GB marki Samsung.

Postaw na zaufaną markę
Warto wybierać oferty znanych i cenionych na rynku producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, co kupujemy. Popularnym procederem w przypadku mniej znanej firmy jest oznaczenie klasy szybkości w megabitach, a nie w megabajtach (1 bajt = 8 bitów), myląc w ten sposób potencjalnego klienta.

Dodatki
Jeżeli chcemy z kilku kart microSD zrobić np. dysk SSD, możemy w tym celu zakupić specjalny adapter, w którym umieszczamy nasze karty. Co prawda nie dają one takich możliwości wydajnościowych jak klasyczne dyski półprzewodnikowe, jednak takie rozwiązanie może się przydać, jeżeli chcemy w szybki sposób skorzystać z zasobów dostępnych na naszych kartach.

Czytnik kart pamięci
Jest szczególnie istotny, jeżeli chcemy podłączyć naszą kartę do komputera stacjonarnego. Obecnie klasyczne stacjonarki rzadko kiedy posiadają takowy czytnik, natomiast laptopy/notebooki tego problemu nie mają. Zdarzają się rozbudowane czytniki kart, obsługujące nawet 35-w-1 formatów, podpinane do portu USB.

Gdzie montuje się karty microSD?

  • telefon – najczęściej stosuje się karty microSD, oferujące do 2GB pojemności. Są w nie wyposażone nie tylko telefony komórkowe, ale również często także smartfony. Co prawda nie zapiszemy na nich zbyt wielu danych, jednak na podstawowe potrzeby w zupełności wystarczą.
  • laptop – w tym przypadku laptopy/notebooki zazwyczaj mają zamontowane czytniki kart pamięci.
  • aparat cyfrowy – wbudowana pamięć może nie wystarczyć, dlatego warto zakupić dodatkowe miejsce na nasze archiwum zdjęć czy też filmów.
  • lustrzanka – tutaj znacznie ma nie tylko pojemność, ale również i klasa szybkości.
  • tablet – tutaj przeważnie inwestuje się w karty pamięci o dużej pojemności, mogące zmieścić różnego rodzaju aplikacje, pliki muzyczne czy też pliki wideo.
  • drukarka – dzięki czytnikowi kart umieszczonemu w drukarce zdjęcie wydrukujemy od razu bez konieczności przesyłania go za pomocą komputera.
  • konsola Playstation – rzadko stosuje się ten wariant, jednak pasjonaci dokupują karty pamięci, aby zapisywać dane dotyczące samej rozgrywki. W przypadku PSP stosuje się Memory Stick Duo.
  • kamera – rekomendowane są karty pamięci microSDHC oraz microSDXC, dysponujące większą pojemnością.

Karty pamięci microSD RANKING

Zestawienie chętnie wybieranych kart typu microSD, oparte o porównywarki cenowe i ilość ofert.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.