Karty pamięci

Karta pamięci SD
Rankingi z 03 listopada 2024

Na rynku mamy obecnie tysiące kart pamięci i urządzeń do standardów SD od różnych producentów. Karty pamięci są oferowane w różnych pojemnościach, klasach prędkości i trzech różnych wielkościach fizycznych – karty pamięci SD, karty pamięci miniSD oraz karty pamięci microSD. W zależności od ich parametrów są one dedykowane dla telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, kamer wideo, aparatów cyfrowych i innych urządzeń elektronicznych.


Typy i rodzaje kart pamięci SD

Karta SD Karta miniSD Karta microSD Pojemność karty pamięci
SD karta pamięci SD karta pamięci miniSD karta pamięci microSD do 2GB
SDHC karta pamięci SDHC karta pamięci miniSDHC karta pamięci microSDHC od 4GB do 32GB
SDXC karta pamięci SDXC karta pamięci microSDXC od 64GB do 2TB

* Aby ustalić właściwą kartę pasującą do naszego urządzenia, zawsze warto zapoznać się ze specyfikacją sprzętu, instrukcją obsługi albo też skontaktować się z producentem kart.

Jeśli urządzenie obsługuje nagrywanie wideo, ważnym jest wybór klasy szybkości karty pamięci.

Karta pamięci SD o pojemności 2GB od firmy Samsung.
Karta pamięci SD o pojemności 2GB od firmy Samsung.

Karty pamięci SD
To zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj Memory Card. Są one kompatybilne z większością aparatów cyfrowych. Ich maksymalna pojemność to 2GB.

Karty pamięci SDHC
Są to karty SD, tyle że o większej pojemności. Zwykłe karty SD oferują pojemność do 2GB, natomiast SDHC może dysponować pojemnością nawet do 32GB. Ich wielkość jest identyczna, podobnie jak kształt, jednak są to różne typy nośników. Może się zdarzyć bowiem, że nasza kamera nie rozpozna karty SDHC.

Karty pamięci SDXC
Są to karty SD, ale o znacznie większej pojemności i szybszym przetwarzaniu. Mają one maksymalną pojemność do 2 TB. Podobne są do SDHC, SDXC, mieszczą się w normalnym gnieździe SD – jednak nie każdy aparat jest w stanie rozpoznać nową technologię, dlatego zawsze należy sprawdzić specyfikację naszego sprzętu. Komputery muszą także być w stanie odczytać system plików exFAT, który jest kompatybilny z SDXC. Obecnie kompatybilne systemy to Linux, Windows 7, Mac OS X i niektóre wcześniejsze wersje systemu Microsoft.

Karty pamięci microSD
MicroSD były początkowo popularną metodą przechowywania zdjęć w telefonach komórkowych. Biorąc pod uwagę rzeczywistą wielkość są to najmniejsze dostępne na rynku karty pamięci (wymiary 15 x 11 x 1 mm), a można w nich przechowywać do 2 GB danych. Wersje microSDHC są w stanie przechowywać znacznie większe pliki – zakresy pojemności 4GB-32GB. Karty pamięci microSD są obecnie powszechnie stosowane w systemach GPS i odtwarzaczach MP3, a także w niektórych aparatach cyfrowych.


Inne formaty Memory Card

  • Karty pamięci CF (CompactFlash)
    Karty CompactFlash oferują bardzo wysokie zdolności magazynowania i szybki czas przetwarzania. Zostały one po raz pierwszy wprowadzone przez firmę SanDisk w 1994 roku i były powszechnie stosowane, ale teraz są one zwykle stosowane tylko w najbardziej zaawansowanych lustrzankach. W 2014 roku Canon wybrał CompactFlash jako nośnik zapisu do wykorzystania w nowej serii profesjonalnych kamer wideo HD.
  • Karty pamięci xD Picture
    xD Picture to format Fujifilm wykorzystywany w niektórych kamerach (starszego typu) Fuji i Olympus, chociaż produkty tych marek są obecnie kompatybilne z większością standardowej technologii SD / SDHC.
  • Karty pamięci Memory Stick Duo (M2)
    Nadal wykorzystywany format w aparatach cyfrowych Sony. Większość aparatów Sony jest teraz kompatybilna z kartami SD.
  • Karty pamięci Multi Media Card (MMC)
    Multi Media Card mają taki sam wygląd fizyczny, jak karty Secure Digital, jednak są one oferowane bez blokady dostępu. Są one stosowane jako alternatywa dla SD i pasują one do wielu kompatybilnych kamer, choć transfer danych jest nieco niższy.
  • Standard UHS-1
    Karty pamięci UHS-I SDHC zostały niedawno wprowadzone przez Sandisk i celem jest oferowanie większych prędkości transferu – 45 MB/s i więcej.
  • Standard CFast 2.0
    W 2012 roku Stowarzyszenie CompactFlash wprowadziło CFast 2.0 Standard, obiecując poprawę parametrów odczytu i zapisu nawet dwukrotnie. We wrześniu 2013 roku ukazał się pierwszy SanDisk CFast 2.0, zapowiadany jako najszybsza na świecie karta pamięci, oferująca (według deklaracji producenta) prędkości odczytu do 450 MB/s i zapisu do 350 MB/s.

Karty pamięci SD RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart pamięci SD, aktualizowane na bieżąco.


Czytniki kart pamięci

Chcąc przenieść zawartość karty pamięci do komputera musimy posiadać czytnik kart pamięci, jeśli jest dla nas uciążliwe korzystanie z kabla USB. Obecnie oferowane są czytniki do praktycznie każdego rodzaju pamięci, a ponadto mogą nam one służyć jako mały dysk Flash. Niektóre komputery, drukarki, laptopy/notebooki już posiadają wbudowane gniazda na karty pamięci. Jeśli używamy więcej niż jednej karty pamięci regularnie, wówczas warto inwestować w czytnik kart, który obsługuje wiele typów kart pamięci i marek.

Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.