Karty pamięci

Karta pamięci SDHC
Rankingi z 18 lipca 2024

Karty pamięci SD oferują różne możliwości magazynowania, a ilość miejsca określa klasyfikacja determinująca pojemność tego nośnika.

W smartfonach najczęściej wykorzystywana jest karta microSDHC (micro Secure Digital High Capacity). Zwykły nośnik o standardzie SD jest w stanie pomieścić maksymalnie 2GB danych. Większość obecnie produkowanych kart SD to karty w klasie SDHC – o pojemności od 4 GB do 32 GB. Największe możliwości magazynowania oferują karty SDXC (Secure Digital Extended Capacity), a ich pojemność może wahać się od 64 GB do 2 TB – najczęściej kupowane modele posiadają 64GB i 128GB.

Karta SD Karta miniSD Karta microSD Pojemność karty pamięci
SDHC karta pamięci SDHC karta pamięci miniSDHC karta pamięci microSDHC od 4GB do 32GB

Przed zakupem upewnijmy się, że nasz sprzęt w postaci telefonu, smartfonu czy też aparatu ma możliwość obsługi większej pojemnościowo karty. Klasyfikacja SD / SDHC / SDXC jest dedykowana również w celu uzyskania informacji o możliwościach ich instalacji w danym sprzęcie. Starsze aparaty cyfrowe z reguly mogą tylko czytać karty SD, przez co karty pamięci SDHC okazują się bezużyteczne. Podobnie kamery, które nie są kompatybilne z SDXC, nie będą akceptować karty o pojemności 64GB. Większość urządzeń jest obecnie kompatybilna z SDHC, ale warto dokładnie sprawdzić przede wszystkim starsze urządzenia przed zakupem karty SDHC, podobnie jak w przypadku chęci zakupu karty klasy SDXC.


Klasa szybkości karty

Karta pamięci Sandisk SDHC o pojemności 32GB - klasa szybkości 4 pozwala na osiąganie minimalnej prędkości zapisu na poziomie 4 MB/s.
Karta pamięci Sandisk SDHC o pojemności 32GB – klasa szybkości 4 pozwala na osiąganie minimalnej prędkości zapisu na poziomie 4 MB/s.
Karty SD dostępne są w różnych prędkościach zapisu i odczytu. Jeśli używamy aparatu cyfrowego lub kamery o najbardziej popularnej rozdzielczości, wówczas klasa szybkości nie będzie miała większego znaczenia. Jeśli natomiast wykonujemy zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, chociażby zdjęcia w formacie RAW z lustrzanki cyfrowej, wówczas koniecznym będzie zakup szybszego nośnika danych. Karty SD są zwykle opisane za pomocą ich klasy szybkości – począwszy od klasy 2 (najmniejsza) do klasy 10 (najszybsza). W ofertach znajduje się także jeszcze szybsza kategoria zwana UHS Class 1 oraz 2 (Ultra High Speed), jednak większość współczesnych urządzeń nie jest kompatybilna z tego typu kartami.

Dzięki klasom szybkości możliwe jest oszacowanie, do jakiego typu prac karty mogą być przeznaczone. Klasa 2 nadaje się do nagrywania wideo o standardowej rozdzielczości, natomiast klasy 4 i 6 mogą nagrywać wideo w wysokiej rozdzielczości. Klasa 10 to karta wideo w jakości HD. Różne klasy karty mogą mieć różne zakresy prędkości w zależności od producenta pamięci. Przykładowo Sandisk przy produktach klasy 4 oferują odczyt i zapis z prędkością do 15 MB/s, klasa 6 może obsługiwać do 20 MB/s, a klasa 10 kart osiągać nawet 30 MB/s. Klasy mówią nam natomiast o minimalnej deklarowanej prędkości odczytu, jaką może osiągnąć dana karta.

Kingston natomiast opisuje kartę pamięci klasy 4 dostarczającą 4 MB/s szybkości transferu danych, klasę 6 jako umożliwiającą transfer do 15 MB/s zapisu i klasę 10 oferującą do 40 MB/s szybkości transferu danych. Według Sandisk karty SD UHS-1 mogą osiągnąć poziom do 45 MB/s, a SD UHS-2 osiągają poziom zapisu/odczytu przekraczający nierzadko 200-250 MB/s. Maksymalna prędkość transferu w oparciu o możliwości używanej magistrali interfejsu to 310 MB/s.


Jaka karta SDHC do naszych potrzeb?

Reasumując, jeśli chcemy nagrywać wideo HD lub jeśli planujemy wykonywanie dużej ilości zdjęć o wysokiej rozdzielczości w krótkich odstępach czasu albo używać plików obrazu w formacie RAW, rekomendowane jest kupienie kart klasy 10. Jeżeli natomiast wykonujemy zdjęcia od czasu do czasu i z podobną częstotliwością nagrywamy filmy, klasa 4 lub klasa 6 w zupełności nam wystarczy. Ponieważ nawet smartfony mogą obecnie nagrywać wideo w jakości HD, klasa 2 karty SDHC nie jest najlepszym wyborem, gdyż zapis pliku HD jest po prostu zbyt wolny, co ogranicza wydajność urządzenia.

Różnice w cenie pomiędzy kartami pamięci SDHC klasy 4, klasy 6 i klasy 10 mogą się różnić, jednak nie są one zbyt duże. Natomiast karty klasy 10 UHS-1 są zdecydowanie droższe niż inne karty – nawet kilkukrotnie. W zdecydowanej większości przypadków nie ma jednak sensu inwestowania pieniędzy w klasę UHS-1. Jeśli nie posiadamy półprofesjonalnego lub profesjonalnego sprzętu, to prawdopodobnie i tak nasze urządzenie nie będzie w stanie obsłużyć tego typu kart. Zawsze należy sprawdzić dokumentację urządzenia w celu uzyskania informacji o kompatybilności z danymi typami kart kart pamięci.


Ile wydamy na kartę pamięci SDHC?

Ceny są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od pojemności oraz producenta karty. Za kartę SDHC o pojemności 4GB zapłacimy z reguły poniżej 40 zł (cena zależy też od klasy szybkości), w przypadku odmian 8GB droższe modele zbliżają się do kwoty 100 zł. Z kolei karta SDHC 16GB i 32GB mogą kosztować od kilkudziesięciu zł do nawet ponad 300 zł.


Karty pamięci SDHC RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart pamięci SDHC.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.