Karty pamięci

Karta pamięci SDXC
Rankingi z 15 czerwca 2024

SDXC (SD Extended Capacity) to format karty pamięci SD, który jest oparty na specyfikacji SDA 3.0. Obecne karty SD i SDHC oparte na specyfikacji SDA 2.0 mogą osiągnąć pojemność do 32GB.

Specyfikacja SDA 3.0 pozwala na zwiększenie limitu pojemności karty pamięci SD, dzięki czemu osiągają one od 64GB do 2TB.


Karty pamięci SDXC używają nowszego systemu plików exFAT, który jest bardziej wydajny w przypadku dużych pojemności SDXC, natomiast karty pamięci SD i SDHC korzystają z systemu plików FAT32. Konsekwencją tego jest fakt, że nowy format SDXC nie jest wstecznie kompatybilny z portami pod karty SD (128 MB do 2 GB) bądź SDHC (4GB do 32GB).

Karta SD Karta miniSD Karta microSD Pojemność karty pamięci
SDXC karta pamięci SDXC karta pamięci microSDXC od 64GB do 2TB

Chcąc upewnić się co do zgodności najprostszym rozwiązaniem jest poszukać logo SDXC na karcie i sprzęcie, który chcemy użyć do obsługi karty.


Kompatybilność kart pamięci SDXC

Karty pamięci SDXC i kompatybilność

 • Karty pamięci SDXC mogą być używane TYLKO z urządzeniami obsługującymi nośniki SDXC.
 • Karty pamięci SDXC nie będą działać z urządzeniami z portami pod SD/SDHC.

Wsteczna kompatybilność urządzenia z kartami pamięci

 • Urządzenia obsługującego SDXC można używać do obsługi karty pamięci SD, SDHC i SDXC.
 • Sprzętu obsługującego SDHC można używać i obsługiwać do kart pamięci SD i SDHC.
 • Urządzenia obsługującego SD można używać tylko i wyłącznie do obsługi karty pamięci SD.

Karty i sprzęt oparty na standardzie SDXC to obecnie aparaty cyfrowe, kamery wideo, laptopy, itd. Ich popularność cyklicznie rośnie.

UWAGA: Korzystanie z karty pamięci SDXC w urządzeniach niezgodnych może spowodować utratę danych, gdyż takowy sprzęt nie rozpoznaje prawidłowo nowszego systemu plików. W tym celu konieczne jest zapoznanie się ze specyfikacją naszego sprzętu.


Potwierdzenie zgodności

Przed włożeniem karty pamięci SDXC do urządzenia sprawdźmy, czy urządzenie jest kompatybilne ze standardem SDXC przez zlokalizowanie logo SDXC na sprzęcie lub zasięgnąć informacji od producenta sprzętu.

Wsteczna kompatybilność sprzętu z obsługą SDXC
Urządzenia SDXC są kompatybilne wstecz, więc akceptują karty pamięci SD i SDHC. Karty pamięci SDXC mogą być używane tylko z urządzeniami SDXC i nigdy nie powinny być używane w sprzęcie, który nie obsługuje tego formatu. Jeśli chcemy sformatować kartę pamięci SDXC, zazwyczaj można to zrobić za pomocą urządzenia z obsługą SDXC lub za pomocą oprogramowania Formatter SD 3.0 z komputera.

Jeśli karta pamięci SDXC znajduje się w komputerze lub innym urządzeniu, które nie obsługuje standardu SDXC, może pojawić się wiadomość z monitem o potrzebie sformatowania karty. Nie należy sformatować karty pamięci SDXC w niekompatybilnym urządzeniu, ponieważ sformatowanie karty będzie wykonane innym systemem plików.


Karty pamięci SDXC dla komputerów

 • System plików exFAT wykorzystywany do SDXC jest dostępny m.in. w systemie Microsoft Windows 7 i 8, Windows Vista czy też Windows XP (z dodatkiem SP1 lub nowszym) z aktualizacją systemu plików exFAT (KB955704) dostępnym w witrynie Microsoft Download Center.
 • Możemy uzyskać dostęp do karty SDXC przy użyciu kompatybilnego czytnika USB SDXC lub adaptera.
 • Jeżeli chcemy korzystać z karty SDXC do gniazda SD w komputerze, potrzebny jest sterownik zgodny z SDXC do gniazda SD.
 • Zasięgnijmy informacji od producenta, aby potwierdzić, czy gniazdo SD w komputerze jest zgodne z kartami SDXC i sprawdźmy dostępność sterowników do SDXC.

Sterowniki SDXC kompatybilne z gniazdem SD można pobrać z witryn firmy Microsoft. Przed ściągnięciem sterowników upewnijmy się, czy pobieramy właściwe pliki.

Karta pamięci Sandisk Ultra SDXC 64GB. Karty o tej pojemności to najmniejszy rozmiar SDXC - największe oferują nawet do 2TB wolnego miejsca.
Karta pamięci Sandisk Ultra SDXC 64GB. Karty o tej pojemności to najmniejszy rozmiar SDXC – największe oferują nawet do 2TB wolnego miejsca.

Podobnie jak w przypadku innych typów kart pamięci, również SDXC posiadają odpowiednie klasy szybkości zapisu/odczytu plików. O pełnej specyfikacji klas kart pamięci SD można przeczytać na >> Karta pamięci do aparatu. Największe możliwości oferują karty SDXC UHS-II, w przypadku których parametry prędkości przekraczają wartości 200 MB/s.

Ze względu na zaawansowaną technologię już nawet najtańsze modele 64GB SDXC oferują zapis/odczyt na poziomie przynajmniej 10 MB/s, co powinno wystarczyć w zupełności do większości nawet bardzo zaawansowanych zastosowań w kamerach wideo HD, lustrzankach, aparatach cyfrowych itp. Zdecydowaną większość zadowoli także sama pojemność karty – 64GB danych w najmniejszych modelach to w zupełności wystarczające miejsce.

Karty SDXC o pojemności 128GB i więcej dedykowane są do sprzętu wymagającego dużej ilości miejsca na archiwizację. Mowa tutaj o tabletach, komputerach stacjonarnych, laptopach/notebookach, ultrabookach, telewizorach, profesjonalnych kamerach i aparatach fotograficznych.


Ile zapłacimy za kartę pamięci SDXC?

Kwota, jaką trzeba wydać za najtańszy memory card SDXC 64GB, oscyluje wokół kwoty 100 zł. Modele klasy UHS-II wymagają wyłożenia przynajmniej kilkukrotnie pokaźniejszej gotówki.


Karty pamięci SDXC RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart pamięci SDXC, które aktualizowane jest na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

2 komentarze do “Karta pamięci SDXC

 • Zastanawiam się nad zakupem karty pamięci Samsung Micro SDXC EVO+ 128GB UHS-I U3 (100R/90W). Opinie w necie ma eleganckie, odczyt i zapis mi pasuje (oczywiście mogę się opierać tylko na tym deklarowanym przez producenta), pytanie – czy ktoś miał z nią styczność już? Samsungi u mnie zbierają duże plusy przez dyski SSD, które mi śmigają aż miło 🙂

  Odpowiedz
 • Jak karty sdxc potaniały w ostatnich 2-3 latach, to nie mam pytań. Za takie 64gb wydamy teraz nawet poniżej 100 zł, a taka pojemność w wystarczy 99% użytkownikom 🙂 Super sprawa, no i konkurencja ostra w tym segmencie, więc jest w czym wybierać 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.