Peryferia PC

Pendrive 16GB
Rankingi z 16 czerwca 2024

Zmiany technologiczne na przestrzeni ostatnich lat spowodowały drastyczny spadek cen nieco starszych rozwiązań. Efekt to coraz atrakcyjniejsze oferty pamięci USB Flash, w przypadku których za przyzwoity po względem parametrów egzemplarz 16GB zapłacimy 30-40 zł. Jeszcze kilka lat temu cena Pendrive’a o tej pojemności z porównywalnymi parametrami była co najmniej 2-3 razy wyższa. Nie oznacza to jednak, że producenci pamięci przenośnej spoczęli na laurach i nie oferują już nowych egzemplarzy.

Konkurencja cenowa oraz nacisk innych rozwiązań magazynowania i przenoszenia danych spowodowały, że Pendrive’y stają się coraz szybsze, pojemniejsze i trwalsze przy zachowaniu atrakcyjnego wskaźnika GB/zł.


Jaki Pendrive 16GB, czyli kryteria wyboru

Pendrive 16GB wystarczy w zupełności do przechowywania oraz przesyłania plików MP3, dokumentów, plików instalacyjnych czy też kilku filmów. Warto rozważyć zakup pamięci Flash Drive z nowszym interfejsem USB 3.1 lub USB 3.0.
Pendrive 16GB wystarczy w zupełności do przechowywania oraz przesyłania plików MP3, dokumentów, plików instalacyjnych czy też kilku filmów. Warto rozważyć zakup pamięci Flash Drive z nowszym interfejsem USB 3.1 lub USB 3.0.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pojemność 16GB dla pamięci przenośnej to aż nadto. Jednak przy prostych kalkulacjach biorących pod uwagę wielkości różnego rodzaju plików może się okazać, że bardzo szybko umyka nam wolna przestrzeń dyskowa. Przy magazynowaniu dokumentów tekstowych, aplikacji i plików audio Pendrive 16GB powinien w zupełności wystarczyć.

Przegląd parametrów

  • Prędkości a interfejs. oczywistym jest, że pamięć Flash Drive w zależności od modelu może się znacząco różnić wskaźnikami transferu danych. Deklarowane dane producenta dotyczą przeważnie wartości maksymalnych odczytu/zapisu, uzyskiwanych przy danym typie portu. Co to oznacza w praktyce? Przy obsługiwanym interfejsie USB 2.0 jesteśmy ograniczeni do maksymalnej przepustowości rzędu 60 MB/s, natomiast wartość 600 MB/s możemy osiągnąć posiadając Pendrive z interfejsem USB 3.0, podłączonym pod złącze USB 3.0. Najnowsze modele pamięci Flash Drive wyposażone są w interfejs 3.1, co umożliwia nam transfer nawet do ok. 1,2 GB/s.
  • Lista obsługiwanych systemów operacyjnych to z reguły takie pozycje jak Windows 2000, Windows 98, Windows Vista, MacOS X, Linux, Windows XP, Windows 7. Lepsze modele mają zatwierdzoną kompatybilność także z Windows 8.
Pendrive 16GB ADATA Superior Series S102 Pro USB Flash Drive
Pendrive 16GB ADATA Superior Series S102 Pro USB Flash Drive
  • Pendrive 16GB a zapis/odczyt. Tutaj mamy mnóstwo modeli, których te wartości uzależnione są w dużej mierze od interfejsu, o czym była mowa powyżej. Na co możemy liczyć? W przypadku pamięci pod USB 2.0 z reguły mamy parametr zapisu na poziomie 6-10 MB/s, chociaż i tutaj zdarzają się Pendrive’y dysponujące prędkościami powyżej 20 MB/s. Podobnie ma się rzecz z odczytem – tutaj prędkość waha się od ok. 10 MB/s do nawet powyżej 30 MB/s. Dysponując natomiast pamięcią Flash Drive 16GB z interfejsem USB 3.0 możemy liczyć na zakresy prędkości zapisu od 10 MB/s do powyżej 150 MB/s w zależności od modeli i odczytu na poziomie od 10 MB/s do powyżej 200 MB/s. Obecnie produkowane nośniki Flash USB 3.1 16GB oferują podobne parametry zapisu/odczytu co z interfejsem 3.0. Niewątpliwa zaleta to kompatybilność wsteczna nowych portów USB 3.1 i USB 3.0.
  • Cena. Chcąc zakupić Pendrive 16GB musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego konkretnie oczekujemy. Za nośnik o takiej pojemności zapłacić możemy zarówno 20-30 zł, jak i 500-600 zł. Wszystko zależy od jakości zastosowanych materiałów (tutaj może być chociażby tworzywo sztuczne, aluminium, elementy z drewna egzotycznego, srebro próby 925), szybkości transmisji danych oraz ich szyfrowania, trwałości, długości gwarancji oraz dodatkowego oprogramowania.

Jeżeli nie potrzebujemy dodatkowych zabezpieczeń dla naszych danych w postaci szyfrowania zawartości nośnika, drogich elementów dekoracyjnych i wykończeniowych, wówczas bardzo przyzwoity jakościowo Pendrive 16GB możemy kupić już za kwotę kilkudziesięciu zł i z pewnością spełni on nasze oczekiwania. To w zupełności wystarczająca pojemność do magazynowania dokumentów, plików muzycznych, aplikacji oraz kilku lub nawet kilkunastu (w zależności od rozmiaru) plików wideo.


Pendrive 16GB RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych nośników Pendrive o pojemności 16GB.

* Ranking dotyczy nośników Flash USB, które cechują się prędkością zapisu na poziomie przynajmniej 20 MB/s i prędkością odczytu przynajmniej 50 MB/s.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.