Peryferia PC

Pendrive
Rankingi z 03 marca 2024

Pamięci USB Flash (Pendrive) są bardzo popularnymi napędami przenośnymi, które służą nam do regularnego przesyłania danych pomiędzy różnymi komputerami.

Kompaktowe rozmiary napędów typu Pendrive są ich ogromnym atutem – są bezproblemowe w eksploatacji, a przy tym oferują już podobną ilość miejsca jak dyski twarde HDD (coraz częściej oferowane są nośniki USB Flash po pojemności 256GB i powyżej). Poza tym brak jakichkolwiek elementów ruchomych sprawia, że pamięci USB są znacznie mniej awaryjne od chociażby dysków magnetycznych HDD i odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych, w tym duże amplitudy temperaturowe oraz duża wilgotność.

Pamięci przenośne USB są bardzo przydatne dla tych użytkowników komputerów, którzy przenoszą duże ilości danych pomiędzy komputerami w sposób regularny. Pendrive może stanowić z powodzeniem dodatkowy magazyn do przechowywania ważnych dla nas danych.

Obecnie wielość ofert oraz coraz niższe ceny pamięci Flash USB powodują, że normalny użytkownik ma problem z wyborem konkretnego modelu. Istnieje bowiem wiele firm produkujących napędy USB – w różnych kształtach, rozmiarach, pojemnościach, kolorach i funkcjonalności, przez co może się on czuć nieco przytłoczony.


Nośniki Pendrive RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych nośników typu Pendrive.


Jaki Pendrive, czyli czym się kierować?

Pendrive - pamięć przenośna Flash USB to popularny i przystępny cenowo dodatkowy nośnik do przenoszenia danych. Oferowane na rynku modele współpracują z interfejsem USB 3.1/3.0/2.0. Zakres pojemności - od kilku GB do nawet 512GB i powyżej.
Pendrive – pamięć przenośna Flash USB to popularny i przystępny cenowo dodatkowy nośnik do przenoszenia danych. Oferowane na rynku modele współpracują z interfejsem USB 3.1/3.0/2.0. Zakres pojemności – od kilku GB do nawet 512GB i powyżej.
Najważniejsze planowanie oraz sprecyzowanie naszych oczekiwań względem pamięci USB. Poniżej znajdują się praktyczne porady, które powinny pomóc w samym wyborze:

 • Prędkość przesyłania danych. Parametr ten powinien być możliwie jak najwyższy. Im większa jest ta wartość, tym szybciej Pendrive będzie mógł skopiować pliki na dysk lub z pamięci USB na dysk twardy. Prędkość odczytu/zapisu jest z reguły umieszczona w specyfikacji produktu podawanej przez producenta. Rekomendowane wartości podawane przez producenta warto zweryfikować przeglądając chociażby opinie użytkowników. Standardowo prędkości zapisu oscylują wokół wartości 10-20MB/s, natomiast odczyt to poziom 30-40MB/s. Szczytowe produkty mają zakresy prędkości na zdecydowanie wyższym poziomie.
 • Szybkość odczytu: czyli im szybciej, tym lepiej. Jest to prędkość dostępu do plików skopiowanych na Pendrive. Im ta deklarowana przez producenta wartość jest większa, tym lepiej. W przypadku kopiowania dużych plików muzycznych lub plików wideo z pewnością to docenimy. Ważny jest tutaj obsługiwany interfejs USB 3.0 lub USB 2.0, bo to od niego w dużej mierze zależy parametr odczytu. W przypadku pamięci Flash pod złącze USB 2.0 szybkość zapisu może dochodzić nawet do 60 MB/s, jednak wartości rzędu 10-15 MB/s są częściej spotykane w lepszych modelach. Nie chcąc ograniczać możliwości Pendrive wybierajmy spośród tych modeli, które posiadają złącze USB 3.0.
 • Bezpieczeństwo danych. Sprawdźmy, czy kupowany napęd ma możliwość szyfrowania przechowywanych danych. Zapewni to bezpieczeństwo poufnych informacji, szczególnie w przypadku utraty dysku. Spróbujmy wybrać dyski, które mają takowe szyfrowanie, które co prawda mogą być nieco droższe niż inne nośniki pamięci USB, ale to dodatkowe zabezpieczenie jest warte dodatkowych pieniędzy, jeżeli na naszym dysku gromadzimy newralgiczne i poufne dane.
 • Gabaryty dysku. Pendrive są z reguły bardzo kompaktowych rozmiarów, jednak w ich przypadku warto wybrać dany model pod kątem miejsca ich przechowywania oraz transportowania, aby móc go dopasować do środka transportu (kieszeni, torebki itp.). Poszukaj modelu mającego składaną konstrukcję lub nakładkę do ochrony metalowych części (ważne, aby stosunkowo ciasno przylegała do metalowych elementów), które można podłączyć do portu USB.
 • Pojemność pamięci przenośnej USB. W zależności od wielkości plików, które chcemy zapisać lub przenieść, nasze preferencje dotyczące pojemności mogą się różnić. Jeśli planujemy używać go do magazynowania muzyki, filmów i zdjęć, wówczas będziemy potrzebowali dużo więcej miejsca niż w przypadku używania go do przenoszenia chociażby dokumentów tekstowych. Warto spojrzeć na rozmiary plików w komputerze, które planujemy skopiować na Pendrive, aby uzyskać szacunkową pojemność dysku USB. Dobrą praktyką jest kupowanie większego dysku niż nasze pierwotne oczekiwania. Obecne ceny pamięci Flash USB z pewnością do tego zachęcają.
 • Złącze USB 3.1/3.0/2.0. Warto rozważyć zakup Pendrive z interfejsem USB 3.1/3.0, który jest również wstecznie kompatybilny z USB 2.0. Powód to większa przepustowość łącza USB 3.1 – 5Gbit/s (ok. 625MB/s) i USB 3.0 – 4Gbit/s (ok. 500MB/s) w porównaniu z 480Mbit/s (ok. 60MB/s). Nowe modele komputerów przeważnie posiadają już przynajmniej jedno złącze USB 3.0.
 • Postaw na uznane marki. Przed zakupem danej pamięci przenośnej USB Flash warto zasięgnąć opinii użytkowników oraz postawić na produkty najbardziej znanych marek. Ceny obecnie produkowanych modeli nawet tych najbardziej renomowanych producentów są absolutnie do zaakceptowania.
 • Dodatkowe funkcje oraz oprogramowanie. Niektórzy producenci dostarczają dodatkowe oprogramowanie przy zakupie napędu, takie jak odtwarzacze MP3, gier itp. Starajmy się unikać tego rodzaju pamięci USB, gdyż mogą one stać się uciążliwe przy codziennej eksploatacji, a zwłaszcza przy pobieraniu różnego rodzaju aktualizacji oraz plików instalacyjnych. Jeżeli jednak zależy nam na dodatkowym oprogramowaniu … to sprawa indywidualna.
 • Cena. Bardzo ważnym kryterium, które ma największy wpływ na podjęcie decyzji zakupu, jest cena pamięci przenośnej USB Flash. Obecnie nawet modele mające pojemność 32GB, 64GB czy też 128GB można znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach – w przypadku tych z mniejszą pojemnością znajdziemy bardzo udane konstrukcje za kwotę rzędu 100 zł lub nawet niższą. Pendrive 128GB i powyżej to już wydatek wymagający wyłożenia przynajmniej 150-200 zł.

Zakup dobrej pamięci Flash USB pozwoli nam zyskać dodatkowe miejsce do magazynowania danych na długi czas.


Bardzo szybkie nośniki Pendrive RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych szybkich nośników typu Pendrive, z interfejsem pamięci USB 3.1.


*Ranking w oparciu o porównywarki cenowe. Zestawienie dotyczy nośników Flash USB, które cechują się maksymalną prędkością zapisu na poziomie przynajmniej 50 MB/s i maksymalną prędkością odczytu przynajmniej 50 MB/s.


Dyskowe zapytania:

 • szybki pendrive

Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

2 komentarze do “Pendrive

 • Ja sobie kupiłem tego i nie narzekam – x-kom.pl/p/179862-pendrive-pamiec-usb-sandisk-64gb-ultra-usb-30-100mb-s.html. Jest wystarczająco szybki i pojemny, na mały magazyn przenośny i szybkie przekopiowanie jakichś dokumentów jak znalazł.

  Odpowiedz
 • Pendrivy mega staniały na przestrzeni ostatnich kilku lat i teraz taki powyżej 120 gb można dostać za grubo poniżej 200 zł, czyli dla mnie rewelacja. Biorąc pod uwagę to, że teraz praktycznie wszystkie są z interfejsem usb 3.0/3.1, nie powinniśmy narzekać na przepustowość danych 🙂 W końcu ma to być podręczny i mobilny nośnik, a nie dysk bootowalny, gdzie chcemy postawić system 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.