Dysk HDD

Dyski HDD (ang. Hard Drive Disk) są najpopularniejszą formą napędów występujących w komputerach stacjonarnych oraz laptopach/notebookach. Ich cechy szczególne to talerze wraz z głowicą, odpowiedzialną za odczyt i zapis danych z ich powierzchni. Ze względu na duże pojemności są stosowane najczęściej jako magazyn danych. Występują w dwóch formatach – 3,5 cala (dedykowane dla komputerów stacjonarnych) oraz 2,5 cala (dyski używane w laptopach/notebookach).

Jednym z ważniejszych czynników determinujących ich wydajność jest prędkość obrotowa, która najczęściej występuje w wariantach 5400, 7200 lub nawet 10000 rpm. Rzadziej spotykane są wersje chociażby 5900 rpm.

Dyski HDD to obecnie najbardziej atrakcyjny wariant budżetowy w przeliczeniu na GB/zł. Ich zakup jest w większości przypadków determinowany chęcią posiadania dużej pojemności dyskowej napędu. Coraz częściej spotyka się produkty mające 6TB i więcej. Swoje zastosowanie ma zarówno jako dysk wewnętrzny do komputerów, jak i dysk zewnętrzny (m.in. do serwerów NAS).