Karty pamięci

Karta pamięci do telefonu
Rankingi z 16 czerwca 2024

Karty pamięci to wygodny sposób, aby zwiększyć możliwości magazynowania telefonu komórkowego. Dostępne w wielu rozmiarach i klasach szybkości, mogą znacząco zwiększyć wydajność sprzętu. Ważne jest, aby szukający karty pamięci do telefonu komórkowego lub smartfonu sprawdzili w pierwszej kolejności kompatybilność urządzenia z typami memory card. Konieczny jest port do obsługi dodatkowej karty.


Jaka karta pamięci do telefonu?

Istnieje wiele powodów, aby zakupić kartę pamięci do telefonu komórkowego. To dodatkowy nośnik zwiększający wewnętrzną przestrzeń dyskową sprzętu mobilnego. Telefony komórkowe i smartfony, które są kompatybilne z danymi typami kart pamięci, pozwalają użytkownikom na zwiększenie ilości miejsca na swoich urządzeniach. Ponieważ istnieją różne rozmiary i typy memory card, kupujący powinni sprawdzać ich zgodność z telefonami.

Wybór karty pamięci w zależności od pojemności

Większość kart pamięci telefonów komórkowych dysponuje pojemnościami od 2 GB do 64 GB. Wybór zależy od tego, kto ile miejsca potrzebuje. Ile plików możemy zmieścić na danych typach pamięci? Poniższa tabela zawiera przykładowe wyliczenia, które pomogą ocenić, jaką kartę wybrać do telefonu:

Pojemność Muzyka (128Kbps, tryb MP3 HQ ) Zdjęcia (10 megapikseli, 3648×2736) Video (tryb HD Normal – 9Mbps/VBR)
2GB 34 h 770 zdjęć 30 minut
4 GB 68 h 1540 zdjęć 60 minut
8 GB 136 h 3080 zdjęć 120 minut
16 GB 273 h 6160 zdjęć 240 minut
32 GB 546 h 12320 zdjęć 480 minut

Rzeczywista pojemność karty będzie określana przez takie czynniki, jak rozmiar pliku oraz zastosowana kompresja danych.


Karty pamięci microSD do telefonu RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart pamięci microSD do telefonu.


Tworzenie kopii zapasowej plików przy użyciu karty pamięci i sieci

Karta microSDHC 8GB od firmy Sandisk. Klasa szybkości: 4. Typ microSHDC coraz częściej jest standardowo kompatybilny z nowymi telefonami komórkowymi oraz smartfonami.
Karta microSDHC 8GB od firmy Sandisk. Klasa szybkości: 4. Typ microSHDC coraz częściej jest standardowo kompatybilny z nowymi telefonami komórkowymi oraz smartfonami.
Karty pamięci mogą być również wykorzystywane do przesyłania plików z telefonu komórkowego do innego urządzenia. Niepotrzebne i nieaktualne pliki oraz dane mogą szybko zapchać pamięć urządzenia. Zamiast tego użytkownicy powinni przenieść te elementy na inny nośnik lub też je wykasować, jeżeli nie są one na tyle istotne. Karta pamięci oferuje użytkownikom sposób na kopie zapasowe ważnych plików.

Wiele komputerów posiada port dla standardowej karty formatu SD. Oferowane są również adaptery, które pozwalają na obsługę kart mini i microSD. Użytkownicy mogą następnie skopiować pliki zapisane na karcie pamięci bezpośrednio na komputer lub podłączony inny napęd. Istnieją również adaptery pod USB, które stosuje się w przypadku, gdy dany sprzęt nie ma czytnika kart. Niektóre tablety oferują adaptery kart pamięci do przesyłania plików multimedialnych między urządzeniami. Kupujący powinien zawsze badać zgodność urządzenia z danymi typami karty pamięci.


Karty pamięci microSDHC do telefonu RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart pamięci microSDHC do telefonu.


Kompatybilność karty pamięci

Większość telefonów komórkowych jest kompatybilna z kartami pamięci microSD lub microSDHC. Niektóre telefony komórkowe wymagają jednak karty miniSD lub miniSDHC, które są nieco większe w porównaniu z kartami micro. Ponadto coraz więcej nowych modeli jest kompatybilna z bardziej zasobnymi pojemnościowo kartami SDXC.

Uwaga: nawet jeśli karta pamięci posiada odpowiedni rozmiar dla danego modelu telefonu komórkowego lub smartfonu, klasa pojemności karty może nie być kompatybilna.

Klasyfikacja kart pamięci do telefonu

Ponieważ technologia pamięci SD ewoluuje, zwiększają się jej potencjalne możliwości w kwestii magazynowania oraz szybkości zapisu. Ile możemy zapisać na danym typie karty pamięci?

Klasyfikacja pojemności Maksymalna pojemność
Standard Secure Digital (SD) do 2GB
Secure Digital High Capacity (SDHC) od 4GB do 32 GB
Secure Digital Extended Capacity (SDXC) od 64GB do 2TB

Uwaga: karty microSDHC i miniSDHC nie są wstecznie kompatybilne z urządzeniami, które wymagają starszych wersji microSD i miniSD. Jednak mniejsze pojemnościowo karty SD są za to kompatybilne z urządzeniami, które akceptują karty SDHC.

Karta pamięci 32GB microSDHC firmy Samsung.
Karta pamięci 32GB microSDHC firmy Samsung.

Klasy szybkości karty SD

Informuje ona o możliwościach szybkościowych zapisu / odczytu danej karty pamięci. Z reguły wyższe prędkości przekładają się na lepszą wydajność. Szybsze karty SD o są szczególnie przydatne dla ludzi, którzy chcą nagrywać filmy wideo w jakości HD za pomocą smartfonów. Wideo o wysokiej rozdzielczości wymaga dużej prędkość nagrywania celem zachowania wysokiej jakości obrazy. Na potrzeby zdjęć lub krótkich filmów wystarczy nam w zupełności karta SD o niezbyt wysokich parametrach szybkościowych. Nie zapominajmy: zawsze powinniśmy sprawdzić kompatybilność przed wyborem karty pamięci do swojego telefonu.


Podsumowanie

Karty pamięci do telefonów komórkowych to bardzo korzystne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują dodatkowego magazynu danych dla swojego urządzenia przenośnego. Mogą one być również wykorzystane do przesyłania danych z telefonu do komputera za pomocą adaptera. Zwracajmy szczególną uwagę na kwestię kompatybilności karty z danym urządzeniem. Karty pamięci microSDHC to jedne z najczęściej kompatybilnych typów karty.

Pojemność pamięci jest kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze karty pamięci do telefonu. Tutaj najczęściej występują te z przedziału 2-64GB.

Szybkość zapisu / odczytu to również ważne kryterium. Karty pamięci o wysokich prędkościach są zaprojektowane w celu zwiększenia możliwości nagrywania wideo w jakości HD.


Karty pamięci microSDXC do telefonu RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych kart pamięci microSDXC do telefonu.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Jeden komentarz do “Karta pamięci do telefonu

  • Podajcie informacje jak korzystać z takiej karty mój telefon nie widzi Ale nie mam pojęcia co zrobić żeby pobrane pliki się tam zapisywały jednym słowem ratunku na pomoc i help
    Pozdrawiam
    Maria

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.