Dysk twardy do laptopa/notebooka Rankingi z 04 czerwca 2023

Dysk twardy do laptopa/notebooka wygląda jak typowy wewnętrzny dysk 3,5 cala stosowany do komputerów stacjonarnych, jednak ze względu na mniejsze gabaryty laptopów stosuje się w nich napędy o formacie 2,5 cala.

Obecnie produkowane dyski twarde do notebooków zapewniają wystarczającą ilość miejsca do codziennych zastosowań, mają mniejsze zużycie energii, co przedłuża żywotność baterii samego sprzętu oraz większą (teoretycznie) niezawodność w zakresie ochrony danych.


Cechy dysku twardego dla laptopa

  • Mniejszy format dysku
    Komputer stacjonarny we wnętrzu obudowy ma zazwyczaj wystarczającą ilość miejsca dla dysków 3,5-calowych. Natomiast notebook musi być mobilny i przenośny (zwarta i lekka), dlatego w jego podzespołach stosuje się mniejsze gabarytowo dyski – 2,5-calowy lub 1,8-calowy (w postaci wpinanej do złącza M.2 karty). Dyski twarde 1,8 cala są głównie instalowane i używane w ultrabookach.
  • Niskie zużycie energii
    Wskaźnik żywotności baterii notebooka określa, jak długo będzie działać bez podłączenia go do zasilania. Prawie wszystkie elementy komputera są specjalnie opracowane pod kątem zmniejszenia zużycia energii, a dysk twardy laptopa nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Średni pobór mocy operacyjnej, analizując dysk twardy 3,5 cala w komputerze stacjonarnym dysponujący prędkością 7200 rpm, obecnie przekracza 10 W. Dysk talerzowy 2,5 cala 7200 rpm montowany w notebooku dla porównania zużywa tylko 2 W.
  • Cicha praca
    Dysk twardy wewnętrzny do laptopa to najczęściej format 2.5 cala (napęd HDD). Z kolei dyski SSD łączące się przez interfejs M.2 mają format 1.8 cala. Jaki wariant wybierzemy? Zależy od budżetu, którym dysponujemy.
    Dysk twardy wewnętrzny do laptopa to najczęściej format 2.5 cala (napęd HDD). Z kolei dyski SSD łączące się przez interfejs M.2 mają format 1.8 cala. Jaki wariant wybierzemy? Zależy od budżetu, którym dysponujemy.
    Coraz więcej osób korzysta z komputerów przenośnych, które emitują znacznie mniej hałasu niż jednostki stacjonarne. Choć obecne dyski twarde dla notebooków posiadają prędkości obrotowe 5400 rpm do nawet 7200 rpm, to zastosowane technologie redukcji hałasu pozwalają znacznie zredukować jego wartość zapewniając laptopom cichszą pracę.
  • Zwiększona niezawodność
    Komputery przenośne są często przenoszone z jednego miejsca do drugiego. Jest to prawdziwe wyzwanie dla dysków twardych talerzowych zamontowanych w notebookach, ponieważ wstrząs może spowodować utratę danych lub nawet uszkodzenia fizyczne. W tym celu zastosowano ulepszone technologie ochrony charakteryzujące się większą tolerancją na wstrząsy. Dysk 7200 rpm do laptopa może wytrzymać obciążenie wstrząsów do wartości ponad 200 Gs w czasie pracy, natomiast w przypadku dysków twardych montowanych w komputerach stacjonarnych poziom 100 Gs jest już wystarczający do wystąpienia awarii dysku.

Najważniejsze dane techniczne

Wybierając dysk twardy (HDD) do laptopa/notebooka podstawowe kryteria to pojemność, prędkości obrotowa, cache i interfejs – te parametry określają w dużej mierze poziom wydajności napędu. Poniżej wyjaśniamy cechy charakterystyczne dysków.

  • Pojemność dysku
    Obecnie dyski twarde oferowane do laptopów osiągają pojemność przynajmniej 500 GB, co w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań. Jeżeli potrzebujemy dysku na zaawansowane multimedia oraz prace graficzne, powinniśmy rozejrzeć się za napędem o pojemności przynajmniej 1 TB. Tradycyjne dyski wewnętrzne HDD sukcesywnie obniżają swoją cenę i za niewielką kwotę (rzędu 200-300 zł) można już nabyć naprawdę porządny produkt.
  • Prędkość obrotowa RPM
    Wartość RPM odpowiada szybkości obrotowej i jest kluczowym parametrem dla określenia wydajności dysku twardego. Prędkości obrotowe dysków twardych dla notebooków to najczęściej 5400 RPM, popularne są również napędy 7200 RPM i 4200 RPM również o lepszej wydajności i mniejszym zużyciu energii w porównaniu do dysków 3,5 cala montowanych w komputerach stacjonarnych.
  • Pamięć podręczna cache
    Cache (zwany także buforem lub pamięcią podręczną) przyczynia się do poprawy wydajności dysku twardego, przechowując dane tymczasowo na potrzeby ich szybkiego dostępu. Większy cache pozwala przechować więcej danych i korzystnie wpływa na wydajność dysku twardego. Dyski twarde do notebooków zwykle posiadają 2 MB, 8 MB lub 16 MB pamięci podręcznej cache.
  • Interfejs
    Obecnie najbardziej popularne są dwa standardy interfejsów w dyskach twardych komputerów przenośnych: ATA (znany również jako IDE) oraz Serial ATA (znany jako SATA). Większość dysków twardych ATA do notebooków zgodnie ze specyfikacją ATA-6 oferuje przepustowość na poziomie do 100 MB/s. Dyski twarde SATA są zgodne z SATA 150 (SATA I) o przepustowości do 1,5 Gb/s (ok. 179 MB/s), SATA II o przepustowości do 3,0 Gb/s (ok. 358 MB/s) lub SATA III o przepustowości do 6,0 Gb/s (ok. 715 MB/s).
  • Obudowa
    Obecnie stosowane są dwa formaty wielkości dysków wewnętrznych do laptopa: 2,5 cala i 1,8 cala. Pierwszy z nich jest szeroko stosowany w większości typów notebooków, podczas gdy 1,8 cala stosuje się zwykle w ultrabookach.Dyski twarde wewnętrzne do laptopa/notebooka
    Należy pamiętać, że grubość dysku twardego do notebooka może się różnić nawet w przypadku tego samego formatu. Warto zatem empirycznie sprawdzić, jaki napęd zmieści się we wnętrzu naszego laptopa i oszacować jego maksymalną wysokość. Przykładowo unikajmy wyboru dysku twardego 2,5 cala o grubości 12,5 mm, jeśli notebook będzie posiadał zamontowany 2,5-calowy dysk twardy o grubości 9,5 mm, gdyż może się on zwyczajnie nie zmieścić.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku do laptopa

Obudowa i interfejs
Jak już wcześniej wspominaliśmy, dyski twarde do notebooków występują w różnych wymiarach oraz mogą posiadać różny interfejs. Ważne jest, aby zdecydować się na dysk twardy mieszczący się w obudowie i interfejs obsługiwany przez notebooka. Warto zapoznać się w tym celu ze specyfikacją podzespołów danego laptopa, dostępnej na stronie producenta.

Pojemność i wydajność
Większe pojemności dają możliwość przechowywania większej ilości danych. Jeśli chodzi o wydajność, to w głównej mierze liczy się prędkość obrotowa napędu. Większa prędkość jednak może powodować większe zużycie energii i większą emisję ciepła. Zwracajmy na to uwagę.

Dysk SSD do laptopa
Podobnie jak w komputerach stacjonarnych, dysk twardy HDD do laptopa może być zastąpiony przez dysk półprzewodnikowy SSD, kompatybilny ze wszystkimi systemami operacyjnymi. SSD nie posiada żadnych ruchomych części w postaci np. wirującego talerza, jak w tradycyjnych dyskach twardych. Zużywają one mniej energii i generują śladowe ilości ciepła – co jest szczególnie istotnym kryterium trwałości komputera.

Dysk SSD kosztuje kilkukrotnie więcej niż dysk twardy HDD przy porównywaniu ceny za gigabajt. Jednak są one szybsze, cichsze, chłodniejsze, bardziej wytrzymałe. Ze względu na większą wydajność i mniejsze zużycie energii dyski SSD stają się coraz popularniejsze pomimo wysokiej ceny.

Obecnie na rynku oferowana jest cała gama dysków SSD o różnych wymiarach, pojemności i opcjach interfejsu. To sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Złącze ATA, SATA II czy SATA III jest dostępne praktycznie w każdym laptopie, natomiast interfejs M.2 występuje w płytach głównych nowszej generacji.

Dysk hybrydowy SSHD do notebooków
Stosunkowo nowy w świecie notebooków dysk Solid State Hybrid (SSHD). Te napędy to połączenie tradycyjnego dysku HDD z SSD, dzięki czemu otrzymujemy wyższą wydajność i pojemność za stosunkowo niewielką kwotę.

SSHD łączy cechy obu rodzajów napędu. W napędach hybrydowych komponent półprzewodnikowy jest rozpoznawany jak pamięć podręczna przez system operacyjny komputera. Producenci zwykle budują napędy hybrydowe na podstawie algorytmu, który śledzi najczęściej używane aplikacje użytkownika, strony internetowe, informacje, itp. i przenosi je z dysku twardego do pamięci półprzewodnikowej. Notebook wyposażony w napęd hybrydowy to interesująca alternatywa dla osób, które nie chcą wydawać sporej gotówki na dysk twardy, a zależy im na zwiększeniu wydajności. Pamiętajmy jednak, że w przypadku dysków SSHD zwiększają się jedynie parametry odczytu, natomiast zapis to poziom dysku HDD.

Niezależnie od ilości pamięci, szybkości dysku twardego dysku i wielkości pamięci podręcznej dyski twarde HDD są zwykle tańsze niż dyski SSD. Koszt hybrydy SSHD oscyluje pomiędzy HDD, a SSD.

Tak jak w przypadku pozostałych dwóch rodzajów napędów należy upewnić się, czy wnęka komputera odpowiadają specyfikacjom dysku hybrydowego (przede wszystkich grubość). Zazwyczaj napędy hybrydowe o formacie 2,5 cala mają od 7 do 9.5 mm grubości 7 mm i łączą się za pomocą interfejsu SATA. Do wyboru mamy także różne prędkości dysków.


Dyski twarde do laptopa/notebooka RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych dysków twardych do laptopa/notebooka. Ranking zawiera wszystkie typy dysków – HDD, SSD, SSHD i jest aktualizowany na bieżąco.


Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.