Peryferia PC

Dysk zewnętrzny 2TB
Rankingi z 19 kwietnia 2024

Dysk zewnętrzny ze względu na swoje cechy mobilne oraz pojemność stał się doskonałym i bardzo wygodnym dodatkowym magazynem dla naszych danych.

Podłączenie go do docelowego urządzenia jest przy tym banalnie proste – obecnie produkowane dyski zewnętrzne korzystają najczęściej z portu USB 3.0/2.0, który jest oferowany w każdym laptopie, komputerze stacjonarnym, telewizorze itp. Na rynku są również dostępne (w zdecydowanej mniejszości, ale jednak) dyski zewnętrzne z interfejsem eSATA, Thunderbolt, FireWire, RJ-45 czy też z łącznością bezprzewodową.

Obecnie produkowane klasyczne dyski przenośne zewnętrzne 2TB to standardowe talerzowe HDD występujące w formacie 2,5 oraz 3,5 cala. Mamy tutaj do wyboru dwie prędkości obrotowe – 5400 rpm oraz 7200 rpm. Lepszymi osiągami mogą się zazwyczaj pochwalić te osiągające prędkość obrotową rzędu 7200 rpm.

Dysk zewnętrzny Intenso 2TB przenośny czarny format 2,5 cala z interfejsem USB 3.0
Dysk zewnętrzny Intenso 2TB przenośny czarny format 2,5 cala z interfejsem USB 3.0

Oferowana pamięć podręczna cache występuje w wariantach 8, 16, 32 oraz 64MB. Lepszymi osiągami mogą się z reguły pochwalić te dysponujące większą pamięcią podręczną.

Dyski zewnętrzne o pojemności 2TB objęte są zazwyczaj 2- lub 3-letnią gwarancją.


Kryteria wyboru dysku zewnętrznego o pojemności 2TB

Dysk zewnętrzny WD 2TB format 3,5 cala czarna obudowa z interfejsem USB 3.0
Dysk zewnętrzny WD 2TB format 3,5 cala czarna obudowa z interfejsem USB 3.0
Przy samym wyborze przenośnego dysku zewnętrznego (nie tylko tego o pojemności 2TB) zwracajmy uwagę na parametry dotyczące szybkości zapisu/odczytu danych. Pamiętać należy, że deklarowane przez producenta transfery zależą od wielu czynników, a przede wszystkim od:

  • rodzaju kopiowanych przez nas plików – kopiowanie dużej ilości niewielkich plików o łącznej pojemności 500MB trwa znacznie dłużej niż pojedynczego pliku o pojemności 500MB,
  • obsługiwanego przez nasz sprzęt interfejsu – jeżeli na naszym laptopie czy też komputerze stacjonarnym mamy do dyspozycji jedynie np. USB 2.0, wówczas nasz dysk może uzyskać maksymalnie ok. 60 MB/s (w praktyce jest to zazwyczaj do 40-45 MB/s),
  • dysku, na który kopiujemy dane – dyski HDD zazwyczaj oferują prędkości zapisu/odczytu maksymalnie do 150-170 MB/s, a w zdecydowanej większości przypadków są to wartości znacznie niższe, co może ograniczyć możliwości dysku zewnętrznego. Pełne możliwości może uzyskać nasz nośnik kopiując dane na dysk SSD.

Ile musimy wydać na dysk zewnętrzny o pojemności 2TB? Ceny zaczynają się od około 350 zł za najtańsze nośniki, natomiast za najdroższe egzemplarze zapłacimy powyżej 1000 zł.


Dyski zewnętrzne 2TB RANKING

Zestawienie najchętniej kupowanych nośników przenośnych dysków zewnętrznych o pojemności 2TB, aktualizowane na bieżąco.


Dyskowe zapytania:

  • Chase Mobile AND www appmobiles top

Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.