Dysk HDD

Dysk twardy HDD 500GB
Rankingi z 21 lipca 2024

Kryteria wyboru dysku twardego opierają się głównie o oczekiwania względem ich pojemności oraz wydajności. Na potrzeby magazynowania sporej ilości danych najbardziej popularnym wariantem jest zakup tradycyjnego dysku magnetycznego HDD, który w porównaniu z SSD czy też hybrydowym SSHD są po prostu znacznie tańsze.

Czy wybierzemy dysk twardy 500GB czy też większy – zależy od naszym oczekiwań i przeznaczenia napędu. Wybierając nośnik 500GB bierzmy pod uwagę te kryteria, którymi byśmy się kierowali wybierając dysk twardy 1TB. Mniejszy dysk pozwala na magazynowanie mniejszej ilości danych i rozsądniejsze zarządzanie zasobami pojemnościowymi, jednak pozwala nam zaoszczędzić nieco grosza w porównaniu z produktami o większej pojemności. W przypadku dysków HDD różnica ta jest niewielka, natomiast biorąc pod uwagę napędy SSD stanowi ona spore dysproporcje budżetowe.


Jaki dysk twardy do 500GB?

Dysk 500GB do komputera stacjonarnego

Na potrzeby komputera stacjonarnego warianty o rozmiarze 3,5 cala charakteryzują się bardzo podobnymi parametrami, jeżeli chodzi o prędkości obrotowe. W zdecydowanej większości przypadków oferowane są modele 7200 rpm, chociaż spotkać można także modele z rozwiązaniami IntelliPower, dysponujące zmiennymi wartościami prędkości obrotowej – od 5400 rpm do 7200 rpm. Spotkać można również niestandardowe dyski twarde HDD 5900 rpm.

Pamięć podręczna cache dla dysków twardych HDD 500GB ma wartość od 16MB do 64MB. Modele z większą ilością cache są z reguły nieco droższe.

Maksymalne wartości transferu zewnętrznego to zazwyczaj 600MB/s. Warto również brać pod uwagę ten parametr, jak również poziom minimalnej głośności, jak i wytrzymałość dysku z trakcie pracy oraz w spoczynku.

Dysk twardy 500GB spokojnie wystarczy do codziennych zastosowań, pozwalając magazynować naprawdę spore ilości danych. Napędy magnetyczne o takiej pojemności są bardzo popularnymi nośnikami zarówno w komputerach stacjonarnych (format 3,5 cala), jak i laptopach/notebookach (format 2,5 cala).
Dysk twardy 500GB spokojnie wystarczy do codziennych zastosowań, pozwalając magazynować naprawdę spore ilości danych. Napędy magnetyczne o takiej pojemności są bardzo popularnymi nośnikami zarówno w komputerach stacjonarnych (format 3,5 cala), jak i laptopach/notebookach (format 2,5 cala).

Wykorzystywany w dyskach twardych interfejs SATA III cechujący się maksymalną przepustowością na poziomie 6Gbit/s w zupełności wystarczy na potrzeby wykorzystania pełnego potencjału dysku twardego. Nawet SATA II z przepustowością 3Gbit/s jest wystarczająca dla napędów magnetycznych.

A ile wydamy na dysk twardy HDD 500GB? To zależy od modelu, a konkretnie od m.in.:

  • prędkości obrotowej,
  • ilości pamięci podręcznej cache,
  • zastosowanej technologii,
  • wytrzymałości w czasie pracy oraz spoczynku,
  • poziomu głośności zależnego od jakości zastosowanych wytłumień oraz obudowy.

Na napęd magnetyczny 500GB możemy wydać od 100-120 zł do nawet ponad 400 zł. Modele dysponujące 2 talerzami to z reguły te droższe warianty.


Dyski twarde HDD 3,5″ o pojemności 500GB RANKING

Poniżej znajdują się rekomendowane wewnętrzne dyski twarde 500GB z przeznaczeniem do komputerów stacjonarnych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.Dysk 500GB do laptopa/notebooka

Wariant dysku twardego HDD 500GB do laptopa/notebooka to oczywiście format 2,5 cala, który ze względu na mniejsze gabaryty waży zdecydowanie mniej niż napędy do komputerów stacjonarnych. Przy wyborze takiego dysku kierujemy się praktycznie tymi samymi kryteriami, jak w przypadku dysku do naszej „stacjonarki”, czyli m.in.:

  • prędkości obrotowej,
  • ilości pamięci podręcznej cache,
  • zastosowanej technologii,
  • wytrzymałości w czasie pracy oraz spoczynku – dyski do laptopów/notebooków mają ten parametr na znacznie wyższym poziomie,
  • poziomu głośności zależnego od jakości zastosowanych wytłumień i samej obudowy.

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z wydajności, jakie oferuje nam dysk HDD, możemy zdecydować się na zakup nieco droższego wariantu 500GB w postaci dysku hybrydowego SSHD, który posiada 8GB pamięci Flash SSD. Te z reguły oferowane są w podobnej cenie jak napędy o tej pojemności – tutaj ceny za dysk 500GB zaczynają się od ok. 220 zł. W przypadku dysków HDD 500GB 2,5 cala znajdziemy już takie za 130-140 zł.


Dyski twarde HDD 500 GB 2,5″ do laptopa RANKING

Poniżej znajdują się rekomendowane wewnętrzne dyski twarde o pojemności 500GB z przeznaczeniem do laptopów. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


W kolejnej publikacji zajmiemy się kryteriami wyboru dysku SSD o pojemności 500GB. Ich podstawową charakterystykę znaleźć można w publikacji Dysk półprzewodnikowy SSD. Kolejne porady już wkrótce …

Jaki dysk / nośnik wybrać? Inne poradniki i rankingi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.